نارنجی کاملاً شکننده
کد خبر: 1030063
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Jxv
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۵
بر اساس آخرین گزارش‌ها، طی ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۲هزار و ۱۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۶۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۸ هزار و ۹۸۶ نفر رسید.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: پس از دو هفته محدودیت گسترده در سراسر کشور روند کاهشی جانباختگان کرونا همچنان ادامه دارد و از ۱۶۰ شهر قرمز تنها ۶۴ شهر همچنان در این وضعیت باقی مانده‌اند. تهران هم اگرچه جزو شهر‌هایی است که وضعیتش از قرمز به نارنجی تبدیل شده‌است، اما وضعیت کرونا در تهران شکننده و به قول رئیس‌جمهور لب مرز قرمز شدن است و اگر مراقبت‌ها و نظارت و کنترل کافی انجام نگیرد، ممکن است دوباره شرایط تهران قرمز شود. آمار‌ها نشان می‌دهد نسبت بیماران بدحال به کل بیماران هنوز بالا است. پیش از این نیز دکتر زالی، فرمانده ستاد مدیریت کرونا در پایتخت هم بر شکننده بودن وضعیت تهران تأکید کرده‌بود. حالا هم سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم وضعیت استان تهران را نارنجی، اما کاملاً شکننده توصیف می‌کند. به گفته وی اگر رعایت پروتکل‌ها طی این هفته و هفته آینده به قوت خود باقی بماند این روند می‌تواند ادامه یابد و حتی به سمت شرایط زرد بیماری رود، اما با توجه به شکننده بودن وضعیت، در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها ممکن است به وضعیت قرمز بازگردیم و هفته آینده دوباره محدودیت‌ها تشدید شود.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، طی ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۲هزار و ۱۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۵۶۲ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۸ هزار و ۹۸۶ نفر رسید. در همین زمان، ۳۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۰ هزار و ۱۶ نفر رسید. تا کنون ۷۱۹ هزار و ۷۰۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۵هزارو۸۱۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۶ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۶۲۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده‌است. در حال حاضر ۶۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۷۸ شهرستان نارنجی و ۱۰۶ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

صعود کرونا در ۷ شهر شمالی

چهل و هفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس‌جمهور و اعضا برگزار و آخرین روند بیماری گزارش داده شد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر رعایت ۸۵ درصدی پروتکل‌های ضد کرونا درکشور و کاهش تعداد شهر‌های قرمز بیماری گفت: «بر این اساس هم از ۱۶۰ شهر قرمز کرونا امروز ۶۴ شهر در این وضعیت باقی مانده و۲۷۸ شهر به وضعیت نارنجی و ۱۰۶ شهر به وضعیت زرد تبدیل شدند.»

به گفته وی از ۶۴ شهر قرمز فعلی، ۱۱ شهر روند نزولی کندی دارند و هفت شهر وضعیت صعودی دارند که بی‌تردید این شهر‌ها نیاز به افزایش مراقبت دارند. رئیسی افزود: «عمده استان‌هایی که الان روند نزولی متفاوتی نسبت به سایر نقاط کشور دارند و شاید روند ثابت و گاهی صعودی دارند، استان‌های شمالی هستند؛ استان گلستان، گیلان و مازندران از استان‌هایی هستند که روندشان صعودی شده‌است. در استان قزوین هم گرچه روند بیماری کند شده، ولی هنوز روند نزولی به شکل قوی آغاز نشده‌است و نیاز است مراقبت‌ها بیشتر باشد. در استان اردبیل هم وضعیتی داریم که نیاز است محدودیت‌ها در آنجا افزایش یابد تا شاهد کاهش موارد بستری باشیم.

احتمال دوباره قرمز شدن شهر‌ها

وضعیت کرونا در تهران شکننده است؛ این موضوعی است که پیش از این دکتر زالی، فرمانده ستاد مدیریت کرونا در پایتخت هم بر آن تأکید کرده بود. حالا هم سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وضعیت استان تهران گفت: «وضعیت تهران به سطح نارنجی رسیده‌است، اما وضعیت کاملاً شکننده است. اگر رعایت پروتکل‌ها طی این هفته و هفته آینده به قوت خود باقی بماند این روند می‌تواند ادامه یابد و حتی به سمت شرایط زرد بیماری رود، اما با توجه به شکننده‌بودن وضعیت، در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها ممکن است به وضعیت قرمز بازگردیم و مجبور شویم هفته آینده محدودیت‌ها را تشدید کنیم.»

معاون بهداشت وزارت بهداشت تأکید کرد: «نکته مهم آن است که تغییر وضعیت‌ها و تغییر سطح هشدار کاملاً متغیر و ناپایدار است و وابسته به میزان رعایت پروتکل‌ها است. اگر وضعیت رعایت پروتکل‌ها به سمت کاهش و غفلت برود، متأسفانه سریعاً بیماری بر می‌گردد، شهر‌ها قرمز می‌شوند و مجبوریم محدودیت‌ها را افزایش دهیم. تغییر وضعیت شهر‌ها از قرمز به نارنجی به معنای از بین رفتن بیماری یا ضعیف شدن ویروس نیست؛ تنها معنی آن رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم است.»

رئیسی افزود: «دو مصوبه در ستاد مطرح شد. مصوبه اول منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهر‌های نارنجی علاوه بر شهر‌های قرمز است. این محدودیت قبلاً در شهر‌های قرمز اعمال شده‌بود، اما برای شهر‌های در وضعیت نارنجی کرونا هم منع تردد شبانه مصوب شد. یعنی در ۲۷۸ شهری که نارنجی هستند، منع تردد شبانه اعمال می‌شود و با توجه به قید جمعیتی که گذاشته شده، این مصوبه اجرایی می‌شود.»

تهران پاشنه آشیل درمان

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، درباره وضعیت کرونا تهران در اولین روز نارنجی و پس از چند هفته قرار داشتن در شرایط قرمز کرونا گفت: «پس از دو هفته محدودیت، مشاغل گروه دو بازگشایی می‌شوند، اما محدودیت تردد ۹ شب تا ۴ صبح کماکان پابرجا است.» وی با اشاره به افزایش بازگشایی‌مشاغل در وضعیت نارنجی اظهار کرد: «طبیعتاً تردد با حمل و نقل عمومی مجدداً افزایش می‌یابد، اما شاید محدودیت تردد‌های شبانه توانسته باشد فرهنگ‌سازی کند تا مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند. آنچه ماحصل تمام این نکات است این است که تمام پروتکل‌ها توسط مردم رعایت شود، چون این موضوع پاشنه‌آشیل این طرح و کنترل بیماری است.» به گفته وی با محدودیت‌هایی که پشت سر گذاشتیم تعداد بستری‌های کرونا و تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری کاهش یافته‌است، ولی، چون میزان غربالگری و انجام تست‌ها افزایش یافته‌است، بنابراین تعداد موارد شناسایی شده بیماری افزایش می‌یابد.

توکلی با اشاره به اینکه محدودیت‌های اخیر تأثیر بسزایی در کاهش موارد بستری بیماری داشته‌است، تصریح کرد: «نسبت بیماران بدحال به کل بیماران هنوز بالا است، اما تعداد قدرمطلق آن کم شده‌است. خوشبختانه هیچ مشکلی در امکانات، تجهیزات و دارو برای بیماران نداریم.»

ممانعت از ۶هزارو۴۰۰ کرونا مثبت در وسایل حمل و نقل عمومی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه دورهمی‌های خانوادگی عامل ۵۱ درصد انتقال بیماری است، ادامه داد: مجدداً تأکید می‌کنم با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان، مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی‌های خانوادگی است. منع تردد‌های شبانه هم بیشتر روی همین موضوع تأکید می‌کند که بحث دورهمی‌های خانوادگی کم شود.»

به گفته وی مصوبه بعدی در مورد به همراه داشتن کارت ملی و کسانی است که بیمار هستند و نقض قرنطینه می‌کنند. این افراد باید در خانه بمانند؛ چراکه رفت و آمد یک بیمار در سطح شهر می‌تواند باعث انتشار بیماری شود. طی شش روز گذشته بیش از ۶هزارو۴۰۰ نفر از کرونا مثبت‌ها برای سوار شدن به هواپیما، اتوبوس، تاکسی و قطار اقدام کردند که، چون شناسایی شدند از سوار شدن آن‌ها در وسایل نقلیه عمومی ممانعت به عمل آمد. رئیسی تأکید کرد: «۲۷۸ شهر در وضعیت نارنجی هستند و گشایش‌هایی در بحث محدودیت‌ها رخ داده‌است. ۱۴ فعالیت در شهر‌های نارنجی اضافه می‌شود به فعالیت‌های قبلی که در گروه شغلی یک فعال بودند. بنابراین گروه شغلی دو در وضعیت نارنجی مجاز به فعالیت هستند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار