رئیس بودند چه کردند که با نایب‌رئیسی بکنند
کد خبر: 1041746
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004N0M
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
دنیا حیدری
انتخاب بحرین به عنوان میزبان گروه سوم مرحله مقدماتی جام جهانی سندی دیگر از بی‌کفایتی‌های مدیریتی رؤسای قبلی فدراسیون فوتبال است که بار دیگر انتقاد‌های بسیاری را متوجه تاج کرده است، چراکه انتظار می‌رفت مدیر سابق فدراسیون فوتبال ایران به عنوان نایب‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا به واسطه مسئولیتی که دارد، بتواند از میزبانی ایران دفاع کند، اما مثل همیشه خیری از این عنوان‌ها متوجه فوتبال ایران نشد تا بیش از پیش نمایشی بودن آن‌ها و همچنین بی‌کفایتی‌های آقایان مشخص شود. با وجود این تاج که هرگز عادت به پذیرفتن اشتباهات خود ندارد با کنایه آن‌هایی را که انتظار داشتند قدمی برای رسیدن میزبانی به ایران بردارد اینگونه خطاب قرار می‌دهد: «تصمیم‌های اتخاذ شده درباره انتخاب میزبانی رقابت‌ها با هیئت رئیسه ای‌اف‌سی در میان گذاشته نمی‌شود.»

حضور نماینده‌های ایران در پست‌های مختلف ای‌اف‌سی اگرچه همواره نمایشی و کاملاً خنثی بوده و فوتبال ایران هرگز از این بابت سودی نصیبش نشده، اما واکنش کنایه‌آمیز تاج به منتقدانش در واقع توجیهی است برای مبرا کردن خود از وظیفه‌ای که به درستی انجام نشده و بعید است که گامی برای آن برداشته شده باشد. با این حال نایب‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا که اتفاقاً پرونده مدیریتی او برای همگان کاملاً مشخص و عیان است، سعی دارد با وارونه نشان دادن ماجرا اینگونه جا بیندازد که دلیل عدم تأثیرگذاری او بر این رأی دخالت ندادن هیئت رئیسه در خصوص تصمیماتی است که درباره انتخاب میزبان مسابقات گرفته می‌شود.
تاج در شرایطی تلاش می‌کند خود را با تحقیر منتقدانش در این راستا بی‌تقصیر جلوه دهد که در زمان ریاستش بر فدراسیون فوتبال که تصمیم‌گیرنده اول و آخر بود مگر چه تصمیمات تأثیرگذار و مفیدی برای فوتبال ایران گرفته بود که امروز به عنوان نایب‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا از اتخاذ آن عاجز باشد. نوع نگاه و مدیریت پرایراد او بر کسی پوشیده نیست و همگان با صفر تا صد مدیریتش در فوتبال ایران که یکی از مهم‌ترین سرفصل‌هایش داستان جنجالی و شرم‌آور ویلموتس است، آشنایی کامل دارند. به همین دلیل هم تلاش‌های او برای مبرا کردن خود بابت از دست رفتن میزبانی ایران در مقدماتی جام جهانی نمی‌تواند بهانه خوبی باشد برای توجیه بی‌کفایتی‌های مدیریتی که برای نخستین بار نیست فوتبال ایران بابت آن ضربه می‌خورد.

بدون شک داشتن کرسی‌های بین‌المللی باید به سود ورزش ایران تمام شود و در اختیار داشتن پست‌هایی، چون نایب‌رئیسی ای‌اف‌اسی نباید تا این اندازه برای فوتبال ایران خنثی باشد که فرصت‌هایی، چون کسب میزبانی مرحله مقدماتی جام جهانی به سادگی هرچه تمام‌تر از دست برود، اما نه وقتی امثال تاج این صندلی‌ها را در اختیار دارند. امثال تاج که در مقام رئیس فدراسیون نتوانستند گامی مؤثر و مثبت برای فوتبال ایران بردارند و مدیریت سر تا پا ایرادشان ضربه‌های مهلکی به پیکره فوتبال ایران زده باید هم امروز با توجیهاتی نظیر اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا هیئت رئیسه خود را در جریان تصمیم‌گیری در خصوص میزبانی مسابقات نمی‌گذارد از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند و خود را در این ناکامی بی‌تقصیر نشان دهد! مگر آقایان در زمان ریاست خود چه گلی به سر فوتبال ایران زده‌اند که حالا با عنوان‌های خنثی یا عدم توانایی در لابی‌گری بخواهند بزنند؟

انتقاد‌های مطرح شده کاملاً درست است، اما شامل حال آقایانی که بی‌کفایتی‌های مدیریت‌شان برای جامعه فوتبال ایران، چون روز روشن است، نمی‌شود که اگر می‌شد امروز شاهد توجیهات غیرمنطقی و پیش پا افتاده نماینده ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا که به وقت احراز این پست از خوشحالی سر از پا نمی‌شناخت نبودیم، آن هم وقتی که کمترین کاری که می‌شد بعد از این ناکامی انجام داد عذرخواهی قلبی از مردم بابت عدم توانمندی برای دفاع از حق فوتبال ایران بود. اتفاقی که برای مدیرانی، چون تاج کوچک‌ترین معنایی ندارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار