توقع کیفیت از جشنواره کرونازده نداشته باشید
کد خبر: 1036564
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Lem
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۰
حسین مسافرآستانه در نشست خبری سی‌و‌نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر:
دبیر سی‌ونهمین دوره جشنواره تئاتر فجر ضمن اعلام اینکه همه گروه‌های حاضر در جشنواره به صورت رایگان توسط وزارت بهداشت تست کرونا می‌دهند، معتقد است که این دوره از جشنواره، دوره سخت و غیرقابل پیش‌بینی بوده است و نباید جشنواره امسال را از نظر کیفیت و کمیت آثار با هیچ دوره‌ای مقایسه کرد.
مصطفی شاه‌کرمی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: حسین مسافرآستانه دبیر سی‌و‌نهمین دوره جشنواره تئاتر فجر در نشست خبری این رویداد گفت: هنرمندان تئاتر و متفکران آن با طرح و برنامه‌های متعدد برای برگرداندن روحیه و امید و احساس بودن به جامعه وارد میدان شدند و نقش مهمی را ایفا کردند. ما با شرایط سخت و طاقت‌فرسایی روبه‌رو هستیم که جهان با آن مواجه است، به رغم اینکه تئاتر نتوانسته اجرا‌های عمومی مثل گذشته داشته باشد و به التیام روحی و روانی جامعه بپردازد، اما بیکار هم ننشسته بود، هر چند امکان اجرا پیدا نکرده، اما از کار دست نکشیده است. می‌خواهم از گروه‌هایی بگویم که در این شرایط سخت کار کردند، چه روی صحنه رفتند، چه وقتی نرفتند دست از تلاش برنداشتند، امیدوارانه کار و نقش خود را در ارتباط با مردم ایفا کردند و کم از ایثارگران دیگر رشته‌ها نداشتند.

مسافرآستانه با تقدیر از مدافعان سلامت عنوان کرد: از مدافعان سلامت تشکر می‌کنم که مثل زمان جنگ تلاش کردند. به نظرم هنرمندان تئاتر هم در این ایثار شریک هستند، چون خواستند روح و روان مردم را التیام بدهند. این جشنواره از مهم‌ترین فرصت‌هایی است که حاصل کار خود را ارائه بدهند.

دبیر این رویداد گفت: ما در شرایط سختی هستیم، تجربه برگزاری دوره‌های گذشته چندان در این دوره برای ما کاربرد نداشت، همه چیز را انگار برای اولین بار تجربه می‌کنیم. من و همکارانم در ستاد سابقه طولانی در برگزاری جشنواره داشتیم، ولی این دوره از هر نظر دوره سخت و غیرقابل پیش‌بینی بود. آن اول این گمان نمی‌رفت که اینقدر کار سختی داریم. تطبیق جشنواره با شرایط فعلی از کار‌های سخت بود، وقتی حضور آثار شهرستانی و تعداد آثار آن‌ها را دیدیم که بیش از دوره‌های گذشته است، خیلی خوشحال شدیم و از طرفی فکر کردن به این موضوع به دلیل رفت و آمد و اسکان دادن آن‌ها سخت بود. وقتی قرار بر این شد اجزای فیزیکی داشته باشند، تازه آغاز سختی‌های ما بود.

وی افزود: این دوره از جشنواره، شش بخش اجرایی مجموعاً ۱۰۷ نمایش (که ۴۹ نمایش از تهران و مابقی از سایر استان‌هاست) در دو بخش رقابتی و غیررقابتی روی صحنه می‌روند. پنج بخش غیراجرایی داریم که شامل بخش تله‌تئاتر و گزارش‌های صحنه‌ای، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر و نمایشگاه اسناد ۴۰سال تئاتر مقاومت می‌شود. در بخش «سرباز انقلاب» که ویژه شهید سلیمانی است، ۱۲نمایش حضور دارد. این بخش با همکاری بنیاد شهید برگزار می‌شود و بخشی از هزینه‌ها را این مجموعه به عهده گرفته است.

دبیر سی‌و‌نهمین جشنواره تئاتر فجر در بخش دیگری از این نشست یادآور شد: همه گروه‌ها بدون استثنا توسط وزارت بهداشت به صورت رایگان تست کرونا می‌دهند. این کار از چند روز پیش انجام شده است. همچنین حدود ۲۰۰نفر از همکاران ستادی ما تست داده‌اند.

وی در ادامه توضیح داد: ما در هر بخشی تلاشمان این بود که در انتخاب آثار و داوری یکی از افراد مؤثر در سایر استان‌ها را همراه‌مان داشته باشیم، توجه به هنرمندان استان‌ها نگاه ما بوده است. بنا را بر این نگذاریم که هر کسی می‌خواهد در تئاتر دیده شود، باید به تهران بیاید. باید شهرستان‌ها را هم ببینیم، چون آن‌ها پتانسیل‌های خوبی در حوزه تئاتر دارند.

مسافرآستانه با اشاره به تقدیر‌های این دوره از تئاتر فجر یادآور شد: در مراسم اختتامیه از اختر تاجیک که از عکاسان قدیمی تئاتر است و از همایون علی‌آبادی از اصحاب نقد تجلیل خواهیم کرد. بهرام ابراهیمی از بازیگران قدیمی تئاتر و تلویزیون نیز مورد تجلیل قرار خواهد گرفت. همچنین جمشید داورپناه از هنرمندان خراسان‌شمالی هم مورد تقدیر قرار می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار