۱۲ تیرماه آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی
کد خبر: 1050195
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PCd
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۸
بیژن یانچشمه

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی فرایند ثبت‌سفارش و توزیع کتاب‌های درسی را برای سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ تشریح کرد.
محمد علوی‌تبار در خصوص روند ثبت‌نام کتاب‌های درسی و زمان‌بندی آن اظهار کرد: ثبت‌نام و سفارش کتاب‌های درسی از ۲۲ فروردین ماه برای پایه تحصیلی دوم تا ششم، نهم، یازدهم و دوازدهم که میان‌پایه هستند، شروع شده و تا ۲۲ خرداد ماه ادامه دارد و دانش‌آموزان پایه‌های تحصیلی اول، هفتم و دهم نیز از ۶ تیر ماه می‌توانند عملیات ثبت‌نام را انجام دهند.
وی مشخص نبودن آمار دقیق دانش‌آموزان در پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم را دلیل این تقسیم‌بندی برای ثبت‌نام عنوان کرد.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با تأکید بر اینکه از تعداد ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز میان پایه تا امروز حدود ۸ میلیون و ۴۰۰هزار نفر برای کتاب‌های درسی ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: متأسفانه هنوز ۳میلیون و ۱۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کتاب‌های درسی را انجام نداده‌اند که امیدواریم و تأکید داریم هر چه زودتر این کار را انجام دهند.
وی در خصوص آمار ثبت‌نامی و متأخرین در ثبت‌نام گفت: تأکید ما این است که در این بازه زمانی ثبت‌نام را انجام دهند، اما کسانی که موفق به ثبت‌نام نشدند، در بازه زمانی ۱۲ تیرماه زمانی که دسترسی اصلاح سفارش را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کنیم برای این عزیزان امکان ثبت‌نام مجدد فراهم می‌شود، اما به دلیل اینکه برنامه‌ریزی توزیع ما از اوایل مرداد ماه آغاز می‌شود توصیه ما این است که دانش‌آموزان میان‌پایه حتماً عملیات ثبت‌نام را انجام دهند.
علوی‌تبار درباره این اصلاح سفارش گفت: دانش‌آموزان این امکان را دارند که مقطع تحصیلی خود را تغییر دهند و در این موارد در بازه دوازدهم تیرماه اصلاح سفارش را انجام دهند.
وی ادامه داد: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تمام تلاش خود را انجام داده تا کتاب‌ها با کمترین تغییر در قیمت تمام‌شده و با قیمتی مناسب و کیفیتی خوب در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد و به همین منظور حداکثر افزایش قیمت در کتاب‌های رشته‌های نظری ۲۵ درصد و در رشته‌های فنی و حرفه‌ای ۲۸درصد افزایش قیمت نسبت به سال گذشته داشته‌است.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: عملیات ثبت سفارش به‌صورت گروهی و انفرادی در همه بازه‌های زمانی توسط مدرسه و اولیای گرامی صورت می‌پذیرد.
وی که در برنامه‌ای تلویزیونی صحبت می‌کرد با تأکید بر اینکه توزیع کتاب‌ها از اول شهریورماه از مناطق به مدارس آغاز می‌شود، خاطر نشان کرد: از دهم شهریور تا اول مهرماه نیز توزیع کتاب‌ها از مدارس به دانش‌آموزان انجام می‌شود و اولیا می‌توانند با مراجعه به مدارس کتاب‌های خود را تحویل بگیرند.
علوی‌تبار گفت: شاید بعضی دانش‌آموزان کتاب‌های دیگری را نیاز داشته باشند که در این راستا سامانه فروش تک جلدی از اواسط مهرماه باز می‌شود که اطلاع‌رسانی عمومی انجام می‌پذیرد. برخی از دانش‌آموزان تمایل به خرید کتاب‌های رشته‌های تحصیلی دیگر را دارند، اما باید در نظر گرفت که ارز کتب درسی، ارز دولتی است و ما موظف هستیم فقط برای دانش‌آموزان سال تحصیلی جدید تهیه کنیم، اگر این کتاب‌ها بنابر دلایلی از سال‌های گذشته وجود داشته باشد، به‌صورت تک جلدی در اختیار این دانش‌آموزان قرار می‌دهیم.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد با توجه به شرایط کرونایی، توزیع کتب درسی فقط از طریق سامانه ثبت سفارش کتب درسی و مدارس انجام می‌پذیرد.
گفتنی است آبان ماه سال گذشته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد شدید از عدم توزیع کتب درسی در برخی از مناطق کشور تصریح کرده‌بود که با وجود گذشت دو ماه از سال تحصیلی، اما هنوز در برخی مناطق کتاب درسی توزیع نشده‌است.
جواد نیک‌بین تصریح کرده‌بود که اگر به این مسئله بدبین باشیم، به نظر می‌رسد برخی از این تأخیر سود می‌‎برند، اینکه پول کتب درسی پیش از شروع سال تحصیلی از دانش‌آموز و خانواده‌ها اخذ می‌شود و این رقم مدتی در حساب برخی افراد می‌ماند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار