روش‌های تأمین برق، پیش روی استخراج‌کنندگان رمز ارز
کد خبر: 1043645
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NUz
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۰
سخنگوی صنعت برق گفت: در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع ۲ (محدودیت بار) و نوع۳ (عادی) تقسیم‌بندی شده است که هر کدام تعرفه خاص خود را دارد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، وزیر نیرو آخرین ویرایش مقررات تأمین برق مراکز استخراج رمز ارز را ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، تأمین برق مرکز استخراج رمزارز‌ها به چهار روش امکانپذیر است که انتخاب آن به عهده متقاضی است. بر اساس این ابلاغیه، تأمین برق از طریق الف) سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف برق، ب) تأمین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر (اعم از موجود و جدید)، ج) اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق یا د) با نصب و بهره‌برداری از مولد‌های حرارتی، چهار روش تعریف شده‌ای است که متقاضیان می‌توانند برای تأمین برق مراکز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

اوقات سال به ۳ بخش تقسیم‌بندی شد

در همین خصوص، مصطفی رجی مشهدی، سخنگوی صنعت برق نیز گفت: در دستورالعمل جدید که با اصلاحاتی ابلاغ شده، اوقات سال به سه دسته نوع یک (اوج بحرانی)، نوع ۲ (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم بندی شده است که هر کدام نیز تعرفه خاص خود را دارد.

رجبی مشهدی در خصوص اوقات نوع یک یا اوج بحرانی اظهار داشت: این دوره به زمان‌هایی اطلاق می‌شود که به دلیل بی‌کفایتی ظرفیت تولید در مقایسه با اوج بار درخواستی، احتمال بروز خاموشی وجود دارد. حداقل میزان اوقات بحرانی برابر با ۳۰۰ ساعت است و مطابق تبصره «۲» ماده «۴» مصوبه شماره ۵۸۱۴۴ مورخ ۱۳ /۰۵ /۱۳۹۸ هیئت محترم وزیران فروش برق از طریق شبکه در این ایام به مشترکین استخراج رمزارز‌ها ممنوع می‌باشد.

وی در خصوص شرایط نوع ۲ یا محدودیت بار نیز گفت: این اوقات خارج از اوقات نوع یک (اوج بحرانی) بوده و حداکثر ۲ هزارو ۷۰۰ ساعت است که توسط شرکت توانیر و براساس محدودیت‌های تأمین سوخت نیروگاه‌ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام می‌شود. رجبی مشهدی درباره زمان‌های نوع ۳ یا عادی نیز گفت: این زمان ها، شامل تمامی اوقات سال به جز اوقات نوع یک (اوج بحرانی) و ۲ (محدودیت‌دار) است.

تعرفه‌های برق رمزارز‌ها

سخنگوی صنعت برق در زمینه تعرفه برق مراکز استخراج رمز ارز نیز اظهار داشت: بر اساس ابلاغیه جدید، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج رمزارز‌ها برابر با ۱۶ هزارو ۵۷۴ ریال تعیین شده است که این میزان در زمان‌های نوع ۳ (عادی) با ضریب ۵/۰ و در زمان‌های نوع ۲ (محدودیت دار) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد. وی همچنین افزود: تعرفه تعیین شده براساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما، هر سه ماه یک بار توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می‌شود.

مشوق‌های وزارت نیرو برای مراکز استخراج رمز ارز

سخنگوی صنعت برق درباره برخی تخفیفات در نظر گرفته شده برای این مراکز گفت: بهای برق دریافتی از سطوح ولتاژ ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت با تخفیف ۲۰ درصدی و از سطوح ولتاژی ۱۳۲، ۶۶ و ۶۳ با تخفیف ۱۲ درصدی محاسبه خواهد شد. همچنین برق مصرفی مراکز استخراج رمزارز‌ها که بر اساس تأیید مراجع ذی‌صلاح به استخر‌های استخراج داخل کشور متصل می‌شوند، علاوه بر تخفیف‌های ولتاژ اتصال مذکور، مشمول ۱۵ درصد تخفیف دیگر نیز خواهند شد.

رجبی‌مشهدی افزود: تمامی واحد‌های استخراج رمزارز‌ها که دوره ساخت آن‌ها به پایان رسیده است و اقدام به راه‌اندازی واحد خود نموده و فعالیتشان را آغاز کرده‌اند، موظف به تبدیل جواز تأسیس به پروانه بهره‌برداری با درخواست از وزارت صمت می‌باشند، در غیر این صورت قدرت مجاز آن‌ها برابر با توان مصرفی دوره ساخت (کارگاهی) در نظر گرفته شده و هزینه تجاوز از قدرت برق دوره احداث از مشترک اخذ خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار