مؤسسه آکسفام خبر داد خروج فوق ثروتمندان از خسارت‌های کرونا
کد خبر: 1038730
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MDi
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
بر اساس آخرین گزارش ارائه شده توسط موسسه خیریه آکسفام، در حالی که بسیاری از میلیاردر‌های جهان توانسته‌اند خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا را جبران کنند، بازگشت افراد فقیر به حالت عادی ممکن است بیش از یک دهه طول بکشد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، بر اساس برآورد‌های انجام شده توسط آکسفام، هزار نفر از ثروتمندان کره‌زمین، خسارات ناشی از بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ را طی ۹ ماه جبران کردند، اما این مؤسسه خیریه جهانی معتقد است که بهبود وضعیت فقیرترین افراد جهان بیش از یک دهه طول می‌کشد.

گفتنی است از زمان شیوع بیماری همه‌گیر، ۱۰ فرد ثروتمند جهان شاهد افزایش نیم تریلیون دلاری ثروت خود بوده‌اند. در همین حال، این بیماری، بدترین بحران شغلی را در بیش از ۹۰ سال اخیر ایجاد کرده و صد‌ها میلیون نفر کم‌کار یا بیکار شده‌اند. به گفته آکسفام، زنان و اقلیت‌های قومی بیشترین آسیب را از این وضعیت دیده‌اند.
گابریلا بوچر، مدیر اجرایی آکسفام گفت: «زنان و اقلیت‌های نژادی و قومی به حاشیه رانده شده و سنگین‌ترین ضرر را از این بحران متحمل شده‌اند. آن‌ها بیشتر در معرض فقر، گرسنگی و عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌گیرند.»

با این حال، به دنبال بهبود بازار‌های سهام به رغم ادامه رکود در اقتصاد حقیقی، ثروت میلیاردر‌ها افزایش یافت. مجموع دارایی این افراد در دسامبر‌۲۰۲۰ به ۹۵/ ۱۱ تریلیون دلار رسید که برابر با کل هزینه دولت‌های گروه G۲۰ برای مهار بیماری کووید ۱۹ است.

زمانی که بیماری همه‌گیر جهانی در بهار سال‌۲۰۲۰ در سراسر اروپا و ایالات متحده شیوع یافت، به دنبال اعمال قرنطینه‌ها برای مهار ویروس، بازار‌های جهانی سهام سقوط کرد. اما از آن زمان به لطف اقدامات محرک مالی بی‌سابقه از سوی دولت‌ها و بانک‌های مرکزی، این وضعیت بهبود یافته است.

آکسفام در گزارش خود اذعان داشت که مسیر بهبود برای افرادی که پیش از شیوع ویروس کرونا تلاش می‌کردند، بسیار طولانی‌تر خواهد بود. در این گزارش آمده است: «در زمان شیوع ویروس، بیش از نیمی از کارگران در کشور‌های فقیر، در فقر به سر می‌بردند و سه چهارم از کارگران در سطح جهانی به حمایت‌های اجتماعی مانند مزایای بیکاری دسترسی نداشتند.»

در حال حاضر نگرانی‌هایی در خصوص توزیع نابرابر واکسن‌های کرونا نیز وجود دارد. کووید‌۱۹ این پتانسیل را دارد که نابرابری اقتصادی را تقریباً در همه کشور‌ها افزایش دهد. افزایش نابرابری به این معنی است که برای افرادی که در فقر به سر می‌برند، ۱۴ برابر بیشتر طول می‌کشد که به وضعیت پیش از شیوع ویروس کرونا برسند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار