شلیک «قدس» به آرامکو در صبحگاه سفر نتانیاهو
کد خبر: 1028454
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JXy
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۹
یمنی‌ها بازهم با موشک، عربستان را هدف قرار دادند
هنوز ساعاتی از سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان نگذشته بود که سحرگاه دیروز نیرو‌های مسلح یمن بار دیگر تأسیسات شرکت آرامکو را با موشک‌های قدس ۲ در جده هدف قرار دادند. گزارش‌ها در مأرب نیز از پیشروی زمینی برای آزادی این شهر و تصرف پایگاه استراتژیک ماس حکایت دارد. تحولات یمن تأکیدی است بر اینکه مقاومت یمن در دو جبهه زمین و هوا، متجاوزان سعودی را تحت فشار گذاشته است.
آزاده سادات عطار
سرویس بین الملل جوان آنلاین: ۱۴ سپتامبر سال گذشته میلادی، در جریان حمله گسترده پهپادی ارتش یمن، ضربه سنگینی به تأسیسات نفتی آرامکو وارد شد. سعودی‌ها نخست تلاش کردند ماجرا را کوچک جلوه دهند، اما ابعاد حمله به قدری وسیع بود که تا مدتی تحولات مربوط به آن در صدر اخبار جهان قرار داشت و به دنبال گزارش‌هایی که از این واقعه درز کرد، ریاض ناچار شد به آن بپردازد. پیش از آن حمله هم یک بار یکی از شرکت‌های تابعه آرامکو هدف قرار گرفته بود. مقاومت یمنی برای سومین بار و این بار همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان با موشک‌های قدس ایستگاه توزیع تأسیسات نفتی آرامکو را در جده هدف قرار داد. سفری که دیدار نتانیاهو با محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی مهم‌ترین جریان حاشیه‌ساز آن بود و البته سعودی‌ها را به تکذیب این ملاقات وا داشت.

پاسخی به تهاجم سعودی‌ها

یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن دیروز در تشریح آخرین حمله به تأسیسات آرامکو، از حمله موفقیت‌آمیز روز دو شنبه ۲۳ نوامبر (۳ آذر) یگان موشکی ارتش این کشور با موشک هدایت‌پذیر «قدس ۲» به ایستگاه توزیع تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی خبر داد. سریع در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که این موشک‌ها به تازگی پس از پشت سر گذاشتن آزمایش‌های عملی موفق، وارد فاز عملیاتی شده اند. این عملیات در پاسخ به ادامه تجاوز و محاصره یمن و نیز وعده چند روز پیش نیرو‌های مسلح یمن مبنی بر انجام عملیات گسترده در عمق عربستان سعودی انجام شده است. سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن با اعلام اینکه عملیات ارتش یمن ادامه دارد، بار دیگر به شهروندان و شرکت‌های خارجی در عربستان سعودی توصیه کرد که از تأسیسات حیاتی در عربستان سعودی دور شوند، زیرا جزو اهداف صنعا هستند. مقامات رسمی سعودی واکنشی به این حمله موشکی نشان نداده‌اند. برخی منابع در شرکت نفتی آرامکو در گفتگو با شبکه خبری سی‌ا‌ن‌ان ضمن تأیید عملیات، گفتند که این عملیات موفقیت‌آمیز نبوده است.

افزایش حملات مشروع است

سرتیپ قاسم الطویل، تحلیلگر نظامی یمنی درباره تازه‌ترین حمله به آرامکو گفت‌: «هدف قرار دادن ایستگاه توزیع تأسیسات نفتی آرامکو در جده با موشک قدس ۲، برای نخستین بار تأکیدی بر تداوم قدرت بازدارندگی و دفاع از حق عادلانه‌مان در مقابل هر کسی که به ما تعدی می‌کند، است. ما به عربستان سعودی، امارات یا هر کشور دیگری حمله و تجاوزی نکردیم.» فهمی الیوسفی، معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن نیز در گفتگو با شبکه خبری العالم به اتباع عربستان درباره نزدیک شدن به تأسیسات حیاتی هشدار دارد و گفت: «با توجه به تشدید جنایات ائتلاف متجاوز و عدم پایبندی آن‌ها به توافقنامه‌ها، افزایش حملات حق مشروع نیرو‌های یمنی است. تحولات اوضاع میدانی در یمن مشروعیت کامل را به نیرو‌های یمنی می‌دهد که کشور‌های ائتلاف متجاوز را هدف قرار دهند. حملات موشکی یمن به عمق عربستان سعودی به مثابه درخواست یمنی‌ها از ائتلاف متجاوز برای تجدیدنظر در مواضع‌شان در یمن است.»‌الیوسفی تأکید کرد که حملات موشکی یمنی‌ها حامل پیام صنعا به غرب است که اتاق عملیات ائتلاف متجاوز را در عربستان سعودی مدیریت می‌کند.

سقوط آخرین خط دفاعی سعودی‌ها نزدیک مأرب

به موازات ضربه به تأسیسات آرامکو، استان مأرب در یمن که سرشار از منابع نفتی و گازی است و مهم‌ترین مرکز حضور حزب اخوانی الاصلاح پیاده‌نظام دولت مستعفی عبدربه منصور هادی در یک قدمی آزادسازی قرار گرفته است. در پی تلفات سنگین نیرو‌های متجاوز در جبهه‌های مأرب، تصاویری از حضور ارتش و کمیته‌های مردمی در پایگاه نظامی استراتژیک «ماس» که آخرین و مهم‌ترین خطوط دفاعی ائتلاف سعودی در نزدیکی شهر مأرب محسوب می‌شود، منتشر شده است. احمد العلیی، وزیر گردشگری یمن اعلام کرده بود که این پایگاه پس از نبرد میان نیرو‌های هادی و حزب الاصلاح، در حال حاضر در دست نیرو‌های یمنی قرار دارد. سقوط اردوگاه نظامی و استراتژیک ماس به منزله باز شدن راه برای آزادسازی شهر مأرب و راه‌های دروازه شمال غربی به این شهر و انتقال درگیری‌ها به منطقه «اسداس» در شمال غرب این شهر و رسیدن به منطقه «صمده» در شمال مأرب است.

اما منابع وابسته به متجاوزان و نیرو‌های هادی مدعی هستند که نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی از جهت اردوگاه ماس ۵۰ کیلومتر با شهر مأرب و از جهت جبهه «مراد» در جنوب این شهر ۵۴ کیلومتر و از شمال و جبهه «العلم» ۶۶ کیلومتر با شهر فاصله دارند.

کارشناسان نظامی می‌گویند که سقوط ماس و تسلط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر آن، تهدیدی حقیقی برای نیرو‌های هادی در شهر مأرب به شمار می‌روند، بر روحیه نیرو‌های متجاوز یمن تأثیر منفی گذاشته و موجب ایجاد شکاف‌های عمیق و چند دستگی در صفوف آن‌ها شده است. منابع نزدیک به متجاوزان از کشته شدن شمار زیادی از فرماندهان خود از جمله «خالد المظل» رئیس ستاد فرماندهی تیپ ۱۳۹، فرماندهی عملیات تیپ ۱۳۳ و زخمی شدن فرماندهی تیپ ۱۳۹ خبر می‌دهند.

تلاش ریاض برای انکار

شبکه سعودی الحدث با انتشار ویدئویی، حضور نیرو‌های وابسته به دولت مستعفی در اطراف اردوگاه ماس را نشان می‌‎دهد. با این حال، وبگاه الخبر الیمنی با بازنشر این فیلم نوشت، ویدئوی این شبکه سعودی مبنی بر حضور نیرو‌های دولت مستعفی در اطراف اردوگاه و نه داخل آن، اذعان به تسلط نیرو‌های صنعا بر ماس است.
محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله یمن در سخنانی با اشاره به اینکه عملیات در مأرب، البیضا و الجوف با سرعت در حال انجام است، گفت: «اشغال، زوال خواهد یافت و اشغالگران خواهند رفت.»‌عبدالسلام اقدام امریکا در زمینه درج اسم انصارالله در فهرست تروریسم را مضحک و اتهام‌زنی سیاسی دانست و خاطر نشان کرد که پاسخ به تجاوزات دشمن تا توقف تجاوز و محاصره ادامه خواهد یافت و دشمن نمی‌تواند آن را متوقف کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار