FTAF بهانه ناکارآمدی اقتصادی است
کد خبر: 1026833
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J7p
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰:
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تأکید دارد مسئله FATF تنها بهانه‌ای برای جریان حاکم بر دولت و بخشی از اقتصاد است که ناکارآمدی خود برای ایجاد ثبات اقتصادی را به آن نسبت بدهد.
سرویس سیاست جوان آنلاین: به گزارش خانه ملت، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس طی یادداشتی به تأثیر انتخابات امریکا بر بازار‌های داخلی ایران پرداخت و نوشت: بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا قیمت دلار از ۳۰هزار تومان روز چهارشنبه به ۲۴هزار تومان در روز شنبه رسید و سکه نیز از ۱۵میلیون تومان به ۱۲میلیون تومان کاهش یافت. این کاهش قیمت‌ها در حالی است که وضعیت ایران در رابطه با FATF تغییری نکرده است. بنابراین می‌توان گفت بیشتر از آن‌که رفتار بازار ناشی از متغیر‌های اقتصادی باشد، ناشی از متغیر‌های سیاسی و به‌ویژه شرطی شدن نسبت به تحولات امریکاست. در این یادداشت آمده است: طی دو سال گذشته جریان حامی FATF به‌شدت تلاش کرد تا با بزرگ جلوه دادن نقش آن در تعاملات مالی و بانکی ایران، مسیر را برای تکمیل اجرای برنامه اقدام FATF هموار کند، اما این اقدامات به‌واسطه کار کارشناسی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت، به نتیجه نرسید. از سوی دیگر در ۲ اسفند ۹۸، ایران در فهرست کشور‌های اقدام مقابله‌ای FATF قرار گرفت، اما بازار ارز و بورس اوراق بهادار، واکنش جدی نسبت به این موضوع نشان نداد و حتی بزرگ‌ترین جهش بازار بورس ایران بعد از این اتفاق شکل گرفت. این جریان‌که به‌شدت در رابطه با عواقب این موضوع سیاه‌نمایی می‌کرد، سکوت اختیار کرد و به محاق رفت. اظهارات مسئولان بانکی بعد از این اتفاق نیز ثابت کرد جریان حامی FATF به دنبال تحریف واقعیات میدانی در راستای اثرگذاری روی تصمیم‌های کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.

در ادامه این یادداشت آمده است: بعد از این‌که اوایل مردادماه دستورالعمل واحد اطلاعات مالی کانادا به بانک‌ها و مؤسسات مالی این کشور، در جهت اعمال فرآیند شناسایی پیشرفته روی تراکنش‌های مربوط به ایران منتشر شد، جریان حامی FATF این مسئله را تبدیل به دستاویزی کرد که دوباره مسئله FATF را در کشور بزرگنمایی کند. این جریان با پمپاژ رسانه‌ای و مصاحبه با افرادی که در حوزه بازرگانی فعال هستند، تلاش کرد علت مشکلات اقتصادی از جمله بالا رفتن قیمت ارز را به FATF گره بزند. دولتمردان نیز همسو با این رسانه‌ها تلاش کردند وضعیت نامناسب اقتصادی را به FATF گره بزنند. به عنوان مثال «علی ربیعی» سخنگوی دولت در تاریخ ۶ آبان‌ماه سال جاری اعلام کرد به‌رغم هشدار‌هایی که دولت در رابطه با پیامد‌های عدم تصویب لوایح مربوط به FATF داد، اما این لوایح تصویب نشد و امروز شاهد مشکلات آن هستیم. به عنوان مثال روابط بانکی افراد ایرانی در خارج از کشور مختل شده است.

در پایان این یادداشت خضریان با اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوی امریکا تأثیری بر شرایط فعلی کشور نخواهد داشت، تصریح کرد: اکنون که انتخابات ریاست جمهوری امریکا به اتمام رسیده و «جو بایدن» به عنوان رئیس‌جمهور توسط رسانه‌های رسمی امریکا معرفی شده است، مشاهده می‌شود قیمت‌ها در بازار ارز، سکه و خودرو دچار کاهش قابل‌توجهی شده است. قیمت دلار از ۳۰هزار تومان روز چهارشنبه به ۲۴هزار تومان در روز شنبه رسید و سکه نیز از ۱۵میلیون تومان به ۱۲میلیون تومان کاهش یافت. این کاهش قیمت‌ها در حالی است که وضعیت ایران در رابطه با FATF تغییری نکرده است. بنابراین می‌توان گفت بیشتر از آن‌که رفتار بازار ناشی از متغیر‌های اقتصادی باشد، ناشی از متغیر‌های سیاسی و به‌ویژه شرطی شدن نسبت به تحولات امریکاست. مسئله FATF نیز تنها بهانه‌ای برای جریان حاکم بر دولت و بخشی از اقتصاد است که ناکارآمدی خود برای ایجاد ثبات اقتصادی را به آن نسبت بدهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار