تولید 30 میلیون نشاء در مزرعه نمونه آستان قدس
کد خبر: 1040598
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Mhq
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
در سال جهش تولید محقق شد
مدیر موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی از تولید حدود 30 میلیون نشاء در سال 1399 در این واحد تولیدی خبر داد.

حسن جمشیدی مدیر موسسه کشت وصنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی گفت:این موسسه که به عنوان یکی از موسسات زیرمجموعه بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس فعالیت می کند، توانسته است در سال جهش تولید، علاوه بر ایجاد جهش در این حوزه، در کیفیت محصول و مدیریت منابع آبی نیز موثر باشد.

 

بزرگ ترین تولید کننده نشاء در شرق کشور

وی ادامه داد:امروزه تولید نشاء سبزی و صیفی به یکی از ضروریات صنعت کشاورزی تبدیل شده است چرا که علاوه برکاهش هزینه های تولید، افزایش بهره وری اقتصادی را به دنبال دارد.

جمشیدی افزود:کشت و صنعت مزرعه نمونه، بزرگ ترین تولید کننده نشاء در شرق کشور است که در سال جاری توانسته نشاء ها را با کیفیت بالاتری در مقایسه با سایر تولیدکنندگان تولید و به بازار عرضه کند.

مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه درباره نوع نشاء های تولیدی اظهار کرد:این نشاء ها عمدتا گوجه فرنگی هیبرید و استاندارد، بادمجان، خربزه، خیار، انواع فلفل و بامیه است.

وی ادامه داد:در کشت و صنعت مزرعه نمونه، تولید نشاء در فضای گلخانه و به روش کشت نرسرینگ، به عنوان یکی از شیوه های نوین کشاورزی برای افزایش میزان و کیفیت تولید استفاده می شود.

جمشیدی افزود: استفاده از بذرهای هیبردی نیز یکی دیگر از راهکارهای اتخاذ شده در مزرعه نمونه است چرا که در مقایسه با سایر بذرها حتی بذرهای استاندارد، بازدهی بهتری داشته و به همین دلیل متقاضیان بیشتری دارد.

 

تاثیر مستقیم در مدیریت منابع آب

جمشیدی ادامه داد:ویژگی مهم دیگر این نشاء ها، تاثیر مستقیم در مدیریت منابع آبی است زیرا هم در زمان تولید نشاء و هم پس از استفاده از نشاء ها در زمین کشاورزی، میزان مصرف آب به طور قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین در گلخانه های مزرعه نمونه و طی روند تولید نشاء، از سیستم بوم مه پاش برای آبیاری سینی های مربوطه استفاده می شود که هم متناسب با نیاز گیاه بوده و هم مانع از هدر رفت آب می شود.

وی درباره بازار مصرف نشاء های تولیدی این مزرعه نیز گفت:حدود 70 درصد محصول تولید شده، در اختیار کشاورزان طرف قرارداد مزرعه نمونه قرار می گیرد و 30 درصد دیگر نیز به زیرمجموعه های شرکت کشاورزی رضوی، سازمان موقوفات ملک و بخش خصوصی فروخته می شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار