مسکو: واشنگتن ناوهایش را از کریمه دور کند
کد خبر: 1043904
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NZA
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۹
اخطار شدید به امریکا
امریکا در بحبوحه تصاعد تنش‌ها میان روسیه و اوکراین، چند ناو جنگی به دریای سیاه اعزام کرده؛ روس‌ها نیز با هشداری جدی گفته‌اند به نفع امریکاست که کشتی‌هایش را از کریمه دور نگه دارد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: نشست شورای ناتو- اوکراین دیروز در کشاکش تنش‌ها بین روسیه و اوکراین برگزار شد. فیلیپ ریکر، دستیار وزیر خارجه امریکا هشدار داد در صورتی که روسیه به طور تهاجمی و بی‌ملاحظه عمل کند «هزینه‌هایی» وجود خواهد داشت. در حالی که قرار است آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا نیز در این نشست شرکت کند، «دیمیتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین در یک نشست خبری مشترک با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو مجدداً از افزایش حضور نظامیان روس در مناطق مرزی با این کشور انتقاد کرد و مدعی شد که مسکو اقدامات خصمانه خود علیه کی‌یف را افزایش داده است. وی هشدار داد که اگر روسیه اقدامی علیه ما انجام دهد هزینه‌های زیادی برای این کشور در برخواهد داشت. کولبا در عین حال مدعی شد که کی‌یف به دنبال جنگ با روسیه نیست و به دنبال حل و فصل دیپلماتیک بحران در مناطق شرقی اوکراین است. همزمان، هفت وزیر خارجه، از جمله دیپلمات‌های ارشد از امریکا، آلمان و بریتانیا گفتند «عمیقاً نگران» افزایش نیرو‌های نظامی روسیه در مرز‌های اوکراین و کریمه هستند. در بیانیه گروه ۷ آمده است: «اقدامات بزرگ‌مقیاس نیروها، بدون اطلاع قبلی، بیانگر فعالیت‌های تهدیدآمیز و بی‌ثبات‌کننده است.»

امریکا همزمان با تشدید تنش‌ها بین روسیه و اوکراین در حمایت از اوکراین چند فروند ناو به دریای سیاه اعزام کرده است. پنتاگون از صحبت درباره استقرار کشتی‌های جنگی خود خودداری کرده و مدعی شده ارتش امریکا به طور معمول کشتی به این منطقه می‌فرستد. یک مقام امریکایی هم که نام او فاش نشده، گفت: «نیروی دریایی امریکا به صورت منظم در دریای سیاه حضور دارد، اما اعزام کشتی جنگی در برهه کنونی حامل پیامی به روسیه مبنی بر این است که امریکا وضعیت را تحت رصد دقیق دارد.» «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه در واکنشی شدید به استقرار ناو‌های امریکایی آن را اقدامی تحریک‌آمیز خواند و هشدار داد به نفع امریکاست که کشتی‌های جنگی خود را از کریمه و سواحل روسیه دور نگه دارد.

به گزارش رویترز، ریابکوف درباره بالا بودن «خطر بروز وقایع نامشخص در صورت ادامه حضور کشتی‌های امریکا»‌هشدار داد و گفت: «کشتی‌های امریکایی قطعاً کاری برای انجام دادن نزدیک سواحل ما ندارند. تحریک به معنای واقعی کلمه، آن‌ها با روی اعصاب ما رفتن، در حال آزمایش طاقت ما هستند، اما موفق نخواهند شد.»‌دیپلمات ارشد روس گفت: «به ایالات متحده هشدار می‌دهیم که به نفعش است از کریمه و سواحل دریای سیاه ما فاصله بگیرند. به نفع خودشان خواهد بود.» ریابکوف گفت: «معمولاً این سؤال پرسیده می‌شود که روسیه در مرز با اوکراین چه می‌کند. پاسخ این سؤال ساده است، ما اینجا زندگی می‌کنیم، کشورمان است.» وی ادامه داد: «اما اینکه امریکا در قالب اعزام نیرو و سازمان‌دهی فعالیت‌های ناتو در اوکراین که کیلومتر‌ها از خاک آن کشور فاصله دارد، قصد انجام چه کاری دارد پرسشی است که هنوز پاسخ‌داده نشده است.»

پیش از موضع‌گیری معاون وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه هم روز دو شنبه به ترکیه و سایر کشور‌ها در مورد موضع‌گیری‌های تحریک‌کننده نظامی در قبال اوکراین و فروش تجهیزات جنگی از جمله پهپاد هشدار داده بود. «لاوروف» در نشست خبری با رئیس‌جمهور مصر در پاسخ به سؤالی در مورد اقدام‌های ترکیه در این زمینه گفت: «همه کشور‌های مرتبط از جمله ترکیه باید اعلامیه‌های نظامی اعلام شده از سوی رژیم اوکراین را تحلیل کرده و از دامن زدن به گرایش‌های نظامی پرهیز کنند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار