کاهش ۳۸ سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه
کد خبر: 1045383
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Nx1
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به کاهش تراز این دریاچه گفت: با وجود پیگیری‌های انجام شده، وزارت نیرو هنوز حقآبه زیست‌محیطی دریاچه ارومیه را پرداخت نکرده‌است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: وزارت نیرو طی سال گذشته حقآبه دریاچه ارومیه در سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ را ۶۴۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و مقرر شد که این حق‌آبه از ابتدای آذر ماه سال گذشته تا آخر اردیبهشت امسال به سمت ارومیه رها‌سازی شود، اما ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرده‌است که متأسفانه تاکنون تنها بخش کمی از این حقآبه - ۱۶۰ میلیون متر مکعب - به دریاچه ارومیه رسیده‌است و به‌طور کلی می‌توان گفت که اکنون دریچه سد‌ها را به روی ارومیه بسته‌اند.

فرهاد سرخوش، رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در این‌باره به ایسنا گفته‌است: با وجود اینکه نامه‌نگاری‌های زیادی با وزارت نیرو و دستگاه‌های ذی‌ربط در استان شده، اما حقآبه دریاچه ارومیه هنوز پرداخت نشده‌است که این شرایط با در نظر گرفتن کم‌بارشی‌های امسال در کشور نگران‌کننده است. به گفته سرخوش، بهانه وزارت نیرو این است که سال آبی جاری سال خشک و کم بارشی بوده‌است؛ علاوه بر آن برف زیادی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نبارید که طی فروردین و اردیبهشت به سمت سد‌ها حرکت کنند. این در حالی است که بر اساس توافق‌های انجام‌شده قرار بوده‌است که در سال‌های کم بارشی مثل امسال مصرف آب در تمامی حوزه‌ها از جمله کشاورزی کاهش پیدا کند تا محیط‌زیست بتواند حق خود را برداشت کند، اما متأسفانه در شرایط کنونی فقط حقآبه دریاچه ارومیه از بین رفته‌است.

در سال آبی ۱۳۹۷- ۱۳۹۶ میزان بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از سال آبی جاری کمتر بود، اما طی آن سال حدود ۴۶۱ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی شد. سرخوش ضمن بیان این مطالب تصریح می‌کند: این مسئله نشان می‌دهد که حتی در سال‌های خشک نیز می‌توان حق محیط‌زیست از آب را پرداخت کرد.

از سویی دیگر وضعیت سد‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه چندان وخیم نیست. رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در این‌باره توضیح می‌دهد: در حال‌حاضر حجم آب سد‌ها در استان آذربایجان غربی ۹۶۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به سال قبل تنها حدود ۱۰ درصد کمتر شده‌است. از سویی دیگر میزان بارش‌ها در این حوضه نسبت به سال قبل حدود ۲۰ درصد کاهش یافته‌است. به هر حال هیچ کدام از این موارد نمی‌تواند دلیلی بر عدم پرداخت حقآبه دریاچه ارومیه شود. سرخوش در ادامه با اشاره به اینکه این نگرانی وجود دارد که در صورت عدم پرداخت حقآبه با شروع گرما و تبخیر آب تراز و حجم آب دریاچه ارومیه کاهش پیدا کند، می‌گوید: در حال‌حاضر تراز دریاچه ارومیه ۴۲ /۱۲۷۱ سانتیمتر است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۳۸ سانتیمتر کمتر شده‌است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار