دولت «پرس‌تی‌وی» را پشتوانه ببیند نه مزاحم
کد خبر: 1050171
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PCF
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
در گفت‌و‌گوی «جوان» با کارشناس مسائل بین‌الملل مطرح شد
اخبار شبکه تلویزیونی «پرس‌تی‌وی» از مذاکرات وین چندان به مذاق دولتی‌ها خوش نیامده است. با وجود اینکه وزارت امور خارجه، نتوانست دلیل متقنی برای رد اخبار «پرس‌تی‌وی» ارائه کند، اما این شبکه توانست با به چالش کشیدن ادعا‌های مقامات دولتی در خصوص نتایج حاصل از مذاکرات، توانمندی خود را در جریان‌سازی رسانه‌ای به نمایش بگذارد. به رغم اینکه «پرس‌تی‌وی» مهم‌ترین شبکه خبری ایرانی در سطح بین‌المللی است، به نظر می‌رسد رفتار دولتی‌ها در قبال این شبکه می‌تواند به تضعیف این رسانه منجر شود.
محمد صادقي

اخبار شبکه تلویزیونی «پرس‌تی‌وی» از مذاکرات وین چندان به مذاق دولتی‌ها خوش نیامده است. با وجود اینکه وزارت امور خارجه، نتوانست دلیل متقنی برای رد اخبار «پرس‌تی‌وی» ارائه کند، اما این شبکه توانست با به چالش کشیدن ادعا‌های مقامات دولتی در خصوص نتایج حاصل از مذاکرات، توانمندی خود را در جریان‌سازی رسانه‌ای به نمایش بگذارد. به رغم اینکه «پرس‌تی‌وی» مهم‌ترین شبکه خبری ایرانی در سطح بین‌المللی است، به نظر می‌رسد رفتار دولتی‌ها در قبال این شبکه می‌تواند به تضعیف این رسانه منجر شود.
مسعود براتی، کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با «جوان» به موضوع شائبه‌افکنی دولت در صحت اخبار «پرس‌تی‌وی» پرداخت و درباره اخباری که اخیراً پرس‌تی‌وی از برجام منتشر کرده و موضع‌گیر‌هایی که در این زمینه داشته است، گفت: برخی از اخبار، چون اطلاعات جدید محسوب می‌شوند، من نمی‌توانم بگویم درست یا غلط است، منبع آن‌ها شبکه پرس‌تی‌وی است، اما درباره آن دسته از اخباری که از آن‌ها اطلاع دارم، تأیید می‌کنم که درست هستند، به طور مثال اینکه امریکا لغو تحریم‌ها را نپذیرفته و به دنبال تعلیق‌های ۱۲۰ روزه یا ۱۸۰ روزه است، به نظر من خبر درستی است، چراکه در برجام هم همین اتفاق افتاد و امریکا تحریم‌های مربوط به کنگره را لغو نکرد و توقف‌های ۱۲۰ روزه و ۱۸۰ روزه انجام داد، لذا به نظر من این خبر درست است.
براتی اضافه کرد: اینکه مثلاً چه تعداد از افراد و نهاد‌های ایرانی در تحریم می‌مانند، من در جایگاهی نیستم که بگویم غلط است، چون خبر است، اما اگر این خبر معتبر باشد، نشان می‌دهد دستاورد ایران در وین در حوزه تحریم‌ها بسیار کمتر از برجام خواهد بود، چراکه باقی ماندن مثلاً ۵۰۰ نفر و نهاد در لیست تحریم. در زمان برجام این تعداد ۱۸۰ نفر بود، یعنی نزدیک سه برابر در لیست تحریم‌ها باقی می‌مانند و این باعث می‌شود که ریسک همکاری اقتصادی با ایران به مراتب بیشتر از زمان برجام باشد و در نتیجه همکاری‌های اقتصادی با ایران کمتر از زمان برجام می‌شود. این در حالی است که ما در خود زمان برجام هم شاهد بوده‌ایم که بانک‌های بزرگ بین‌المللی با ایران همکاری جدی نکردند.
پرس‌تی‌وی مذاکرات وین را تضعیف کرد؟
براتی عنوان کرد: چند روز پیش شبکه یورو نیوز خبری را منتشر کرد که شرکت‌های فرانسوی مطرح که در دوره برجام با ایران همکاری می‌کردند، اعلام کرده‌اند حتی در صورت موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات وین و به نتیجه رسیدنش، وارد همکاری مجدد با ایران نخواهند شد و این به خاطر ترسی است که از تحریم‌های امریکا دارند و تجربه‌ای که در زمان اجرای برجام داشته‌اند.
این کارشناس حوزه بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که اثرگذاری یک شبکه برون‌مرزی مثل پرس‌تی‌وی در فعل و انفعالات بین‌الملل چقدر می‌تواند باشد، اظهار کرد: به نظرم وقتی که زیاده‌خواهی امریکا به اطلاع جامعه می‌رسد و این خوی استکباری به آن جامعه مخابره می‌شود، حتماً جامعه در حمایت از تیم مذاکره‌کننده برای استیفای حقش فعال می‌شود و اثر مثبت دارد، چون امریکا به طور مشخص دارد قلدری و زیاده‌خواهی می‌کند. به نظرم این نوع اطلاع‌رسانی‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد و به تقویت جایگاه تیم مذاکره‌کننده بینجامد. این نگاه که اخبار شبکه پرس‌تی‌وی را تضعیف‌کننده در تیم مذاکره‌کننده قلمداد می‌کنند به نظر من اشتباه است، حال آنکه همین روند خبررسانی‌های پرس‌تی‌وی است که می‌تواند در عالم مذاکرات پشتوانه مطالبه مردم باشد و به تیم مذاکره‌کننده بسیار کمک کند برای اینکه بتواند توافق بهتری را حاصل کند.
علت عصبانیت از «پرس‌تی‌وی»
براتی تصریح کرد: من اظهار نظر سخنگوی دولت را در این باره دیده‌ام که گفته بودند این کار موجب تضعیف تیم مذاکره‌کننده می‌شود. به نظرم این طور نیست، هر طور که محاسبه کنیم این شبکه، با انتشار اخبار خود، خوی استکباری امریکا را ترسیم می‌کند و افشای مقاصد و اهداف امریکا به نفع ما و به نفع تیم مذاکره‌کننده است.
وی ادامه داد: تحولات عرصه بین‌الملل خصوصاً بحث مذاکرات و پرونده هسته‌ای ایران بسیار زیاد است و نیاز به کار‌های عمیق رسانه‌ای و گسترده دارد. به نظرم اگر پرس‌تی‌وی همین مسیر را با قدرت بیشتر ادامه دهد و تحلیل‌های معتبر و مطالب حرفه‌ای و تخصصی و مصاحبه‌ها و گفتگو با کارشناسان در حوزه‌های مذاکرات را تهیه و منتشر کند، بسیار می‌تواند وضعیت را به نفع ما تقویت کند، چون بحث هسته‌ای ایران، چالش مهمی است و این چالش هم به این سادگی‌ها حل نخواهد شد. تجربه نشان داده است حتی مذاکراتی هم که به برجام منتهی شد، منجر به حل این چالش و به قول معروف مناقشه بین ایران و امریکا نشده است و از این به بعد هم ادامه خواهد داشت.
رسالت «پرس‌تی‌وی» در مقابل امریکا
براتی در پایان گفت: یک مورد دیگری هم که به نظرم پرس‌تی‌وی باید روی آن کار کند، بحث مبارزه با این نظام تحریمی است که امریکا دارد انجام می‌دهد. مشروعیت‌زدایی از اقداماتی که امریکا انجام می‌دهد، رسالت مهم پرس‌تی‌وی در فضای بین‌المللی است، چراکه اقدامات امریکا اقدامات ضدحقوق بشر و ضدقواعد بین‌الملل است و مبتنی بر آن خوی استکباری و زورگویی آن است و پرس‌تی‌وی می‌تواند در ایجاد یک جریان رسانه‌ای نقش ایفا و نسبت به این پدیده ضدحقوق بشری اعتراض کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار