کاهش ۵۰ درصدی تولید محصولات زراعی خلخال در اثر خشکسالی
کد خبر: 1047431
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OU3
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
مدیرجهاد کشاورزی خلخال:
مدیرجهاد کشاورزی خلخال گفت: کاهش قابل توجه میزان بارندگی در نخستین ماه از فصل بهار و خشکسالی، امسال بر روند تولیدات کشاورزی این شهرستان تاثیر گذاشته و کاهش ۵۰ درصدی تولید محصولات زراعی در این منطقه پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، محمد شاد خاطر در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به وضعیت محصولات کشاورزی کشت شده پاییزه و بهاره  پیش‌بینی می‌شود میزان تولید گندم از ۱۰ هزارتن سال قبل با ۵۰ درصد کاهش به پنج هزار تن و همچنین میزان تولید حبوبات نیز با ۵۰ درصد کاهش حداکثر به یک هزارتن در فصل برداشت محصولات زراعی کاهش یابد.

وی بیان کرد: در سال زراعی جاری ۹ هزارو ۲۲۰ هکتار از اراضی دیم و آبی این شهرستان به کشت پاییزه گندم و همچنین ۲ هزارو ۷۱۵ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت جو دیم و آبی اختصاص داده شده است .

مدیرجهاد کشاورزی خلخال تصریح کرد: در سال زراعی گذشته بیش از ۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت گندم آبی و دیم اختصاص یافته بود و با توجه به متوسط عملکرد هزار و ۵۰۰ کیلوگرمی گندم آبی و ۹۰۰ کیلوگرمی گندم دیم در هر هکتار بیش از ۱۰ هزار تن گندم از مزارع زیر کشت این محصول برداشت شد.

شاد خاطر اظهار کرد : با توجه به قیمت مناسب حبوبات در سال‌های اخیر رغبت کشاورزان این شهرستان به کشت انواع حبوبات در اراضی کشاورزی منطقه افزایش یافته و میزان کشت حبوبات امسال در مقایسه با سال زراعی گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی بیان کرد: ۶۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی خلخال به کشت حبوبات پاییزه انتظاری و همچنین ۶۵۰ هکتار نیز به کشت حبوبات بهاره و در مجموع هزار و ۳۰۰ هکتار به کشت این محصولات کشاورزی اختصاص یافته است که با توجه به شرایط آب و هوایی و تاثیر خشکسالی کاهش ۵۰ درصدی محصول برای حبوبات نیز پیش بینی می‌شود .

مدیرجهاد کشاورزی خلخال با اشاره به افزایش  دامداری‌های شهرستان و افزایش نیاز به علوفه دامی در سال‌های اخیر در خلخال افزود: این امر موجب افزایش سطح زیر کشت گیاهان علوفه ای از جمله یونجه،استرس و انوع علوفه دامی در سطح اراضی دیم و آبی کشاورزی این منطقه شده است .

وی گفت: به دلیل افزایش نیاز به علوفه دامی برای تغذیه دام و همچنین افزایش قیمت علوفه  در سال جاری ۱۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی دیم و ابی  منطقه زیر کشت علوفه دامی رفته است که کاهش میزان بارندگیهای نخسین ماه از فصل بهار امسال برروند تولید علوفه تاثیر گذار وموجب کاهش سطح تولید خواهد شد .

شاد خاطر همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰ تا ۵۰ درصد از کشت محصولات زراعی در خلخال با استفاده از ادوات کشاورزی مکانیزه صورت می‌گیرد، بر لزوم مکانیزاسیون کشاورزی برای افزایش بهره‌وری تولید در بخش کشاورزی تاکید و اظهارکرد: در کنار توجه زارعان به استفاده از روش‌های جدید کشت و برداشت محصول، بیمه محصولات کشاورزی نیز ضروری است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار