‘”کارآوا” پژواک اندوه و شادمادنی هاست
کد خبر: 1046657
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OHZ
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان:
دکترمحمد عیدی گفت: جشنواره ملی آواها و ترانه های کار(کارآوا) همزمان با هفته فرهنگی اصفهان با اجرای قطعات قالی؛ بر اساس کلام نقشه‌خوان‌های قالی‌بافی و مس‌گری؛ براساس کارکرد ابزارآلات قدیم مسگری توسط گروه موسیقی مهرین و اعلام آثار برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان،به گفته معاون فرهنگی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، کارآواهای جغرافیای فرهنگی ایران، پژواکی از اندوه ها و شادمانی های مردمانی است که برای گذران زندگی در همه عرصه های کار و تلاش آستین بالا زده اند.

با اشاره به برگزاری جشنواره ملی کارآوا گفت: ایران اسلامی ما کاشی معرقی است که در عین وحدت نمادین، بسترساز تکثر و گونه گونی زیبا و معناداری است که تحقیق در آن برای پژوهشگران مردم نگار و یا محققان مردم شناس هیچ گاه روی تکرار نمی گیرد و همیشه از طراوت و سرزندگی برخوردار است.

وی افزود: مردم این سرزمین پیرزمان به حکم روابط مبتنی بر ارزش های مشروع اجتماعی و اصل تطابق پذیری، ادغام پذیری و جهت گرایی های در دل فرهنگ، ریز فرهنگ ها و یا خرده فرهنگ های بس عمیق و سترگی رویانده اند که یکی از جنبه های این عروس هزار جلوه و کرشمه، کارآواهاست که نمودی نمادین و پرروایت و خاطره نخل باسق فرهنگ عامه یا فولکلور محسوب می شود.

وی اظهار داشت: کارآواهای جغرافیای فرهنگی ایران پژواکی از اندوه ها و شادمانی های مردمانی است که برای گذران زندگی در همه عرصه های کار و تلاش آستین بالا زده اند و به امید لطف حضرت باری و به یمن مودت و همدلی و مشارکت از طبیعت سخاوت مند روزی می طلبند.

به گفته وی، در بیشتر این کارآواها، پوشش و مهربانی و امید به زندگی و جریان دینی چون آب گوارایی در چشمه ساران فرهنگ این بوم موج می زند و به شنوندگان و جویندگان و گوهرشناسان و گنج یابان جان تازه می بخشد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه کارآواها دیرینه زمان ماضی از صافی تجربه زیستی گذشته اند و سینه به سینه به یادگار مانده اند، ادامه داد: کارآواها سبب سهولت انجام کار و مایه انسجام فرهنگی و باعث نشاط اجتماعی و مبدع خلاقیت های فرهنگی بوده اند و بی شک جز لایتجزاعی از هویت ماست که باید نگاهش داشته و حراستش کنیم.

عیدی درباره اهداف برگزاری نخستین جشنواره ملی کارآوا تصریح کرد: معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان خود را جزیی از میراث داران و میراث بانانان فرهنگ والا و پرافتخار این سرزمین می داند که باید به ثبت و ضبط این گنجینه پرمحتوا اهتمام گذارد و برای شناسایی و شناساندن آن برنامه ریزی کند.

وی گفت: پس از ثبت و ضبط مستندات، امکان بهره گیری پژوهشگران برای تحلیل مردم شناختی و فرهنگی ایجاد می شود تا به حکم کارفصل های گذشته، فضاهایی برای ایفای نقش های کنونی آن هم با زبان امروزی فراهم آورد.

وی افزود: به حکم اینکه توسعه فرهنگی، روئیدن بر سر ریشه هاست و پرداختن روایت های خودمانی، برآنیم تا فرصتی برای هنرمندان بیافرینیم تا با خلق آثار ملهم از از این دفینه با ارزش، جهانی را چون گذشته مبهوت و متوجه ایران کند.

عیدی نهادینه کردن فرهنگ کار بر مبنای درسنامه ای که گذشتگان برای ما میراث نهادند را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد و گفت: جهان شهر اصفهان به عنوان کانون میان فرهنگی معتبر در مسیر هویت ساز ابریشم و نقطه ثقل آفرینش های هنری و فرهنگی عزم آن کرد تا این جشنواره را در ابعاد ملی برگزار کند به امید آنکه این مسیر پردوام باشد و با آرزوی مضاعف که روزی بتوانیم در این مسیر آواهای کار را در سطح جهانی برگزار کرده و فضاهای گفت وگویی در روابط بین فرهنگی بوم ها ایجاد کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این خصوص بیان داشت: خدا را شاکر و سپاسگزار هستیم بار دیگر اصفهان عزیز با برگزاری جشنواره ملی کارآوا، ابداع و ابتکار دیگری را به نمایش گذاشته است.

علیرضا نصراصفهانی افزود: با توجه به اینکه مامور به این هستیم میراث های ملموس و ناملموس را در اصفهان پاس بداریم، این کار از هر جهت ستودنی است.

وی ضمن تشکر از تلاش و کوشش همه عزیزانی که در این راه گام نهادند تا خلق جدیدی داشته باشیم و آثار گذشتگان را نیز پاس بداریم، تصریح کرد: جشنواره کارآوا کار ارزشمندی است و باید آنچه گذشتگان به یادگار گذاشته اند را به نسل آینده منتقل کنیم.

وی ادامه داد: یکی از این کارهای خوب که در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته و اصفهان این غفلت را جبران می کند، پرداختن به ترانه و آواهایی است که در هنگام کار خوانده می شود و امروزه می تواند برای ما درس آموز باشد زیرا از افسردگی و دلمردگی در حین انجام کار جلوگیری می کند.

نصراصفهانی خاطرنشان کرد: امیدوارم جشنواره ملی کارآوا در سال های آینده با پویایی بیشتری انجام گیرد.

دبیر اولین جشنواره ملی کارآوا نیز گفت: اولین جشنواره کارآوا با تلاش همکاران در معاونت فرهنگی و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان است با نزدیک به شش ماه کارشناسی و انجام کار پژوهشی در هفته فرهنگی اصفهان با انتخاب 20 اثر برتر به کار خود خاتمه داد.

مرتضی رشیدی اظهار داشت: نزدیک به 185 اثر از سراسر کشور به این جشنواره ارسال شد که از این مجموعه آثار راه یافته به جشنواره، 13 اثر در دو دسته منتخبین و 7 اثر از پیشکسوتان  و فعالان فرهنگی به ویژه دغدغه مندان فرهنگ عامه مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

    

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار