میانگین فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی میانسالان از جوانان و سالمندان بیشتر است
کد خبر: 1048642
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ona
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳
بر اساس تحقیقات انجام‌شده
بر اساس یک پژوهش مشخص شد که میانگین فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی در میان‌سالان بالاتر از سالمندان و جوانان است
به گزارش جوان آنلاین به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، طرح مطالعه بهزیستی روانی، نشاط، رضایت از زندگی و فعالیت بدنی و ورزشی گروه‌های سِنی مردم ایران توسط دکتر سید محمدکاظم واعظ موسوی استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) و با حمایت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی انجام شد.
پژوهش‌های اوليه در زمينة كيفيت زندگي فقط رفاه مادي را بررسي می‌کردند، اما پژوهش‌های بعدي نشان دادند كه فقط جنبة مادي، تعيين كنندة كيفيت زندگي نيست و به ‌این‌ترتیب، متغيرهاي ديگري به كيفيت زندگي اضافه شد. سلامت موضوع مهمي در كيفيت زندگي است. در سال‌های اخير كارشناسان حوزة سلامت، آن را به‌عنوان حس بهزيستي و كيفيت زندگي تعريف كردند. جهت‌گیری اصلي تحقيقات مرتبط باکیفیت زندگي، بيشتر روي افراد ناتوان، معلول، بيمار، زندانيان، معتادان و ديگر گروه‌های اجتماعي نيازمند، متمركز بود، ولي به‌تازگی اين موضوع با جهت‌گیری وضعيت فعاليت بدني و نحوة گذراندن اوقات فراغت همراه با بهداشت، تغذيه و محیط‌زیست عموم مردم موردتوجه قرارگرفته است.
گسترش روزافزون دامنه علم روان‌شناسی و نفوذ آن در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و صنعتی باعث شده است که بررسی جنبه روان‌شناختی مسائل، برای پاسخ دادن به بیشتر مسائل، ضرورت داشته باشد.

روش‌شناسی تحقیق این‌گونه بود شرکت‌کنندگان پژوهش شامل 1050 نفر در سه گروه سنی جوان، میانسال و سالمند، به تعداد مساوی (هر گروه سنی، 350 نفر) بودند که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب و پرسش‌نامه‌های فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی را تکمیل نمودند.
نتایج مطالعة حاضر نشان داد میانسالان دارای میزان فعالیت بدنی، بهزیستی روانی و نشاط بالا‌تری نسبت به سالمندان و جوانان بودند؛ میزان رضایت از زندگی جوانان نسبت به سالمندان و میانسالان بالا‌تر بود؛ نمرات فعالیت‌بدنی بانشاط، بهزیستی روانی و رضایت از زندگی در گروه‌های جوانان، میانسالان و سالمندان همبستگی مثبت و معنادار وجود داشت.
همچنین فعالیت بدنی، میزان نشاط، بهزیستی روانی و رضایت از زندگی را پیش‌بینی کرد؛ میانگین فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی میانسالان از جوانان و سالمندان بیشتر بود اما تفاوت‌های زوجی بین جوانان با سالمندان معنادار نبود؛ میزان رضایت از زندگی جوانان از میانسالان و سالمندان بیشتر بود، اما تفاوت زوجی بین میان‌سالان با سالمندان مشاهده نشد.
یافته‌های پژوهش حاضر همچنین ضمن آن‌که خلاء اطلاعاتی موجود درباره میزان فعالیت بدنی مردم ایران، میزان نشاط و بهزیستی روانی آنان را پر می‌کند، با فراهم نمودن دانش‌پایه درزمینه ارتباط فعالیت بدنی با متغیرهای روان‌شناختی دخیل در زندگی سالم، درک روشن‌تری از شرایط فعلی سلامت روانی کشور ایران را فراهم می‌آورد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار