مک کریستال: زمان امریکا  برای موازنه با چین رو به پایان است
کد خبر: 1029958
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JwE
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۰
اگرچه رویکرد چین‌ستیزانه امریکا در دوره ریاست جمهوری فعلی امریکا شکلی بسیار آشکار گرفت و ادبیات طرف امریکایی مشخصاً از داستان کرونا به بعد سمت و سویی ایدئولوژیک گرفت و بدون هیچ ابایی از ضدیت با چین در همه ابعاد سیاسی و نظامی و اقتصادی سخن می‌گوید، حالا سخنان یکی از مشاوران نظامی رئیس‌جمهور بعد هم نشان از این دارد که قرار نیست رویکرد چین‌ستیزانه تمام شود یا حتی کاهش یابد بلکه احتمالاً و در نهایت فقط تاکتیک‌های دولت بعدی متفاوت است، به خصوص که اتفاقات دوره ترامپ تنش‌های پکن و واشنگتن را در همه سطوح به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش داده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: دولت ترامپ در همین روز‌های آخر به شدت مشغول اعمال انواع تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه چینی هاست. وزارت دفاع امریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده چهار شرکت چینی از جمله غول نفتی CNOOC را به عنوان «شرکت‌های کمونیست نظامی چین» که با مجتمع صنایع نظامی چین همکاری می‌کنند، به «لیست سیاه» خود اضافه کرده است. از سوی دیگر وزارت خارجه امریکا روز پنج شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حداکثر مدت اعتبار روادید‌های گردشگری و تجاری غیر مهاجران برای اعضای حزب کمونیست چین و اعضای خانواده آن‌ها را از ۱۰ سال به یک ماه کاهش می‌دهد.

اما جالب‌تر اینکه مجلس نمایندگانی که در آن دموکرات‌ها اکثریت دارند، به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که می‌تواند شرکت‌های چینی را از امکان عرضه سهام خود در بورس‌های امریکا محروم کند.

پیش از این جو بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده گفته بود که قصد ندارد فوراً جنگ تجاری با چین را خاتمه دهد و حقوق گمرکی وضع شده توسط رئیس دولت فعلی، دونالد ترامپ را لغو کند.

در چنین شرایطی همصدایی همزمان میان مشاوران امنیتی نظامی دول فعلی و دولت بعدی به گوش می‌رسد. جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی امریکا روز پنج شنبه در توجیه سیاست چین‌ستیزانه امریکا در سرمقاله‌ای برای وب‌سایت وال‌استریت‌ژورنال پکن را متهم به تلاش برای تسلط بر امریکا و مابقی جهان از لحاظ اقتصادی، نظامی و فناوری کرد و افزود: چین امروز بزرگ‌ترین تهدید برای امریکا و بزرگ‌ترین تهدید برای دموکراسی و آزادی در سراسر جهان از جنگ دوم جهانی است. منابع موجود در بودجه سالانه فدرال به مبلغ ۸۵ میلیارد دلار را که برای اطلاعات تخصیص یافته بود، به تمرکز بر امور چین تغییر داده‌ام. این مقام ارشد اطلاعاتی امریکا همچنین گفت: رویکرد جاسوسی اقتصادی چین سه وجه دارد؛ سرقت، تکثیر و جایگزینی. این استراتژی برای شرکت‌های چینی به منظور سرقت مالکیت معنوی کمپانی‌های امریکایی، کپی و حذف کمپانی‌های امریکایی از بازار جهانی است. سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در واکنش، این اظهارات از سوی راتکلیف را «تحریف حقیقت» و ریاکارانه دانست و گفت: این اظهارات نشان‌دهنده بسط رویکرد و طرز تفکر دوران جنگ سرد و تعصبات ایدئولوژیکی برخی در امریکاست.

همسو با راتکلیف، در جبهه دموکرات‌ها «استنلی مک‌کریستال» ژنرال امریکایی که در سال ۲۰۱۰ از سوی «باراک اوباما» بعد از گزارشی درباره بی‌احترامی وی و مشاورانش به مقامات دولتی از جمله بایدن اخراج شد و کسی فکر نمی‌کرد که نامزد حزب دموکرات او را در جمع مشاورانش قرار دهد، به پایگاه خبری «آکسیوس» گفت توانایی نظامی چین بسیار سریع‌تر از آنچه تصور می‌شود، افزایش یافته و زمان امریکا برای خنثی کردن آن در آسیا در حال پایان یافتن است. مک‌کریستال با بیان اینکه علم موشکی و چیز‌های دیگر (چین)، موازنه را به شکلی اساسی تغییر داده است، افزود چین از موشک‌های مافوق صوتی می‌گوید که می‌تواند ناو هواپیمابر امریکایی را غرق کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار