معاهده همکاری میان روسیه و تهران تمدید می‌شود
کد خبر: 1043757
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NWn
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۹
ایران و روسیه معاهده روابط متقابل و اصول همکاری میان خود را که ۱۰ سال پیش امضا کرده‌اند، علاوه بر تمدید، توسعه و ارتقا می‌بخشند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش اسپوتنیک امروز در تهران وزیر امور خارجه روسیه با وزیر امور خارجه، رئیس‌جمهور ایران و رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار دارد و هدف نهایی از این دیدار‌ها تمدید، توسعه و ارتقای معاهده روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه است. بر اساس این معاهده که شامل ۲۱ ماده است دو کشور متعهد می‌شوند در صورت تجاوز نظامی کشوری ثالث طرفین هیچ نوع مساعدت نظامی یا غیرنظامی به طرف ثالث نداشته باشند، همچنین طرفین در ارتقا و توسعه استفاده صلح‌جویانه از انرژی هسته‌ای و احداث نیروگاه‌های اتمی به یکدیگر کمک کنند. در ادامه این معاهده توافقاتی بر سر چگونگی استفاده از دریای خزر، تبادلات فرهنگی، اقتصادی و تجاری انجام شده که اکنون ۲۰ سال از تمدید هر پنج سال آن می‌گذرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت: «در این سفر علاوه بر ملاقات با وزیر امور خارجه و رئیس‌جمهوری اسلامی ایران توافقنامه همکاری‌های جامعی نیز امضا می‌شود؛ چیزی که ۱۰ سال میان دو کشور برقرار بود و فروردین ماه منقضی شده بود، برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای انجام شده تا تمامی دیدار‌ها و امضای توافقنامه پیش از شروع ماه مبارک رمضان انجام شود.» وی در ادامه تأکید کرد: «روابط ایران و روسیه روابطی کاملاً راهبردی است، دو کشور همکاری‌های بسیار نزدیک در سطوح مختلف دارند به طوری که شاید بتوان گفت یکی از اولین تنظیم روابط در چارچوب توافقنامه و معاهده را با روسیه داشتیم. جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، هم برای تمدید و هم برای ارتقای این معاهده حرکت‌هایی را انجام دادند و چیزی که فردا امضا خواهد شد نتیجه این تلاش‌ها است. البته این معاهده همچنان پایه همکاری‌های ایران و روسیه را در ابعاد مختلف تعریف می‌کند که هم قابل ارتقا و هم قابل توسعه هستند و همواره در حال ارتقا و توسعه بودند.»

عهدنامه حقوقی دریای خزر یا رژیم حقوقی دریای خزر در سال ۲۰۱۸ از سوی سران پنج کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان امضا شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار