احراز صلاحیت ها، منوط به رأی ۷ عضو شورای نگهبان
کد خبر: 1047883
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ObL
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
با پایان یافتن ماراتن ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری که به اذعان بسیاری از کارشناسان، کاهش حضور فله‌ای ثبت نام‌ها متأثر از مصوبه شورای نگهبان بود، روند بررسی صلاحیت‌ها از روز گذشته در شورای نگهبان آغاز شده تا از میان ۵۹۲ داوطلب، واجدان شرایط انتخابات ریاست جمهوری مشخص و به مردم معرفی شوند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: بر اساس قانون انتخابات، شورای نگهبان فرصت دارد پنج روز سوابق نامزد‌های انتخابات را بررسی و اعلام نظر کند و چنانچه لازم باشد، این مدت زمان پنج روز دیگر تمدید خواهد شد. موضوعی که روز گذشته مورد اشاره سخنگوی شورای نگهبان هم قرار گرفت. سخنگوی شورای نگهبان درباره ملاک احراز صلاحیت داوطلبان گفت: ملاک ما رأی نهایی اعضای شورای نگهبان است و با توجه به ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان، هفت رأی مثبت برای احراز صلاحیت لازم است.

عباسعلی کدخدایی اضافه کرد: مبنای ما در شورای نگهبان در حوزه ریاست جمهوری، قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری است. پیرو آن مصوبه‌ای در شورای نگهبان داشتیم که شرایطی را اعلام کردیم و به دوستان وزارت کشور اعلام کردیم. وی افزود: اداره کل انتخابات شورای نگهبان مسئولیت بررسی اولیه و تهیه اسناد و مدارک لازم را برعهده دارد که این کار شروع شده است و ان‌شاءالله سعی می‌کنند تعداد پرونده‌ای را که اسناد و مدارکش آماده شده در اختیار شورای نگهبان قرار دهند و ما از فردا کار رسیدگی پرونده‌ها را در شورا داریم. کدخدایی درباره ملاک احراز صلاحیت داوطلبان گفت: ملاک ما رأی نهایی اعضای شورای نگهبان است و با توجه به ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان، هفت رأی مثبت برای احراز صلاحیت لازم است. وی درباره مدت زمان مهلت شورای نگهبان برای ارائه اسامی نامزد‌های نهایی تأیید صلاحیت شده، گفت: الان نمی‌توانم به روشنی عرض کنم. با توجه به کثرت افراد شاخصی که ثبت نام کردند، در تلاش هستیم که در پنج روز اول نتیجه را اعلام کنیم. در غیر این صورت ناچاریم از فرصت پنج روزه مجدد قانونی، استفاده کنیم.

مصوبه شورای نگهبان مبنای بررسی صلاحیت‌ها

رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه در رادیو انتخابات با اشاره به ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات و آغاز فرآیند بررسی صلاحیت‌ها گفت: خوشبختانه ثبت‌نام‌ها روند خوبی داشت و با توجه به مصوبه شورای نگهبان، ما به‌عنوان گام اول، راضی هستیم، چرا که ثبت‌نام‌های بی‌رویه خیلی کمتر بود. تعداد کسانی که برای ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه کرده‌اند، ۵۹۲ نفر بوده‌اند و طبیعتاً شورای نگهبان صلاحیت کسانی را که شرایط اعلام‌شده را داشته باشند، در بررسی صلاحیت‌ها رسیدگی خواهد کرد و کسانی که آن شرایط را نداشته باشند، کنار گذاشته خواهند شد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه فرصت قانونی برای بررسی صلاحیت‌ها، پنج روز است، اما این بازه قابل تمدید به ۱۰ روز هم هست، تصریح کرد: بررسی صلاحیت‌ها از امروز (دیروز) در شورای نگهبان آغاز می‌شود، البته طبق قانون اگر این پنج روز کافی نبود، ما می‌توانیم این فرصت را پنج روز دیگر تمدید کنیم، ولی نهایتاً ۱۰ روزه باید نتایج بررسی صلاحیت‌ها را به وزارت کشور اعلام کنیم.

تبلیغات عمدتاً در فضای رسانه خواهد بود

کدخدایی اضافه کرد: بعد از اعلام اسامی نهایی نامزدها، فرصت تبلیغات انتخابات آغاز می‌شود و کاندیدا‌ها تا یک روز قبل از روز انتخابات (۲۷ خرداد)، فرصت تبلیغات دارند. البته امسال براساس شرایط کرونا، عمدتاً تبلیغات در رسانه‌ها خواهد بود و تبلیغات در فضای عمومی، براساس وضعیت هر شهر و استان تعیین و توسط وزارت کشور اعلام خواهد شد. وی با تأکید بر اینکه ما از ابتدا اعلام کرده‌ایم که هم سلامت انتخابات و هم سلامت مردم برای ما مهم است، اظهار داشت: خوشبختانه دوستان ما در وزارت کشور تدابیر خوبی در این حوزه داشته‌اند و امیدواریم که مشکل خاصی نباشد؛ تاکنون ما پیش‌بینی‌ها و آموزش‌هایی را که برای عوامل نظارتی نیاز بوده است انجام داده‌ایم و مشکل خاصی بر سر راه‌مان نمی‌بینیم و امیدوارم ۲۸ خرداد هم مشارکت پرشور مردم را در انتخابات شاهد باشیم.

اخذ رأی انتخابات ریاست جمهوری دستی است

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤالی درباره الکترونیکی بودن بخش‌هایی از انتخابات نیز گفت: امسال چند انتخابات همزمان داریم؛ انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، به صورت سراسری برگزار می‌شوند و دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، میان‌دوره‌ای هستند و صرفاً در برخی حوزه‌های انتخابیه برگزار خواهند شد؛ در انتخابات سراسری، ما طبق قانون فقط بر انتخابات ریاست‌جمهوری نظارت می‌کنیم و نظارت بر انتخابات شورا‌ها به‌عهده مجلس است و ظاهراً در انتخابات شوراها، در برخی شعبه‌ها بنا شده است که انتخابات تمام‌الکترونیک باشد، چون شرایط ساده‌تری دارد، اما در انتخابات ریاست‌جمهوری، مراحل احراز هویت و تجمیع، الکترونیکی هستند، اما مرحله اخذ آرا، همچنان به‌صورت دستی برگزار خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار