گور خر آفریقایی به زرافه ملحق شد!
کد خبر: 1046579
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OGJ
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۱
انتشار تصاویر فاجعه بار از انتقال سه رأس گورخر آفریقایی به باغ وحش صفادشت ملارد کافی بود تا کاربران شبکه‌های اجتماعی از خجالت متولیان این کار برآیند و آن‌ها را به باد انتقاد بگیرند. انتقاد‌ها در این باره زمانی به اوج خود رسید که مشخص شد یکی از گورخر‌ها در باغ وحش تلف شده و وضعیت دو حیوان باقی مانده تعریفی ندارد. تلف شدن حیوانات در این باغ وحش سابقه‌دارد از جمله یک رأس زرافه که انتقاد‌های مطرح شده هم بدون پاسخ ماند.
حسین فصیحی
سرویس حوادث جوان آنلاین:  تصاویر اولیه درباره انتقال گورخر‌های آفریقایی که مایه خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی شد در مرز بازرگان گرفته شده بود. جایی که گورخر‌ها به طرز ناشیانه‌ای هنگام انتقال به خودروی سازمان محیط‌زیست وحشت‌زده به هر سو فرار می‌کردند. آنجا بود که حیوان نر به کانال آب سقوط کرد و پای چپش شکست. این پایان ماجرا نبود و زمانی که یکی از افراد مسئول شروع به کتک زدن حیوان آسیب دیده‌کرد، تأسف از وضعیت موجود بیش از قبل شدت گرفت. نابسامانی در این باره ۱۳‌اردیبهشت به اوج خود رسید، زمانی که مشخص شد گورخر نر در باغ وحش صفادشت تلف شده است. بعد از آن بود که کاربران شبکه‌های اجتماعی بار دیگر متولیان این کار را به باد انتقاد گرفتند که چگونه سه رأس گورخر از کشور هلند و از مسیر بلغارستان و ترکیه به ایران منتقل می‌شوند و این گونه مورد شکنجه قرار گرفته و تلف می‌شوند.

تقصیر به گردن گمرک

اکانت صفحه اینستاگرامی باغ وحش صفادشت در واکنش به منتقدان آن‌ها را به باد فحاشی گرفت و جملاتی در آن مطرح شد که در این جا قابل ذکر نیست. این باغ وحش، اما روز گذشته به صورت رسمی جوابیه‌ای هم در این باره منتشر کرد و اعلام کرد که بررسی تیم دامپزشکی باغ وحش نشان داده علت مرگ استرس بیش از حد و ایجاد عفونت داخلی هنگام انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک بازرگان بوده‌است. در ادامه جوابیه آمده که چهارم اردیبهشت سه گورخر (دو ماده و یک نر) که توسط این باغ‌وحش خریداری شده بودند از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند که پس از طی مسافتی دو روزه به گمرک کشور ترکیه رسیدند. گمرک ترکیه بدون تأخیر محموله را ترخیص کرد و وارد کشور گمرک بازرگان شدند که با سوء‌مدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک، افرادی برای گرفتن عکس از گورخر‌ها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که موجب شد گورخر‌ها رم کنند و از ماشین خارج شوند. پس از خروج متأسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی منتشر شده است. پس از استقرار گورخر‌ها در گمرک مسئولان گمرک بازرگان گورخر‌ها را ترخیص نکردند نهایتاً ۹‌اردیبهشت گورخر‌ها ترخیص و به گمرک تهران منتقل شدند که با توجه به تعطیلی گمرک تهران در پنج‌شنبه و جمعه روز شنبه ۱۱‌اردیبهشت گورخر‌ها ترخیص و به مقصد باغ‌وحش حرکت داده شدند که گورخر نر در مسیر انتقال به باغ‌وحش تلف شد. حال عمومی دو رأس دیگر هم مناسب نیست.

تلف شدن زرافه در صفادشت

وضعیت نگهداری حیوانات در بسیاری از باغ‌وحش‌ها هم فاجعه‌بار و این مکان‌ها بیشتر به شکنجه‌گاه حیوانات تبدیل شده‌اند. در باغ وحش صفادشت هم برای اولین بار نیست که حیوانی این گونه تلف می‌شود. مثلاً اردیبهشت‌سال‌۹۸ یکی از سه‌زرافه‌ای که مدیران این مجموعه با تبلیغات بسیار آن را به مجموعه خود اضافه کردند تلف شد و ترجیح دادند نسبت به انتقاد‌های صورت گرفته سکوت کنند. امین یوسفی دامپزشک سابق این مجموعه درباره علت مرگ این زرافه گفته بود: «آزمایش‌ها نشان داد که علت مرگش تغییر جیره غذایی و تزریق نشدن واکسن آنتروتوکسمی بوده است. هیچکدام‌شان واکسن نزدند و بیمه نشدند و این حیوان مرد، چون ضعیف‌تر از بقیه بود. آن گونه که رویداد ۲۴ آورده او بر این موضوع تأکید کرده بود که طی یکسال در این باغ‌وحش علاوه بر ببر و زرافه حیوانات دیگری مانند میمون رزوس، چهارکوسه، سیخوری، یک توله شیر و گرگ هم جان خود را از دست داده‌اند. علت مرگ این حیوانات عدم رسیدگی درست و حتی لمس شدن توسط بازدیدکنندگان عنوان شده بود. چه آنکه این باغ‌وحش در ازای دریافت مبالغ بیشتر مجوز لمس حیوانات را می‌دهد. حیواناتی که پس از مرگ به سرعت جایگزین می‌شدند. یوسفی همچنین گفته که مسئول باغ‌وحش تصمیمی برای درمان حیوانات نداشت. مواردی که خیلی اوضاع حاد می‌شد، با من تماس می‌گرفت و هر حیوانی می‌مرد، یکی به جایش می‌خرید.»

محمد داسمه وکیل دادگستری هم گفت: از باغ وحش صفا دشت گزارش‌های زیادی دست ما رسیده که گویای ارتکاب تخلف‌های زیاد در آن است که متأسفانه اداره حفاظت از محیط‌زیست نسبت به آن‌ها تا کنون واکنشی نشان نداده‌است. موضوع دیگر تلف شدن زرافه و ببر در این باغ وحش است که دکتر یوسفی دامپزشک سابق این باغ گفته است علاوه بر ببر و زرافه حیوانات دیگری نیز در این باغ وحش تلف شده‌اند. این موضوع ما را به شک انداخت که شاید برخی از پرسنل سازمان حفاظت محیط‌زیست نظارت‌های لازم را بر این باغ وحش نداشته‌باشند، بنابراین تشخیص دادیم که ضروری است نسبت به این باغ وحش در دستگاه قضایی بررسی کامل و جامعی صورت بگیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار