عراقچی: فقط تحریم‌های برجامی لغو می‌شود
کد خبر: 1045424
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Nxg
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
روایتی از جلسه کمیسیون امنیت ملی؛
نایب رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: به گفته معاون وزیر امور خارجه، آمریکا و ۱+۴ پذیرفته‌اند تنها تحریم‌های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه‌ای رفع شوند.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: شهریار حیدری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص جلسه این کمیسیون با حضور سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه برای بررسی مذاکرات وین گفت: در این جلسه عراقچی گزارشی از جزئیات مذاکرات وین ارائه کرد. به گفته وی، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در مورد لغو کامل تمام تحریم‌ها در مذاکرات مطرح شده است.

نماینده مردم قصر شیرین ادامه داد: مقرر شده است آمریکا و ۱+۴ در زمان مشخص لغو تحریم‌ها را در دستور کار قرار دهند. طرف‌های برجامی نیز درخواست بازگشت ایران به برجام را داشته اند. در خصوص بازگشت ایران به تعهدات برجامی، چون مباحث فنی است باید در مذاکرات بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

حیدری ادامه داد: به گفته عراقچی تحریم‌ها به دو بخش تقسیم شده اند، تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند و تحریم‌هایی که جنبه خاص دارند. تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند شامل تحریم‌های هوایی، دریایی، بانکی و بیمه‌ای هستند. تحریم‌های خاص شامل تحریم افراد و اشخاص است.

وی ادامه داد: طبق توافق ایران با ۱+۴ و آمریکا مقرر شده است تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند لغو شوند و برای لغو تحریم‌هایی که جنبه خاص دارند، در دور سوم مذاکرات بحث و رایزنی شود.

حیدری تصریح کرد: عراقچی اعلام کرد پس از برداشته شدن تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن، جمهوری اسلامی به برجام بازخواهد گشت.

وی تأکید کرد: به گفته عراقچی آمریکا و ۱+۴ پذیرفته اند که تحریم‌هایی که جنبه عمومی دارند به طور کامل لغو شوند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر عراقچی، راستی آزمایی زمانبر نیست. جمهوری اسلامی درخواست راستی آزمایی کرده است، طبق این درخواست، وقتی که تحریم‌ها به صورت واقعی رفع شوند و اثر آنها بر اقتصاد کشور مشاهده شود، جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت.

مالکی: بحث تعلیق تحریم‌ها به هیچ وجه مطرح نیست

فدا حسین مالکی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به حضور سیدعباس عراقچی در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند که تحریم‌های موضوعی مانند تحریم‌های مربوط به نفت، بانک، کشتیرانی، صنعت و اقتصادی را لغو کنند.

وی بیان کرد: طبق گفته عراقچی، آمریکایی‌ها درباره لغو تحریم‌های حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران حرف و حدیث دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق گفته معاون سیاسی وزیر امور خارجه، آمریکایی‌ها باید در ابتدا کل تحریم‌ها را لغو کنند تا پس از راستی آزمایی، ما به تعهدات خود دربرجام بازگردیم.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحث تعلیق تحریم‌ها به هیچ وجه مطرح نیست و در این جلسه تأکید همه بر این بود که مذاکرات نباید فرسایشی شود و نباید در آن شرط و شروطی وجود داشته باشد.

مالکی بیان کرد: تأکید ما آن است که در این راستا گام اول را آمریکایی‌ها باید بردارند و گام اول این است که آنان باید کل تحریم‌های ایران را لغو کنند تا بعد از آن جمهوری اسلامی ایران هم به تعهدات خود در برجام عمل کند.

منبع: مهـــر
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
1
1
عراقجی رفته که فقط نان افراد تحریم شده را از تحریم در بیاورد ولا غیر.
اینها که به فکر معیشت و اقتصاد سالم و ارزانی و اسایش برای مردم نبودند و نیستند.
البته خبر این خیانت در اینده بهتر معلوم خواهد شد
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
1
0
هیچوقت به این تیم مذاکره کننده اعتماد نکنید علی الخصوص به عراقچی سابقه دروغگویی خود را به ملت ثابت کرده اند.
سید فروزان
|
Switzerland
|
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
2
0
آنچه مشهود است ،عراقچی با عنوان عموعی و فنی و لیست طولانی ۱۵۰۰ نفر تحریمی و غیره ، در حال پیچاندن ملت و مجلس و نظام است
قرار بر این است که رفع کامل تحریم‌ها و راستی آزمائی آن انجام شود ، آیا اعلام این امر احتیاج به رفت و آمد به وین دارد و در شان دیپلماسی جناب روحانی و ظریف نیست یا اینکه ممکن است شرمن مجددا ناراحت شود و آقای عراقجی بخاطر دوستی با ایشان و دوستی جناب ظریف با کری ، مراعات حال آنها را میکنند
عمومی و فنی و بررسی و غیره ،میشود همان فرسایشی و توپ در زمین اروپا و امریکا انداختن ،طبق معمول دولت
سید فروزان
|
Switzerland
|
۲۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۶
2
0
آقای عراقجی ، تحریم‌های عمومی و خاص ، یعنی دور زدن مملکت و مردم و مجلس و مقام رهبری .
در حالی که اسراییلیان گزارش لحظه به لحظه جلسات را توسط اروپا و امریکا در جریان هستند ، جناب عراقچی با عام و خاص خواندن ، سعی به گزارش درست دادن به مملکت را ندارد .
لغو کلیه تحریم‌ها و یک دوره راستی اموزی سه تا شش ماه ، این است شرط ایران نه جلسات فنی و اقتصادی و غیره
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار