روایت علی‌محمد مؤدب از نوگرایی شاعران انقلاب
کد خبر: 1038501
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MA1
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۵
در نشست خبری جشنواره شعر و داستان انقلاب مطرح شد
آثار رسیده در قالب‌های نو قابل توجه بودند و نوگرایان سهم قابل توجهی در این جشنواره داشتند.
علی موحد

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: علی‌محمد مؤدب با بیان این مطلب در نشست خبری دوازدهمین دوره جشنواره شعر و داستان انقلاب در توضیح بخش شعر این رویداد گفت: به اعتقاد من شعر و داستان انقلاب نسبت به برخی از فرزندان خود مظلوم واقع مانده است، برای مثال به ادبیات دفاع مقدس در طول این سال‌ها توجه بیشتری شده است. این جشنواره نکات بسیاری را به ما یادآور می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات این است که ما هنوز حرف‌های ناگفته بسیار داریم. آثار رسیده به این دوره از جشنواره امیدبخش بود و همین که جوانان استقبال خوبی داشتند، نقطه روشن این جشنواره است. همچنین باید بگویم که آثار رسیده در قالب‌های نو قابل توجه بودند و نوگرایان سهم قابل توجهی در این جشنواره داشتند. ما از این بابت خیلی خوشحال هستیم که نگاه نو به انقلاب می‌شود و همه شاعران ما در بخش‌های مختلف و در قالب‌های مختلف کار می‌کنند. به اعتقاد من راه نجات نوگرایی است. چنین نگاهی باعث می‌شود حرف و گفتمان انقلاب، تازه شود و به این شکل بتوانیم ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنیم. مؤدب افزود: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری می‌خواهم برای سال‌های آینده توجه ویژه‌ای به ادبیات و بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته می‌شود، داشته باشند. متأسفانه بودجه ادبیات خیلی کم است و اگر ما می‌خواهیم جشنواره قابل توجهی برگزار کنیم، باید مبلغ جایزه‌هایمان را بالاتر ببریم. توجه به ادبیات کم است و باید در اینجا بگویم که حق هنر اول ما این نیست. ادبیات هنر هویت‌ساز ماست و امیدواریم این‌طور مظلوم واقع نشود.


پاسداری از زبان فارسی

در بخشی دیگر از این نشست مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری تهران گفت: جا دارد در ابتدای این نشست یادی کنیم از مرحوم امیرحسین فردی که بنیانگذار این جشنواره بود. وظیفه این جشنواره در سه بخش خلاصه می‌شود: نخست پاسداری از انقلاب با آفرینش آثار ماندگار ادبی در مقابله با تهاجم فرهنگی است، دوم عمل به آرمان‌ها و ایستادن در مقابل کجروی‌هایی است که انجام می‌شود و نکته سوم ارائه انقلاب به جهان است که در این راه هنرمندان مترجمان انقلاب هستند. در کنار این سه نکته، پاسداری از زبان فارسی نیز نکته مهمی است که در این جشنواره نگاهی ویژه به آن می‌شود.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری تهران با اشاره به برنامه‌های پیش رو گفت: یک‌شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء «شب شعر انقلاب» خواهیم داشت که این مراسم با حضور شاعران مطرح انقلاب، نامزد‌ها و برگزیدگان جشنواره برگزار خواهد شد. همچنین در برنامه افتتاح تالار زنده‌یاد طاهره صفارزاده را نیز داریم. وی افزود: روز دوشنبه (۲۷ بهمن‌ماه) نیز دو کارگاه شعر و داستان در تالار زنده‌یاد طاهره صفارزاده برگزار می‌شود و ان‌شاءالله بعد از نماز مغرب و عشاء، آیین اختتامیه این دوره از جشنواره شعر و داستان در تالار اندیشه برگزار خواهد شد، البته به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی سعی داریم این مراسم با کمترین تعداد افراد برگزار شود. محمدی در توضیح برنامه تقدیر از چهره‌های برتر ادبیات انقلاب گفت: ما در سال‌های گذشته از چهره‌های برتر شعر و داستان انقلاب تقدیر کرده‌ایم و این کار را در این دوره نیز ادامه خواهد داد چراکه باید از نویسندگان و شاعران تراز اول انقلاب تقدیر کنیم، البته این به این معنا نیست که شخصیت‌هایی که تقدیر می‌شوند، حتماً باید پیشکسوت باشند و برای ما ملاک عملکرد افراد است. در مراسم امسال، در بخش داستان از محمدرضا بایرامی و در بخش شعر از محمدرضا سهرابی‌نژاد به دلیل سال‌ها تلاش در عرصه ادبیات انقلاب تقدیر خواهیم کرد.

حسینعلی جعفری، دبیر علمی بخش داستان نیز در ادامه گفت: شما به این نکته توجه کنید که یک سوم قرآن کریم که بزرگ‌ترین معجزه بشر است، قصه است، البته نه به صورتی که مخیل باشد، اما در همین حوزه می‌گنجد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار