سیب و پرتقال‌های احتکاری در حال گندیدن!
کد خبر: 1044402
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NhC
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۹
فعالان بازار میوه به جای اینکه از گرانی قیمت‌ها و عدم توزیع به موقع سیب و مرکبات در زمستان سال گذشته انتقاد کنند، حال که میوه‌ها در انبار‌ها به حالت پختگی رسیده، به طوری که سیب‌ها از داخل سیاه و پرتقال‌های درشت از داخل فاسد شده‌اند، داد و فغان به راه انداخته‌اند که تا یک ماه آینده باید سردخانه‌ها تخلیه شوند وگرنه تمامی میوه‌ها غیرقابل استفاده خواهند شد.
بهناز قاسمی

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: هر ساله از اواخر فروردین فروش سیب و پرتقال از سوی وانتی‌ها و چرخی‌ها در داخل شهر‌ها و جاده‌ها رونق می‌گیرد. هنگام عبور از کنار این فروشنده‌ها، بوی نامطبوع پختگی میوه‌ها به مشام می‌رسد؛ میوه‌هایی که تا دیروز کمتر از ۲۵هزار تومان نبود، در این ایام به کیلویی ۷ تا ۸ هزار تومان کاهش می‌یابد. همزمان با ارزانی شدید قیمت‌فعالان بازار میوه و برخی از انبارکننده‌های میوه جاروجنجال به راه می‌اندازند که فرصت‌های صادراتی را از ما گرفتند و میوه‌ها در حال فساد هستند. امسال نیز دبیر اتحادیه صنف بارفروشان میوه و تره‌بار تهران اعلام کرده است که بیشتر انبار‌ها و سردخانه‌ها تا حداکثر یک چهارم ظرفیت تخلیه شده‌اند و حجم زیادی از پرتقال و سیب‌های مانده در حال فساد است.


داستان تکراری توزیع نامناسب سیب و مرکبات در زمستان و نوروز و همچنین فساد سیب و پرتقال در اردیبهشت و خرداد هر سال تکرار می‌شود.


مدیریت ضعیف بازار میوه از سوی دولت و سودجویی دلالان باعث می‌شود که توزیع میوه در زمستان و نوروز کاهش و قیمت‌ها افزایش یابد، اما از اواخر فروردین و ورود تدریجی میوه‌های بهاره به بازار خرید سیب و پرتقال کاهش می‌یابد و در نتیجه انبوهی از میوه‌ها در سردخانه‌ها فاسد می‌شوند. بیش از یک دهه است که این اتفاق می‌افتد و هیچ دولتی همت نمی‌کند تا به این وضعیت پایان دهد و مردم سیب و مرکبات را در فصل پاییز و زمستان با قیمت مناسب خریداری کنند و به وفور به بازار عرضه شود. از اواخر پاییز که میوه‌ها چیده و به سردخانه‌ها منتقل می‌شود، دلالان و واسطه‌ها حرص نوروز و سود بیشتر را می‌زنند، به طوری که از اوایل اسفند میوه قطره چکانی توزیع و قیمت‌ها به شدت گران می‌شود. از آنجا که وزارت جهاد و صمت مدیریت ضعیفی در تنظیم بازار میوه دارند، با بگیر و ببند و تهدید سعی می‌کنند قیمت‌ها را کاهش دهند، اما هرگز موفق نمی‌شوند. اکنون که در دومین ماه از بهار هستیم و میوه‌های نوبرانه بهار مانند هندوانه، توت‌فرنگی، گوجه سبز، ملون و... وارد بازار شده و رغبت کمتری برای خرید سیب و مرکبات است، خبر می‌رسد بیشتر انبار‌ها و سردخانه‌ها تا حداکثر یک‌چهارم ظرفیت تخلیه شده‌اند و حجم زیادی از پرتقال و سیب‌های مانده در حال فساد است.


فعالان بازار میوه به جای اینکه از گرانی قیمت‌ها و عدم توزیع به موقع سیب و مرکبات در زمستان سال گذشته انتقاد کنند، حال که میوه‌ها در انبار‌ها به حالت پختگی رسیده، به طوری که سیب‌ها از داخل سیاه و پرتقال‌های درشت از داخل فاسد شده‌اند، داد و فغان به راه انداخته‌اند که تا یک ماه آینده باید سردخانه‌ها تخلیه شوند وگرنه تمامی میوه‌ها غیرقابل استفاده خواهند شد.


در این خصوص دبیر اتحادیه صنف بارفروشان میوه و تره‌بار تهران نسبت به فساد حجم زیادی از پرتقال و سیب‌های مانده در انبار و سردخانه‌ها خبر داد و گفت: ما قبل‌تر نیز درباره شرایطی که اکنون باغداران و تجار میوه گرفتار آن شده‌اند به دستگاه‌ها و مسئولان مربوطه اطلاع داده‌ایم، در سال زراعی جاری تولید پرتقال و سیب با بارندگی‌های مناسب و به موقع افزایش داشت و به نحوی از همان ابتدای فصل برداشت مشخص شد، عرضه این میوه‌ها بیش از تقاضا خواهد بود.


بهمن رحیم‌وند افزود: ما در همان زمان به وزارتخانه‌های صمت و جهادکشاورزی، اتاق بازرگانی و اتاق اصناف نامه نوشتیم و از آن‌ها خواستیم که برای بازار مصرف تولید بالای سال جاری برنامه‌ریزی کنند.


به گفته رحیم‌وند نه تنها به این توصیه‌ها توجه نشد بلکه با دخالت دولت در بازار قیمت‌ها نیز به شکل کاذبی افزایش یافت و شرایط به نحوی شده بود که میوه‌های تنظیم بازاری مانند سیب و پرتقال را در غرفه‌های دولتی بیش از قیمت در بازار آزاد می‌دیدیم.


رحیم‌وند معتقد است که این اقدام دولت موجب شد بازار در شرایط عرضه مناسب برهم بخورد و اکنون شاهد حجم زیادی سیب و پرتقال در انبار‌ها و سردخانه‌ها باشیم. رحیم‌وند با توجه به زمان اندک باقیمانده برای حفظ باقی میوه‌های مانده در انبار و سردخانه‌ها از دستگاه‌های مسئول خواست هر چه سریع‌تر بازار مصرف برای آن تعریف کنند که یکی از این بازار‌ها می‌تواند صادرات به کشور‌های همسایه باشد. وی امروز را برای برنامه‌ریزی صادرات دیر دانست و در گفتگو با ایلنا گفت: حداکثر تا یک‌ماه دیگر باید تمام پرتقال‌های مانده در انباره‌ها را دور ریخت، چراکه قابلیت مصرف خود را از دست می‌دهند. رحیم‌وند در پاسخ به این پرسش که آیا امکان استفاده آن‌ها در صنایع تبدیلی است، اظهار کرد: صنایع تبدیلی در همان ابتدای فصل برداشت با توجه به فراوانی محصول اقدام به خرید میوه‌های کیفی کرده‌اند و اکنون کمتر صنایعی هستند که درخواست خرید پرتقال و سیب را داشته باشند، ضمن اینکه قیمت‌های خرید صنایع تبدیلی بسیار نازل بوده و به زیان باغدار و تجار است.


وی قیمت امروز هر کیلوگرم سیب در بازار میوه و تره‌بار را ۵ تا ۹ هزار تومان و هر کیلوگرم پرتقال را ۵ تا ۱۰ هزار تومان عنوان کرد. دبیر اتحادیه صنف بارفروشان میوه و تره‌بار تهران همچنین درباره وضعیت بازار میوه نوبرانه بهار گفت: در حال حاضر هر کیلوگرم گوجه سبز بسته به کیفیت آن ۴۰ تا ۸۰ هزار تومان، هر کیلوگرم چاقاله بادام ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان و هر کیلوگرم توت فرنگی ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان در میادین میوه وتره بار قیمت‌گذاری می‌شود. رحیم‌وند از مردم خواست برای استفاده از میوه‌های نوبرانه تا چند روز آینده صبر کنند تا این میوه‌ها را با قیمت مناسب‌تر خریداری کنند. وی پیش‌بینی کرد کمتر از یک هفته قیمت میوه‌های نوبرانه با افزایش عرضه کاهش قابل توجه داشته باشد.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۵
مجید آقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
0
1
واقعیت این بود که میوه ها را انبار کردند تا گران بفروشند و فروختند ولی مردم دیگر توان این همه گرانی را نداشتند و ندارند خب دولت باید همان پارسال مجوز میداد تا صادر کنند و قیمت گرانتر شود که مجوز هم دادند و گرانتر هم شد و پدر مردم را در آوردند ولی بخشی از ان ماند و حاضر نشدند تا ارزانتر به این مردم بدهند و حالا طلبکارند راستش به جهنم که دارد خراب میشد و بر پدر مادر هرچی ظالم از خدا بیخبری لعنت که جز سود خود به هیچ چیزی فکر نمیکند و سود هم یعنی خون مردم را مکیدن و دولت هم همکاری میکند با این مفسدین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۵
حالا طلبکارند راستش به جهنم که دارد خراب میشد
جهنم مراتبی دارد که بدترین جای آن درک بر وزن خرک است
به درک که خراب شد و چپاولگران ضرر کردند
اما شاید دولت از چپاول دوباره بورس یا ... این ضرر آنها را هم جبران کند کسی چه میداند با این جماعت دروغگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
0
2
حیف شد اما خب زیاد هم مهم نیست دختر خاله پسر عموها تا خرخره خورده اند این ضرر چیز زیاد مهمی نیست عمو حسن تو مرغا برامون جبران کرد تازه 2 ماه دیگه هم وقت داریم بخوریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
0
1
خدایا خودت این از خدا بیخبر های ظالم و عاملان تورم و گرانی را که هیچکس بهشون کاری نداره رو به لعن و نفرین خودت دچار کن تا به خاک سیاه بیفتند و همه اموال حرامشان را از آنها بگیر و آنها را به حسرت ابدی دچار کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
0
1
خدایا خودت به دادمون برس ...
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار