افروغ: کسانی که با قدرت دولتی چپاول کردند باید حسابرسی شوند
کد خبر: 1035668
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004LQK
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
کسانی که در این سال‌ها از قدرت دولتی خود سوءاستفاده کرده و رابطه ساختاری قدرت - ثروت را زمینه‌ای برای چپاول بیت‌المال قرار داده اند، باید حسابرسی شوند و اموال تاراج شده را برگردانند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش میزان، دکتر عماد افروغ نماینده ادوار مجلس و استاد دانشگاه و جامعه شناس با اشاره به ابلاغ «دستورالعمل اجرای قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان» از سوی رئیس دستگاه قضا، نفس و اصل این کار را ستودنی دانست و گفت: این روش و منش را در سیره نظری و عملی حضرت علی (ع) سراغ داریم. وی با تشریح وجود این مهم در آموزه‌های اسلامی، اظهار داشت: عطف به حضور و فشار فوج فوج مردم برای بیعت با ایشان، حصرت امیر در خطبه ۳ نهج البلاغه می‌فرمایند: سوگند به خدایی که دانه را شکافت و جان را آفرید، اگر حضور فراوان بیعت کنندگان نبود و یاران حجت را بر من تمام نمی‌کردند، و اگر خداوند از علما عهد و پیمان نگرفته بود که برابر شکم بارگی ستمگران، و گرسنگی مظلومان، سکوت نکنند، مهار شتر خلافت را بر کوهان آن انداخته، رهایش می‌ساختم، و آخر خلافت را به کاسه‌ی اول آن سیراب می‌کردم. آن گاه می‌دیدید که دنیای شما نزد من از آب بینی بزغاله‌ای بی ارزش‌تر است؛ و یا در خطبه‌ی ۱۵ و در مورد غارت بیت المال می‌فرمایند: به خدا سوگند! بیت المال تاراج شده را هر کجا که بیابم به صاحبان اصلی آن باز می‌گردانم، گرچه با آن ازدواج کرده، یا کنیزانی خریده باشند، زیرا در عدالت گشایش بر عموم است، و آن کس که عدالت بر او گران آید، تحمل ستم برای او سخت‌تر است.

افروغ تاکید کرد: متأسفانه تا امروز در جمهوری اسلامی، حرف آن را زیاد شنیده‌ایم و قلب مفهوم در عمل، بسیار دیده ایم. اینکه واقعا اعاده مال نامشروعی به بیت‌المال و صاحب حقی صورت بگیرد، برای همه یک آرزو است. بنده هم عطف به گذشته، تا عملی نبینم نمی‌توانم آن را بپذیرم. وی افزود: اینکه بتوانیم از کسانی که در این سال‌ها از قدرت دولتی خود سوءاستفاده کرده و رابطه ساختاری قدرت - ثروت را زمینه‌ای برای چپاول بیت‌المال قرار داده اند، حسابرسی کنیم و اموال تاراج شده را به بیت‌المال و مردم، به عنوان، ولی نعمت‌های اصلی برگردانیم؛ نهایت عدالت و منتهای آرزوی این ملت غارت زده است.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: هرچند حرف مقدمه عمل است، اما عمل، ملاک سنجش حرف است. چه بسا حرف از روی فریب و اغوا باشد. ما امیدواریم دستگاه قضا بتواند عمل کند و‌ساز و کار‌های این عمل قاطع، به جا و مورد انتظار و توقع مردم را تعبیه کند و ما شاهد این اتفاق مبارک باشیم. چراکه در گذشته و بعضا حتی با توجیهات شرعی و قانونی، بردند و خوردند و آب هم از آب تکان نخورد و یک منتی هم بر سر ملت گذاشتند. وی اظهار داشت: من بنا به مسئولیت‌هایی که داشتم چیز‌هایی را از نزدیک دیده ام. دیده ام که که برخوردی که صورت نمی‌گیرد هیچ، عذاب وجدانی هم اتفاق نمی‌افتد. نه اینکه فرد صرفا روز روشن و تاریک دزدی کند؛ نه، بحث دزدی صرف نیست. امتیازاتی را برای خودتعریف کرده و می‌کنند و حسب این امتیازات تعریف شده، غارت می‌کنند. افروغ ادامه داد: اینطور نیست که شما فکر کنید خیلی آشکارا دزدی کرده‌اند و مالی را غارت کرده‌اند. بلکه امتیازاتی را برای خود تعریف کرده‌اند و حتی ممکن است قانونی هم گذرانده باشند؛ بنابراین هرچیزی که قانونی است، الزاما عادلانه نیست. قانون فرع بر عدالت و عدالت فرع بر حق است. یعنی یک جا‌هایی حق مردم را ضایع کرده‌اند.

استاد دانشگاه و جامعه شناس به خبرگزاری دانشجو گفت: امیدوارم یک برخورد محتوایی، باطنی، حق مدارانه و عدالت محورانه صورت بگیرد و اسیر فرمالیزم و قوانین صوری نشویم. بر حسب برخورد‌هایی که از سوی ریاست قوه قضائیه سر زده، به ایشان امیدوار هستیم؛ اما بخش عمده امید خود را در پرانتز قرار می‌دهیم و منتظر عمل ایشان می‌مانیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار