چگونه «اخبار جعلی» را تشخیص دهیم؟!
کد خبر: 1047722
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OYk
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
یکی از اصلی‌ترین آفت‌های رسانه‌ای امروز شیوع "اخبار جعلی" در رسانه‌های غیر رسمی‌است، اما چگونه باید این اخبار جعلی را تشخیص دهیم؟!
سرویس جامعه جوان آنلاین: با توسعه رسانه‌های فرد‌محور و افزایش تعداد رسانه‌ها در بستر‌های متنوع اطلاع‌رسانی، مزایا و معایبی به‌وجود آمده است. از جمله مزایای توسعه این رسانه‌ها سرعت اطلاع‌رسانی در بستر جامعه است دسترسی افراد به اخبار به‌روزرسانی شده افزایش پیدا کرده است، اما در میان این مزیت تولید و گسترش اخبار جعلی و دور از واقعیت هم افزایش داشته است که امروز به یک آفت جدی تبدیل شده است.

هر لحظه در فضای مجازی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی شاهد انتشار خبر‌های مختلفی هستیم که بسیاری از آن‌ها واقعی نیستند؛ اخبار جعلی، به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که قابل‌باور به نظر برسند. بهتر است به هر مطلبی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانید اعتماد نکنید و منبع خبر را از پایگاه‌های رسمی جست‌وجو کنید.

در فضای مجازی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی با اخبار متفاوتی مواجه هستیم که بسیاری از آن‌ها واقعی نیستند. این اخبار جعلی، معمولاً قابل‌باور به نظر می‌رسند، اما نباید به آن‌ها اعتنا کنید. اعتنا نکردن به اخبار جعلی از جمله مهارت‌های حضور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است. با رعایت چند نکته کلیدی تا حدودی می‌شود اخبار درست و واقعی را تشخیص داد و آن‌ها را از اخبار جعلی تفکیک کرد. کلیدی‌ترین اصل این است که به تمام مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانید با شک و تردید نگاه کنید.

شما باید با اطمینان بدانید خبری که در حال خواندنش هستید از کجا آمده است. پس باید خبر‌های خود را از منابع رسمی که به اصول حرفه‌ای پایبند هستند دریافت کنید. خواندن کامل متن خبر از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی رسانه‌ها ترفند‌هایی برای جلب‌توجه و اعتماد مخاطب در تیتر نویسی دارند که ممکن است شما را فریب داده تا بدون توجه به متن خبر با خواندن تیتر شما را به اشتباه بیندازند. فراموش نکنید که به تاریخ انتشار خبر هم توجه کنید. چون در شبکه‌های اجتماعی معمول است که اخبار کهنه و قدیمی هر از گاهی دوباره به اشتراک گذاشته می‌شوند.

برای کشف درستی یک خبر به سایت‌های معتبر خبری رجوع کنید. به یک منبع اکتفا نکرده و اخبار را از منابع مختلف جست‌وجو کنید و از نظرات افراد مختلف بهره‌مند شوید. در اشتراک گذاشتن اخبار عجله نکنید و تا زمانی که از درستی خبری مطمئن نشدید آن را برای افراد دیگر و گروه‌ها ارسال نکنید. خانواده و دوستانتان را هم به این کار تشویق کنید.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار