حیدر تکیه‌سی تبریز نیازمند جداره‌سازی اضطراری است
کد خبر: 1032967
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Kil
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی از اجرای برنامه راهبردی در راستای ساماندهی حیدر تکیه‌سی تبریز خبر داد و گفت: این تکیه نیازمند جداره سازی اضطراری است.

احمد حمزه زاده در گفت و گویی اظهار کرد: به دنبال تشکیل جلسه بین این اداره‌کل، اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر و شهردار منطقه ۱۰ تبریز، آخرین وضعیت منطقه تاریخی حیدر تکیه‌سی مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در این جلسه بر لزوم جداره‌سازی اضطراری در حیدر تکیه‌سی توسط شهرداری منطقه تأکید شد و خواستار اجرای اقدامات عملیاتی در سریعترین زمان شدیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: پیرو مهلت ۱۵ روزه شورای شهر تبریز، شهرداری منطقه ۱۰ طی مدت مذکور ملزم به ارائه طرح ساماندهی محور حیدر تکیه‌سی، سرخاب و سامان میدانی است.

حمزه زاده با اشاره به اینکه حفظ و حراست از بافت تاریخی هدفی جامع و همه‌جانبه است،گفت: حفظ و حراست از بافت تاریخی همتی جامع می‌طلبد که تمامی نهادهای شهری و مدنی ‌باید در آن نقش داشته باشند، با توجه به مزیت‌های فرهنگی و اقتصادی بافت تاریخی با ساماندهی این منطقه تاریخی فرصت مناسبی برای بهره‌مندی شهرداری منطقه از ظرفیت‌های اقتصادی نیز فراهم خواهد شد.

«حیدر تکیه سی» (تکیه حیدر)، نام یکی از گذرهای محله تاریخی «سرخاب» تبریز با قدمت ۶۰۰ ساله محسوب می شود که این روزها با خطر تخریب و نابودی مواجه است.

در اهمیت گذر «حیدر تکیه سی» این نکته نیز گفتنی است که این محل که به رغم تخریب های چند دهه ای بافت تاریخی همچنان بناها و آثار معماری زیادی از تبریز قاجار را در دل خود صیانت کرده است، از سمت چپ نیز به مجموعه دیوانی میدان حسن پادشاه و بافت تاریخی «بازار» منتهی می شود که یادگاری از دوره حاکمیت سلسله «آق قویونلو»هاست و خود تنه به ۸۰۰ سال قبل می زند.

برچسب ها: تبریز ، شهرداری ، شهر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار