یک ماه تا فروپاشی کابینه صهیونیستی
کد خبر: 1029100
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JiO
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
سایه انتخابات چهارم بر کابینه صهیونیستی
شکاف‌های سیاسی در کابینه رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری عمیق‌تر شده و زمینه را برای فروپاشی آن فراهم کرده است. رهبر حزب آبی‌وسفید در تلاش برای خروج از کابینه ائتلافی است و نتانیاهو هم تهدید کرده که اگر وزیر جنگ با او همکاری نکند، اوضاع به سمت انتخاباتی دیگر پیش خواهد رفت؛ انتخاباتی که در صورت عملی شدن، چهارمین دور آن در کمتر از دو سال خواهد بود و تحلیلگران صهیونیست برگزاری آن را ورود کابینه به یک آشوب واقعی می‌دانند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: با گذشت هشت ماه از تشکیل کابینه ائتلافی در رژیم صهیونیستی اختلافات بین دو حزب اصلی همچنان در حال افزایش است و رهبران کابینه ائتلافی، به دنبال تحمیل خواسته‌های خود به رقیب هستند. باتوجه به اینکه حزب آبی‌وسفید به رهبری بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و حزب لیکود، به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم نتوانسته‌اند بر سر تصویب بودجه به توافق برسند، دو طرف خود را برای برگزاری انتخابات زودهنگام احتمالی آماده می‌کنند. به گزارش روزنامه عربی ۲۱، بنیامین نتانیاهو روز شنبه در سخنانی هشدار داد: «اگر بنی گانتس، دست از سیاست‌ها و اقدامات یکجانبه خود برندارد و با ما همکاری نکند، اوضاع به سمت انتخاباتی دیگر پیش خواهد رفت.» بنی گانتس هم اخیراً تهدید کرده بود که که به زودی با بیرون آمدن از ائتلاف حاکم، انتخابات زودهنگام پارلمانی را رقم خواهد زد. به نوشته روزنامه‌تایمز اسرائیل، «تداوم اختلاف‌نظر حزب آبی‌وسفید با حزب لیکود بر سر لایحه بودجه، باعث شده نتانیاهو جداً به فکر منحل کردن کابینه و برگزاری انتخابات زودهنگام بیفتد. حزب لیکود بودجه‌ای یک‌ساله و با فراگیری کمتری را پیشنهاد داده، اما حزب آبی‌وسفید تأکید می‌کند لایحه بودجه باید دوساله و مطابق با توافقات کابینه تنظیم شود.» به گزارش شبکه العالم، «در صورتی که کابینه رژیم صهیونیستی تا ۲۳ دسامبر به توافقی درباره بودجه نرسند، روند انتخابات جدید به صورت خودکار در دستور کار این رژیم قرار خواهد گرفت. اختلافات در کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی به اوج خود رسیده و نتانیاهو و گانتس هر کدام منتظر فرصتی برای بیرون کردن رقیب از میدان هستند.»

بر اساس توافق لیکود و حزب آبی‌وسفید قرار بود پست نخست‌وزیری دوره‌ای باشد و نتانیاهو و گانتس هر کدام برای مدت یک سال در این سمت حضور داشته باشند، اما بر اساس گزارش رسانه‌ها، نتانیاهو سعی دارد از تحویل نخست‌وزیری به گانتس شانه خالی کند و در آستانه چهار ماه مانده به واگذاری ریاست دوره‌ای به گانتس، به دنبال برگزاری انتخابات جدید است تا شاید بتواند در انتخابات آتی اکثریت را از آن خود کند و کابینه‌ای مستقل تشکیل دهد. این در شرایطی است که اختلافات سیاسی در بین احزاب رژیم صهیونیستی تا حدی عمیق شده است که آینده‌ای را برای تشکیل یک کابینه پایدار برای صهیونیست‌ها نمی‌توان متصور شد، زیرا تجربه نتایج چند دور انتخابات پارلمانی در سال‌های اخیر، نشان داد که هیچ یک از احزاب قادر به کسب اکثریت برای تشکیل کابینه در انتخابات احتمالی آینده نخواهد بود و برگزاری انتخابات مجدد تنها هزینه‌های اضافی روی دوش شهرک‌نشینان خواهد گذاشت. تهدید رهبران ائتلافی در کابینه درحالی است که ریوو ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی پیش‌تر گفته بود که اجازه نخواهد داد چهارمین دور انتخابات برگزار شود. احزاب حاکم صهیونیستی درحالی به دنبال برگزاری انتخابات جدید هستند که باتوجه به شیوع گسترده ویروس کرونا، اوضاع در سرزمین‌های اشغالی چندان مناسب نیست و علاوه بر شکاف‌های سیاسی، چند ماه است که اعتراضات سراسری علیه کابینه نتانیاهو هم به راه افتاده است و شهرک‌نشینان صهیونیست با بی‌کفایت جلوه دادن نتانیاهو خواهان برکناری او از قدرت هستند.

ورود کابینه به آشوب واقعی

هرچند نتانیاهو و گانتس در پی برگزاری انتخابات جدید هستند، اما تحلیلگران صهیونیستی این اقدام را به مثابه آشوب در سرزمین‌های اشغالی می‌دانند. موران آزولای، کارشناس مسائل حزبی و سیاسی در پارلمان رژیم صهیونیستی روز شنبه در روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت که نتانیاهو و اعضای لیکود بار‌ها تهدید به برگزاری انتخابات کرده‌اند، ولی شرایط برای انتخابات جدید مساعد نیست. این تحلیلگر اسرائیلی نوشت: «شرایط همانند دوره‌های انتخاباتی قبل روشن نیست و مشخص نیست که اعتراضی به رأی‌گیری خواهد بود یا خیر. همچنین معلوم نیست چه کسی علیه چه کسی تبلیغ خواهد کرد». این کارشناس صهیونیستی با توجه به عمق اختلافات احزاب ائتلافی در کابینه، نوشت: «باید گفت رفتن به پای صندوق‌های رأی در ماه دسامبر مسئله‌ای گریز‌ناپذیر است، هرچند که لیکود و آبی‌وسفید اتفاق نظر دارند اگر این انتخابات برگزار شود، نتیجه اتفاقات دشواری خواهد بود و در واقع هر دو این گزینه را نمی‌خواهند». او در پایان تأکید کرد: «در سایه این اختلافات سیاسی و حزبی، برخی وزرا معتقدند این اولین بار از زمان نخست‌وزیری نتانیاهو است که او کنترل مسیر حرکت کابینه و برنامه‌های آن را از دست داده و برخلاف نظر خود مجبور شده رأی‌گیری برگزار کند و این به معنای ورود کابینه به یک آشوب واقعی است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار