انتقاد از اطلاع‌رسانی ضعیف در حوزه کرونا
کد خبر: 1041551
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MxD
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۱
عضو شورای راهبردی کمیته مقابله با کرونا گفت: اطلاع رسانی در حوزه کرونا راضعیف است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: زهرا نقوی با حضور در برنامه «گفت‌وگوی اجتماعی» درباره عملکرد کمیته مقابله با کرونا گفت: کمیته تلاش کرد ضعف سیستم اطلاع رسانی، عدم هماهنگی و عدم اعتماد مردم به منابع خبری را به نوعی جبران کند. نقش ما اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است و از این موضوع نمی‌توانیم فراتر برویم و با توجه به ابزار‌هایی که داریم سعی می‌کنیم این مسئولیت را در قالب‌های مختلف ارائه دهیم.

وی سیسستم اطلاع رسانی در حوزه کرونا راضعیف خواند، عنوان کرد: برای اولین بار حجم بزرگی از دستگاه‌های دولتی، وزارتخانه‌ها و نمایندگان علمی و اجرایی کنار هم قرار گرفتند. فرآیند درست این بود که با وجود شکل گیری ستاد کرونا، درصورت تدوین محتوایی که قرار است اجرا شود، بلافاصله به تمام این سازمان‌ها منتقل شود.

عضو شورای راهبردی کمیته مقابله با کرونا ادامه داد: بخشی از این اطلاعات تولید شده باید از طرف سخنگو در اختیار مردم قرار گیرد، اما یک فاصله زمانی این میان رخ داد که باعث شد هر شخصی با توجه به تجربه خود از بیماران اطرافش قضاوت کند یا به منابع خارجی روی آورند.

نقوی خاطر نشان کرد: اگر منابع داخلی نتوانند در بازه زمانی مشخص، محتوای درست و شفاف را در اختیار مردم قرار دهند مردم راه دیگری ندارند جز این که به دیگران توجه کنند و اطلاعات مختلف را دریافت کنند که دارای تناقض فراوان است و موجب نگرانی آن‌ها می‌شود.

وی لا انتقاد از عدم وجود نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی، اظهار کرد: ستاد مقابله با کرونا، پروتکل‌ها را تصویب می‌کند، اما هیچ گونه نظارتی بر اجرای آن‌ها وجود ندارد. قوانین منقطع است و پیوستگی دیده نمی‌شود و از سوی دیگر وحدت رویه وجود ندارد.

عضو کمیته مقابله با کرونا در پاسخ به انتقادی درباره اینکه اطلاعات یکسان درباره درمان و راه‌های انتقال ویروس کووید ۱۹ و... ارائه نشده است، گفت: واقعیت این است که شناخت دنیا از این ویروس کامل نشده چرا که ویروس جدید و در طی زمان درحال تغییراست، به معنای دیگر اطلاعات هنوز به قطعیت نرسیده است.

نقوی به مشکلات دیگر درباره تدوین پروتکل‌ها اشاره کرد و گفت: گروه‌های پر خطر، حاشیه نشینان، کولبران و کودکان کار نمی‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند به همین دلیل وقتی صحبت از فرهنگ سازی می‌شود باید برای همه این گروه‌ها به صورت مجزا چاره‌ای اندیشید که این فرآیند را بسیار سخت و پیچیده می‌کند.

وی تاکید کرد: کمیته مقابله با کرونا حتی برای مقابله با ابعاد افسردگی در جامعه هم نشست‌هایی با حضور مردم شناسان و جامعه شناسان داشته و محتوا تولید کرده است.

تقوی در خاتمه از شیوه اطلاع رسانی درباره واکیسناسیون گلایه کرد و گفت: هنوز مشخص نیست چه میزان واکسن وارد کشور شده است، آیا پزشکان و پرستاران واکسینه شده اند و واکسن‌های وارد شده طی چه پروسه‌ای و چه زمانی تزریق خواهند شد. درواقع این عدم اعتماد و نداشتن اطلاعات موجب می‌شود مردم پروتکل‌های منتشر شده را نپذیرند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار