۸۰ درصد معتادان که درمان می‌شوند به مصرف باز می‌گردند
کد خبر: 1042953
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NJp
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
سردار مومنی در اختتامیه جشنوراه یاریگران زندگی:
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: متأسفانه هنوز در حوزه درمان با مشکل روبرو هستیم و ۸۰ درصد معتادان که درمان می‌شوند به مصرف باز می‌گردند
سرویس جامعه جوان آنلاین: سردار اسکندر مؤمنی صبح امروز در اختتامیه مجازی جشنواره یاریگران زندگی گفت: این جشنواره محصول تلاش همه سازمان‌های فرهنگ ساز در کشور طی یکسال گذشته است که امروز به نمایش گذاشته می‌شود.

وی درباره جایگاه این رویداد افزود: در چهار دهه گذشته، تمرکز ستاد مبارزه بر اقدامات مقابله‌ای بود که خوشبختانه دستاورد‌های خوبی به همراه داشته است؛ تا آنجا که در سال ۹۹ بالاترین میزان کشف مواد مخدر در تاریخ ایران و جهان را کسب کردیم که کتباً مورد اذعان و تقدیر سازمان ملل هم قرار گرفت و یک رکورد بی نظیر و بی بدیلی بود.

دبیرکل ستاد بیان کرد: افزایش ضربه به بنیان‌های اقتصادی، کاهش تلفات پلیس و کاهش شهدا در حالی اتفاق افتاد که میزان تولید مواد مخدر در افغانستان نسب به سال گذشته افزایشی پیدا نکرد.

مؤمنی ادامه داد: همچنین تمرکز بر مقابله این باور را ایجاد کرد که حاکمیت و مجموعه دستگاه‌ها باید تلاش کنند تا مواد مخدری نباشد تا کسی مصرف نکند که درست است، اما کافی نیست؛ لذا به این نتیجه رسیدیم که در کنار مقابله، باید به کاهش تقاضا و پیشگیری هم توجه شود و این دو مکمل هم باشند یعنی هم متولیان تلاش کنند مواد مخدر وارد نشود و هم اقدامات فرهنگی و پیشگیری ایجاد شود تا کسی مصرف نکند.

وی گفت: بر همین اساس در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهوری در سال ۹۸ برای اولویت دادن رویکرد پیشگیری، طرح یاریگران با امضای رئیس جمهوری به تصویب رسید.

دبیرکل با اشاره به اینکه این طرح برای اولویت قرار گرفتن پیشگیری تصویب شد، افزود: اهمیت کار در این بود که برای این رویکرد چه محصولی تولید شود آن هم در جایی که همه جوانان و اقشار مختلف جامعه با انبوه تنوع مواد مخدر روبرو هستند که بر همین اساس، تلاش شد جشنواره‌ای برگزار شود و آحاد مختلف جامعه تولیدات خود را ارائه دهند.

مؤمنی افزود: با همکاری همه دستگاه‌های فرهنگی کشور این جشنواره شکل گرفت و به یمن آن، امروز شاهد محصولات و بانک بزرگ فرهنگی با رویکرد پیشگیری هستیم.

وی ادامه داد: در این جشنواره از سوی هنرمندان برجسته در اقصی نقاط مختلف کشور محصولات فرهنگی ارائه شد و داوری صورت گرفت و محصولات فاخرتر و اثرگذار‌تر اولویت بندی شدند تا از سوی رسانه‌ها منتشر و شاهد اثربخشی آن‌ها در جامعه باشیم.

دبیرکل ستاد با اشاره به حوزه درمان اعتیاد از عرضه ۲ داروی مؤثر درمان اعتیاد در ۲ هفته آینده خبر داد و گفت: در بخش درمان اقدامات خوبی انجام شده و به رویکرد‌های نوینی دست یافتیم که تا دو هفته آینده دو داروی مؤثر در درمان اعتیاد به بازار عرضه خواهد شد.

مؤمنی تصریح کرد: متأسفانه هنوز در حوزه درمان با مشکل روبرو هستیم و ۸۰ درصد معتادان که درمان می‌شوند به مصرف باز می‌گردند که تلاش داریم با رویکرد‌های جدید این معضل رفع شود. ضمن اینکه ۱۵ اردوگاه راه اندازی شده و ۸۰ درصد معتادان متجاهر ساماندهی شده‌اند.

وی در پایان یادآور شد: اقدامات فرهنگی و پیشگیری در حوزه مبارزه با موادمخدر بلند مدت بوده و نیاز به استمرار، تلاش و صبر دارد که در زمان مناسب شاهد نتایج آن‌ها خواهیم بود.

گفتنی است؛ جشنواره یاریگران زندگی به همت ستاد مبارزه با مواد مخدر و با هدف آشناسازی هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند با گفتمان یاریگران زندگی و تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به صورت مجازی از سال گذشته آغاز شد که از مجموع ده هزار اثر ارسالی ۵۰۰ اثر در بخش‌های مختلف داوری شدند و در نهایت به ۳۱ اثر جوایزی اهدا شد.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار