ظریف نه عذرخواست و نه تصحیح کرد
کد خبر: 1047043
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ONn
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۱
وزیر خارجه در نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی حاضر شد
وزیر امورخارجه عصر دیروز در نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به سؤالات متعدد نمایندگان درباره فایل صوتی منتشر شده از خود پاسخ داد. اما در توضیحات او نکته جدیدی فراتر از آنچه تاکنون گفته بود، وجود نداشت. او نه مواضع خود را تصحیح کرد و نه عذر خواست، بلکه بار دیگر تأکید کرد که سخنان او بحثی کارشناسی بوده و البته این را هم اضافه کرده که دنبال دوقطبی دیپلماسی و میدان نبوده است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با مهر با اشاره به جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی گفت: وزیر امور خارجه در این جلسه حضور یافت و مباحث مختلفی مطرح شد که بخش عمده‌ای از جلسه به موضوع فایل منتشر شده از ظریف اختصاص یافت و این جلسه انتقادی و چالشی بود. وی با بیان اینکه ۱۲ نفر از نمایندگان به طرح دیدگاه‌ها و انتقادات خود بابت انتشار این فایل صوتی پرداختند، گفت: از جمله محور‌های مورد توجه نمایندگان این بود که فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه منجر به ایجاد یک دوقطبی در اذهان جامعه نسبت به موضوع دیپلماسی و میدان شده و در جهت منافع ملی نبوده است.

عمویی ادامه داد: همچنین نمایندگان از بی دقتی در انجام این مصاحبه در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری انتقاد کردند و به آثار منفی انتشار این فایل صوتی بر امنیت ملی و روابط ایران با برخی از کشور‌های دوست و همسایه پرداختند. علاوه بر این در این جلسه نمایندگان بر جایگاه والای شهید سلیمانی به عنوان قهرمان ملی در افکار عمومی تأکید کردند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه گفت: ظریف تأکید کرد که در دولت تصمیم گرفته شد برای انتقال تجربیات وزرا به افرادی که در آینده قرار است مسئولیت بپذیرند مصاحبه‌ای انجام شود و همچنین قرار بر این بود که حداکثر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از این مصاحبه عمومی شود. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق گفته وزیر امور خارجه، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مسئول انجام این کار بوده و برای انجام این مصاحبه هم از فرد مصاحبه شونده امضا گرفته شده بود که مباحث مطروحه به هیچ وجه و بدون رضایت آن‌ها منتشر نشود، اما متأسفانه این روند رعایت نشد و این فایل در اختیار رسانه‌های خارجی قرار گرفت. ظریف تأکید کرد که فرمایشات مقام معظم رهبری را پایانی بر بحث‌های کارشناسی در این زمینه می‌داند و به سابقه رفاقت و همکاری‌اش با شهید سلیمانی اشاره و تأکید کرد که شهید سلیمانی برای او بیشتر از یک فرمانده بود و به هیچ وجه به دنبال تخطئه جایگاه شهید سلیمانی نبوده است. وی ادامه داد: وزیر امور خارجه در این جلسه تأکید کرد که به هیچ وجه با ایده دوقطبی میدان و دیپلماسی موافق نیست و شخصاً هم این موضوع را دنبال نمی‌کند و معتقد است که دیپلماسی و میدان در کنار هم می‌توانند منجر به تأمین دقیق منافع ملی شوند.

تصویب تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: همچنین در ادامه جلسه تقاضای حاجی دلیگانی، امیرآبادی فراهانی و بنده برای تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مورد بحث و بررسی قرار گرفت که اعضای کمیسیون به صورت کلی و با تجمیع این تحقیق و تفحص‌ها، آن را به تصویب رساندند و این موضوع جهت بررسی در صحن علنی مجلس به هیئت رئیسه ارائه خواهد شد و قرار است دوره هشت ساله منتهی به سال‌های اخیر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مورد بررسی و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

نماینده مردم تهران گفت: در ادامه جلسه سؤال چند نفر از نمایندگان از وزیر امور خارجه مورد بررسی قرار گرفت که سؤال یکی از نمایندگان درباره روند افتتاح کنسولگری ایران در حلب بود که ظریف گفت این موضوع در حال پیگیری است و سرکنسول‌های ایران در حلب و لاذقیه هم تعیین شده‌اند و در ادامه جلسه نماینده سؤال‌کننده یک ماه به وزیر خارجه برای پیگیری این موضوع فرصت داد. علاوه بر این یکی دیگر از نمایندگان سؤالی درباره پیگیری خسارت‌های وارده به ایران بر اثر عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش در برجام مطرح کرد که ظریف گفت این موضوع در حال پیگیری است، اما نماینده سؤال‌کننده از توضیحات وی قانع نشد و بر این اساس این موضوع در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

ظریف: به هیچ وجه نامزد انتخابات نمی‌شوم

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در خصوص جزئیات جلسه با ظریف گفت: وزیر امور خارجه اعلام کرد، به هیچ وجه قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد. شهریار حیدری با بیان اینکه محور سؤال نمایندگان از محتوای سخنان او در فایل صوتی بود گفت: وزیر امور خارجه اعلام کرد قصد تضعیف سردار سلیمانی را نداشتم. اما پاسخ‌های او برای سؤال‌کنندگان قانع‌کننده نبود. ظریف همچنین اعلام کرد، به هیچ وجه قصد حضور در انتخابات را ندارد و با این صحبت‌ها قصد دوقطبی کردن فضای انتخابات را نداشته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار