امریکای «چند پاره‌تر» بعد از شکست استیضاح دوم ترامپ
کد خبر: 1038743
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MDv
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
یک روز بعد از دومین استیضاح ناکام دونالد ترامپ، تنش‌ها دست‌کم در دو سطح رو به افزایش است. ۴۳ جمهوریخواه استیضاح ترامپ را به شکست کشاندند، ولی داخل حزب یک دعوای رو به گسترش میان کسانی درگرفته که به هیچ وجه نمی‌خواهند با ترامپ ارتباطی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر آشکارا از او حمایت می‌کنند. همزمان، دموکرات‌ها به دنبال کشاندن پرونده جرائم ترامپ به دادگاه هستند؛ اقدامی که به نوشته رویترز، امریکای مجروح را با شکاف‌های عمیق‌تر مواجه کرده است.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه یک روز بعد از تبرئه دونالد ترامپ، با او تلفنی گفتگو کرد. به گزارش «سی‌ان‌ان»، گراهام دیروز درباره این گفت‌وگوی تلفنی گفت: «با ترامپ صحبت کردم. او بسیار قدردان وکلایش بود و از کمک‌های همه ما تشکر کرد. او آماده حرکت به جلو و بازسازی حزب جمهوریخواه است.» این سناتور نزدیک به ترامپ گفت: «او نسبت به انتخابات ۲۰۲۲ کنگره هیجان دارد.

قرار است هفته آینده بروم و با او صحبت کنم و در فلوریدا کمی گلف بازی کنیم.» گراهام می‌گوید که در این گفت‌وگوی تلفنی به ترامپ گفته است: «آقای رئیس‌جمهور این جنبش «عظمت را به امریکا برگردانید» باید ادامه پیدا کند، لازم است که حزب را متحد کنیم.» ترامپ نیز متقابلاً به گراهام گفته که «ما کار‌های بسیار زیادی پیش روی خود داریم و به زودی با دیدگاهی برای آینده روشن، درخشان و بدون محدودیت برای امریکا، ظهور خواهیم کرد.» ترامپ از تصمیم جمهوریخواهان که باعث شکست استیضاح او شد، ابراز رضایت کرده و در بیانیه‌ای جداگانه گفته است: «جنبش تاریخی، وطن‌پرستانه و زیبای «امریکا را به عظمت برگردان» تازه آغاز شده است. در ماه‌های پیش‌رو، چیز‌های زیادی برای به اشتراک گذاشتن با شما دارم.» گفت‌وگوی گراهام با ترامپ برای مخالفان ترامپ یک معنی بیشتر ندارد: «او می‌خواهد برگردد.» موضعی که تنش‌ها را، هم در داخل حزب جمهوریخواه، هم در نقطه تماس جمهوریخواهان با دموکرات‌ها و هم در سطح ملی تشدید کرده است. روزنامه امریکایی واشنگتن‌پست دیروز نوشت: «شکاف‌ها میان جمهوریخواهانی که اصلاً نمی‌خواهند با ترامپ هیچ ارتباطی داشته باشند و سیاستمدارانی که آشکارا از او حمایت می‌کنند، رو به افزایش است. این اختلاف‌ها در حالی وجود دارد که ترامپ قول داده است به عرصه سیاست بازگردد و هر دو جناح در حزب جمهوریخواه قول داده‌اند که در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ پیروز شوند.» واشنگتن‌پست می‌گوید واکنش‌هایی منفی به سناتور‌های جمهوریخواهی نشان داده شده که روز شنبه خط مشی حزبی را کنار گذاشتند و همراه با دموکرات‌ها، ترامپ را درخصوص اتهام تحریک به شورش محکوم کردند. سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام یک شنبه به طرفداری از اردوگاه ترامپ پرداخت و سخنان تندی را متوجه همکاران جمهوریخواه خود، از جمله رئیس این حزب کرد. رویترز هم در تحلیلی جداگانه نوشت: «دست‌کم برای الان، این هنوز حزب جمهوریخواه دونالد ترامپ است. اینکه تنها هفت تن از جمهوریخواهان به محکومیت ترامپ در سنا رأی دادند و این استیضاح در نهایت راه به جایی نبرد، نشان می‌دهد که قدرت او در حزبی که او طی پنج سال گذشته آن را دستخوش تحولاتی کرده است، تا چه میزان است.» الکس کونانت، استراتژیست جمهوریخواه و دستیار سناتور مارکو روبیو در رقابت انتخاباتی ۲۰۱۶ مقابل ترامپ می‌گوید: «تصور اینکه جمهوریخواهان بدون حامیان ترامپ به این زودی پیروز شوند، دشوار است. این حزب برای ۲۰۲۲ با یک چالش واقعی روبه‌رو است؛ نمی‌تواند با ترامپ پیروز شود، اما آشکار است که نمی‌تواند بدون آن هم پیروز شود.» یک مشاور نیز گفته است «اینکه او دوباره نامزد ریاست جمهوری شود یا خیر به خودش بستگی دارد، اما او همچنان از نفوذ زیادی در دو سوی سیاست برخوردار خواهد بود و همچنین در اینکه ارزیابی کند چه کسی واقعاً استاندارد‌های لازم را برای حمل این پیام دارد. شما می‌توانید آن را مهره‌ساز یا هر چیز دیگری بنامید.» همچنین ران براون اشتاین، تحلیلگر سیاسی و سردبیر ارشد رسانه خبری امریکایی «آتلانتیک» در انتقاد از حزب جمهوریخواه به سی‌ان‌ان گفته است که ترامپ طی چهار سال گذشته نشان داد که هیچ حد و مرزی برای پیشبرد کار‌های خود نمی‌شناسد و جمهوریخواهان نیز طی این مدت اجازه دادند وی هرآنچه می‌خواهد انجام دهد. به گفته اشتاین، سیگنال‌هایی که جمهوریخواهان درباره استیضاح ترامپ از خود بروز می‌دهند برای آینده نظام سیاسی امریکا خطرآفرین است. براون اشتاین به صراحت در این باره گفت: در واقع دیکتاتوری بر امریکا سایه افکنده است.


تداوم استقرار گارد ملی تا پاییز

در سطحی دیگر، تنش‌ها در خطوط تماس جمهوریخواهان و دموکرات‌ها نیز روز به افزایش است. رویترز نوشته که تبرئه ترامپ از اتهامات مربوط به حمله مرگبار روز ششم ژانویه به ساختمان کنگره این کشور باعث عمیق‌تر شدن شکاف میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان شده است و دستور کار اقتصادی و سیاسی جو بایدن رئیس‌جمهور جدید این کشور را نیز با چالش مواجه کرده است. به نوشته رویترز، «به دنبال شکست استیضاح، دموکرات‌ها به دنبال کشاندن پرونده جرائم ترامپ به دادگاه به خاطر حمایت وی از حمله معترضان به کنگره هستند که پنج کشته برجا گذاشت.» تحت چنین شرایط پرتنشی، ظاهراً این نگرانی وجود دارد که امریکا بار دیگر شاهد تکرار حوادثی مانند حادثه حمله به کنگره باشد، در نتیجه دیروز اعلام شد که نیرو‌های گارد ملی که برای مقابله با ناامنی‌ها و شورش‌های متعاقب شورش علیه کنگره در ۶ ژانویه در واشنگتن، پایتخت امریکا مستقر شده بودند، تا پاییز ۲۰۲۱ در این شهر باقی می‌مانند.

سندرز: ۵۰ میلیون امریکایی قادر به تأمین غذا نیستند

همه این‌ها به یک طرف، بحران اقتصادی که در سایه کرونا بر امریکا سایه افکنده نیز چالش روی چالش ساخته است. برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت امریکا دیروز در توئیتر با اشاره به این وضعیت گفت که ۹۲ میلیون شهروند این کشور قادر به تأمین هزینه‌های درمانی خود نیستند. وی در این پیام توئیتری نوشت: «این غیر قابل قبول است که امروز در امریکا بسیار پولدارها، پولدارتر می‌شوند. این در حالی است که خانواده‌های کارگران در حال تلاش هستند. ما ریاضت اقتصادی نمی‌خواهیم بلکه نیازمند اقتصادی هستیم که برای همه و نه اندک تعدادی کار کند.» سندرز در ادامه پیام خود به آمار‌هایی در این کشور اشاره کرد. بر اساس این آمار، ۱۴۰ میلیون امریکایی جزو کم‌درآمد‌ها حساب شده و ۹۲ میلیون نفر نمی‌توانند هزینه‌های خدمات درمانی را بپردازند. در این آمار آمده که ۵۰ میلیون امریکایی قادر به تأمین غذای خود نبوده و ۴۰ میلیون با خطر بی‌خانمان شدن مواجه هستند. بر اساس این آمار، ۶۵۰ میلیاردر امریکایی ۱ تریلیون دلار ثروتمندتر شده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار