روند قیمتی بازار سکه و طلا تغییر مسیر داد
کد خبر: 1041595
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mxv
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
در طول یک هفته اخیر
طبق تحلیل دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت بازار سکه و طلا داخلی، در طی این هفته باتوجه به صعود قیمت اونس جهانی و نوسان محدود افزایشی نرخ ارز در داخل، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا که تا پیش از این روندی نزولی در پیش گرفته بود، تغییر مسیر داده است؛ به‌گونه‌ای که هر قطعه سکه ۱۳۰‌هزار تومان و هر گرم طلا حدود ۱۸‌هزار تومان افزایش یافته است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: از ابتدای اسفند‌ماه روند بازار سکه و طلا داخلی روندی نزولی در پیش‌گرفته بود، اما از ابتدای هفته‌ای که پشت سر گذاشته‌ایم، مسیر قیمت‌ها تغییر کرده و مجدد روبه افزایشی شدن رفته است.

در این رابطه نادر بذرافشان، دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: در طی هفته‌ای که گذشت باتوجه به اخبار سیاسی- اقتصادی در دنیا، به‌طور میانگین برای هر اونس جهانی حدود ۲۵‌دلار افزایش قیمت دیده شد. از سوی دیگر در بازار داخل نیز افزایش هرچند محدود نرخ ارز را نیز داشته‌ایم که در مجموع سکه تمام ۳۰‌هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸‌عیار به‌طور میانگین ۱۸‌هزار تومان افزایش یافته‌اند.

کاهش ۲۵‌درصدی تقاضا در روز‌های پایانی سال نسبت به سال گذشته

وی با بیان اینکه حباب سکه طی این هفته در محدوده ۵۰۰‌هزار تومان قرار گرفته است، در رابطه با میزان تقاضا در بازار تصریح کرد: به‌رغم اینکه روز‌های پایانی سال را پشت سر می‌گذاریم، اما تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا نسبت به سال گذشته در همین ایام، ۲۵‌درصد کاهش یافته است. علت این کاهش تقاضا، علاوه براینکه نوسانات قیمت‌هاست، مردم نگران و منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. البته به اعتقاد بنده در دوماه گذشته، قیمت‌ها از ثبات خوبی برخوردار بوده و نوسانات افزایشی و کاهشی میانگین بین دو تا هفت‌درصد بوده و نوسان شدیدی ایجاد نشده است.

این مقام صنفی افزود: در حال حاضر قیمت‌ها در ثبات نسبی خوبی است و مردم می‌توانند به راحتی برای خرید سکه و مصنوعات طلا اقدام کنند. از نظر ما کاهش قیمت‌ها صورت گرفته و احتمالاً تا پایان سال از دید بنده؛ نهایت پنج تا هفت‌درصد افزایش یا کاهش قیمت داشته‌باشیم که تحت تأثیر نوسانات قیمت طلا در بازار‌های جهانی به سبب تحولات و اخبار سیاسی- اقتصادی باشد که می‌تواند در بازار ارز داخل نیز تأثیرگذار باشد.

بذرافشان تأکید کرد: به شدت میزان تقاضا نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و این در حالی است در روز‌های پایانی سال و باتوجه به اعیاد و در پیش داشتن ماه شعبان باید میزان تقاضا برای سکه و طلا بیشتر باشد، اما این تقاضا ایجاد نشده است. قیمت‌ها ثبات نسبی خود را پیدا کرده و از دید بنده، بعید است آن کاهشی که مردم انتظار دارند سکه به کمتر از ۱۰‌میلیون تومان یا گرم طلا به کمتر از یک میلیون تومان برسد، اتفاق بیفتد.

دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در اعلام آخرین قیمت‌ها در بازار سکه و طلا داخلی و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته گفت: قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید با افزایش ۱۳۰‌هزار تومانی به ۱۰‌میلیون و ۵۷۰‌هزار تومان رسیده است. هر قطعه سکه تمام طرح‌قدیم نیز ۱۰‌میلیون و ۱۵۰‌هزار تومان در پایان هفته تعیین قیمت شده است. همانطور که اشاره شد، در حال حاضر حباب سکه نیز برای هر قطعه سکه حدوداً ۵۵۰‌هزار تومان است.

وی افزود: هر قطعه نیم سکه با رشد ۱۰۰‌هزار تومانی به ۶ میلیون و ۲۰۰‌هزار تومان و ربع سکه با افزایش ۱۵۰‌هزار تومانی به ۳ میلیون و ۹۵۰‌هزار تومان رسیده‌اند. سکه‌های یک گرمی نیز بدون تغییر نسبت به ابتدای هفته ۲ میلیون و ۲۵۰‌هزار تومان قیمت دارد.

این مقام صنفی گفت: همچنین هر مثقال طلا با افزایش ۲۵‌هزار تومانی به چهار‌میلیون و ۴۸۰‌هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸‌عیار با افزایش حدود ۱۸‌هزار تومانی به یک‌میلیون و ۳۸‌هزار تومان رسیده است. آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز با افزایش ۲۵‌دلاری طی هفته اخیر که اشاره شد، هزارو ۷۰۴ دلار است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار