تخلف دولت در مورد تنفس خوراک پتروپالایشگاه‌ها
کد خبر: 1046445
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OE9
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۰
عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه تنفس خوراک نقش مهمی در بالا بردن حاشیه سود و جذابیت پروژه‌ها دارد، گفت: اگر نمایندگان یقین پیدا کنند با یک مهلت دیگر کار انجام می‌شود برای تسریع در کار مردم باز هم به دولت مهلت خواهیم داد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: عبدالعلی رحیمی مظفری در گفتگو با خانه ملت با اشاره به پایان مهلت مجلس به دولت برای اجرای تنفس خوراک در قانون حمایت از صنایع نفت‌خام و میعانات گازی در هیئت امنای صندوق توسعه ملی گفت: اگرچه مجلس به دنبال دعوا‌های قضایی نیست و به‌همین دلیل بار‌ها به دولت برای اجرای تنفس خوراک در قانون حمایت از صنایع نفت‌خام و میعانات گازی فرصت داده‌است، اما اکنون این فرصت به پایان رسیده و باید مشمول ماده ۲۳۴ آیین داخلی مجلس شود، البته اگر نمایندگان یقین پیدا کنند با یک مهلت دیگر کار انجام می‌شود برای تسریع در کار مردم باز هم به دولت مهلت خواهیم داد، چراکه نمایندگان مجلس برای انجام امور، چنین سعه صدر و همکاری خواهند داشت. نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه تعدادی از پروژه‌ها یکسری از مجوز‌های لازم را گرفته‌اند، اما از آنجا که این قانون به صورت رسمی اجرا نشده، برای بخش خصوصی نگرانی‌هایی ایجاد کرده‌است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین از دیگر مزایای مهم قانون اجازه صادرات فرآورده‌های پتروپالایشی به شرکت‌هایی است که طبق این قانون تصویب می‌شوند و وزارت نفت موظف است مجوز تأمین پایدار خوراک را حداقل ۲۰ سال صادر کند.

تیرماه ۹۸ در اوج تحریم‌های نفتی ایران، مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام «توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» ارائه و تصویب کرد که در آن به وزارت نفت اجازه می‌داد به روش‌های خاصی مقداری از نفت تحریم شده را به عنوان اهرمی برای تأمین مالی احداث پروژه‌های پتروپالایشگاهی استفاده کند. در این طرح از «تنفس خوراک» برای سهامدارانی که در احداث پتروپالایشگاه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند نام برده‌شده و در واقع به دولت برای این کار اجازه قانونی داده شده‌است.

آیین‌نامه اجرایی این قانون نیز پس از تصویب هیئت وزیران، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۹۸ توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ شد و وزارت نفت نسبت به اعلان فراخوان جذب سرمایه‌گذار احداث پتروپالایشگاه‌ها طی یک ماه مکلف شد. تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد کلید خوردن و اجرایی شدن این طرح‌ها همچنان در انتظار برگزاری جلسه صندوق توسعه ملی با حضور رئیس‌جمهور است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار