عبور دلار از کانال ۲۴ هزار تومان 
کد خبر: 1049820
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004P6a
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹
قیمت ارز که چند هفته‌ای باثبات نسبی همراه بود از صبح دیروز وارد مدار افزایشی شد تا جایی که دلار از کانال ۲۴ هزار تومان هم عبور کرده است. فعالان بازار سه دلیل اصلی را برای افزایش قیمت ارز نام می‌برند.

قيمت ارز كه چند هفته‌اي باثبات نسبي همراه بود از صبح ديروز وارد مدار افزايشي شد تا جايي كه دلار از كانال ۲۴ هزار تومان هم عبور كرده است. فعالان بازار سه دليل اصلي را براي افزايش قيمت ارز نام مي‌برند.
افزايش قيمت طلا و ارز در بازار در حالي ديروز با شتاب بيشتري همراه شد كه پيش از اين شاهد ثبات نسبي قيمت‌ها در بازار بوديم، هرچند دولت تلاش داشت با ارزپاشي ركوردهاي پايين‌تري براي دلار ثبت كند.
قيمت دلار در هفته‌هاي اخير بين كانال 22 تا 23 هزار تومان در نوسان بود، اما در روزهاي اخير مدار قيمت‌ها در بازار ارز صعودي شده و همين امر باعث عبور دلار از كانال 24 هزار تومان در روز جاري شد.
آنطور كه صراف‌هاي خيابان فردوسي به خبرنگار تسنيم گفته‌اند، بازار ارز دوباره هيجاني شده و همين موضوع باعث افزايش مجدد قيمت‌ها در بازار شده است.
فعالان بازار معتقدند، افزايش تقاضای ناشي از رمزارزها، خبرهاي منفي از مذاكرات و شايعات مربوط به عزل رئيس كل بانك مركزي باعث شده قيمت دلار در بازار افزايشي شود و از 24 هزار تومان هم عبور كند.
از آنجايي كه رمزارزها بزرگ‌ترين مصرف‌كنندگان درهم غيررسمي در بازار هستند، در روزهاي اخير تقاضا براي خريد ارز از اين محل افزايش محسوسي داشته است. ‌يكي از صراف‌ها در همين ارتباط مي‌گويد: گردش مالي اين رمزارزها اگر از سامانه نيما بيشتر نباشد كمتر هم نيست. او تأكيد می‌کند: سيستم مالي غيررسمي كه هم‌اكنون براي رمزارزها در گردش است، تراكنش بالايي دارد و تأثير مستقيمی بر بازار می‌گذارد.
از سوي ديگر برخي بازاري‌ها از تأثير خبرهاي مربوط به مذاكرات در بازار ارز مي‌گويند. برهمين اساس نيز بسياري از خريداران ارز در هفته‌هاي اخير دست نگه داشته‌اند.
با اين حال اما فعالان بازار ارز مي‌گويند، از يكي، دو روز گذشته تعداد خريداران در بازار ارز افزايش يافته‌ و آنهايي كه پيش از اين در صف خريد ارز بودند بعد از اينكه دیدند اتفاق خاصي نيفتاده، وارد بازار شده‌اند.
علاوه بر اين، شايعات مربوط به عزل رئيس كل بانك مركزي باعث شده جو بازار منفي شود، خبرهاي مربوطه باعث شده دلار به بهانه بركناري همتي از رياست كلي بانك مركزي روند افزايشي را طي كند.
بازاري‌ها مي‌گويند، با توجه به افزايش تعداد خريداران در بازار ارز و روند افزايشي درهم در امارات، اگر تعادل بازار به‌هم بريزد احتمال افزايش بيشتر قيمت‌ها نیز وجود دارد. به عبارتي اگر در دو، سه روز آينده بازار مديريت نشود، تعداد خريداران خانگي در بازار افزايش خواهد داشت، چراكه اگر اميدي به بازگشت قيمت‌ها به سمت تعادل نباشد، احتمال ورود مردم عادي به بازار هم وجود دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار