گام اول برای تحقق بیانیه گام دوم
کد خبر: 1041100
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mpw
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
محمدجواد حاجی‌پور
یونان باستان خاستگاه نخستین شورا‌های شهر شناخته می‌شود. قرن‌ها پیش از میلاد حضرت مسیح علیه‌السلام، نخبگان یونان باستان به این نتیجه رسیدند که امور شهر را باید به‌صورت شورایی حل‌وفصل کنند.

امروزه شورا‌ها به عنوان یک تشکیلات برخاسته از بطن جامعه و صد در صد مردمی با هدف برنامه‌ریزی و سازماندهی، نظارت و بالا بردن سطح کیفی و کمی در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی وسیاسی مشغول به فعالیت است.

شورا‌ها را شاید بتوان قدرتمندترین تشکیلات حکومت خودِ مردم بر مردم و نه مسئولان بر مردم نامید، بنابراین در صورتی که ظرفیت حقیقی شورا‌ها به درستی شناسایی و به کار گرفته شود، می‌توان به آرزو‌های دیرینه جامعه در جهت تمرکز‌زدایی از دولت و گسترش دایره مشارکت مردم در امور خود جامه‌عمل پوشاند.

مردم می‌توانند از طریق شورا‌ها مشارکت را در حاکمیت عملی کنند و سرنوشت خود را به طور مستقیم در حوزه‌های تصمیم‌گیری رقم بزنند. از سویی دیگر، وارد شدن انقلاب شکوهمند اسلامی به دهه پنجم عمر خویش اقتضائاتی دارد که با نظر به آن، می‌شود در مسیر تحقق آرمان‌های انقلاب پیشرفت کرد و بی‌شک یکی از مهم‌ترین اقتضائات آن در بیانیه گام دوم انقلاب عظمت نقش نیروی جوان متعهد و قرار گرفتن آن‌ها به عنوان محور تحولات آینده پیش روی کشور در پیشبرد انقلاب اسلامی است. ایده‌های نو و ناب جوانان برای اداره جامعه و نگاه متفاوت آنان با نگاه غالبی که تاکنون بر جامعه مدیریت می‌کرده‌است می‌تواند مولد فرصت‌های مناسبی برای تحول و تکاپو در جامعه باشد.

طبق فرمایش سکاندار انقلاب در بیانیه گام دوم، جوان سرشار از امید و نشاط است و مایل است کاری به او محول کنند و آن را با شجاعت و خطر‌پذیری انجام دهد، محصول چنین تفکری قطعاً تولید افکار جدید و شنیدن سخن نخواهد بود و این همان امری است که در این برهه از زمان جامعه ما به شدت به آن نیازمند است.

حال که تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم جوانگرایی و حضور جوانان در عرصه مدیریت کشور است و حضور جوانان می‌تواند منشأ تحول در مدیریت جامعه باشد و با توجه به نزدیکی به برگزاری انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا به نظر می‌رسد حضور جوانان مؤمن حزب‌اللهی در شورا‌های اسلامی و مدیریت شهری می‌تواند گام اول در راستای ایجاد این تحول بزرگ باشد و فرصت مناسبی است که جوانان بتوانند روح تازه‌ای در کالبد مدیریت شهری بدمند و انتظارات رهبر عزیز را برآورده نمایند. بر همین اساس لازم است که دلسوزان انقلاب و نظام از جوانان توانمند و حزب‌اللهی دعوت به حضور در عرصه انتخابات بنمایند چه به عنوان کاندیدای جوان و چه به عنوان رأی‌دهنده به کاندیدای جوان.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار