مشاوره آنلاین چیست و آیا مشاوره ازدواج آنلاین کیفیت مشاوره حضوری را دارد؟
کد خبر: 1026644
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J4m
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳

یکی از خدمات مشاوره که امروزه به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیار پر طرفدار می باشد، مشاوره آنلاین است. مشاوره آنلاین به مشاوره ای گفته می شود که فرد و روانشناس از طریق اینترنت با تماس صوتی و تصویری با یکدیگر ارتباط دارند. مهمترین ویژگی مشاوره آنلاین عدم نیاز به حضور فیزیکی در دفتر مشاوره و جلوگیری از صرف وقت و ابتلا شدن به ویروس کویید – 19 در شرایط کنونی می باشد. برای مشاوره آنلاین داشتن یکی گوشی یا تبلت که به اینترنت متصل باشد کافی است تا فرد بتواند درباره مشکلات خود و حتی دریافت مشاوره ازدواج از یک متخصص راهنمایی بگیرد. در مشاوره آنلاین، مشاوره تصویری بهترین گزینه می باشد، زیرا در آن مراجع و مشاور می توانند یکدیگر را مشاهده کرده و از تمام ارتباط چشمی و حالت های بدنی یکدیگر آگاهی یابند و خود را در یک جلسه شبیه سازی شده همچون مشاوره حضوری ببینند.

مشاوره آنلاین چیست و آیا مشاوره ازدواج آنلاین کیفیت مشاوره حضوری را دارد؟

فواید مشاوره آنلاین چیست؟

می توانید از مشاوری متناسب با فرهنگ خود استفاده کنید: یکی از بهترین مزایای مشاوره آنلاین برای افرادی می باشد که در کشور هایی خارجی زندگی می کنند و توانایی بر قراری ارتباط با مشاوران آن کشور را به دلیل عدم یکسان بودن شرایط فرهنگی و اجتماعی را ندارند. مشاوره آنلاین امکان را برای این افراد فراهم می کند تا با مشاوری هم فرهنگ و هم زبان خود استفاده کنند.
می توانید به صورت نا شناس مشاوره بگیرید: برخی از افراد به دلایل متنوعی همچون خجالت کشیدن، ترس از حضور در مکان های عمومی و یا مشهور بودن تمایلی به حضور فیزیکی در مراکز مشاوره ندارند. این افراد می توانند به راحتی و با آرامش با روانشناس مورد نیاز خود ارتباط بر قرار کرده و از خدمات مشاوره بهره مند گردند.
 
مشاوره آنلاین چیست و آیا مشاوره ازدواج آنلاین کیفیت مشاوره حضوری را دارد؟
 
می توانید ساعت بیشتری در جلسه مشاوره حضور داشته باشید: افرادی که نیاز به مشاوره خانواده یا ازدواج دارند معمولا بیش از یک ساعت نیاز به مشاوره دارند. جلسات مشاوره ازدواج از نظر دکتر محمد رضا تابع جماعت مشاور خانواده و ازدواج جلسه ای است که باید در آن دختر و پسر به صورت جداگانه بررسی شوند و در جلسه به ویژگی های اخلاقی و رفتاری آنها آگاهی یافت تا نسبت به تفاوت ها و شباهت ها بتوان درست بودن و یا غلط بودن ازدواج آنها را تشخیص داد.
می توانید در وقت صرفه جویی کنید و در هر مکانی با مشاور صحبت کنید: یکی از دغدغه های مهم افراد صرف وقت برای رفتن به کلینیک روانشناسی می باشد، زیرا معمولا جلسات روانشناسی پیوسته بوده و تعداد جلسات بیش از مراجعه به یک پزشک است. از این رو مشاوره آنلاین برای افرادی که خارج از شهر های بزرگ زندگی می کنند و یا محل زندگی آنها به یک مرکز مشاوره حرفه ای دور می باشد، گزینه ای بسیار مناسب است.

چه درمان های روانشناسی از طریق مشاوره آنلاین امکان پذیر است؟

درمان شناختی رفتاری: این درمان، نوعی درمان شناخته شده می باشد که در بسیاری از مراکز مخصوصا مرکز مشاوره خانواده از آن استفاده می شود. در این شیوه درمانی افراد یاد می گیرند که افکار و اعمال منفی را شناسایی کرده و با کاهش آنها راه های جدیدی برای مقابله با چالشهای زندگی بیابد.

درمان روان پویشی کوتاه مدت: تحقیقات جدید نشان داده که اثرات درمانی روش روان پویشی کوتاه مدت بسیار بیشتر از سایر روش های درمانی می باشد. در این روش درمان فرایند های نا هشیار که بر افکار و اعمال تاثیر می گذارد مورد توجه قرار دارد. آگاهی و تغییر افکار نا هشیار به سطح هشیار می تواند باعث شود تا فرد نسبت به دلایل تجربیات گذشته پی برده و شیوه جدیدی را اخذ نماید.

درمان شخصیت محور: این شیوه درمانی بر اختلالاتی همچون اضطراب و افسردگی بسیار موثر می باشد. بر اساس دیدگاه این نوع درمان فرد شخصیت اصلی در زندگی خود را دارد و احساساتی که نسبت به خود تجربه می کند باعث ایجاد شادی ها و مشکلات وی می گردد. متخصص روانشناس در این شیوه درمان بر روی احساسات فرد نسبت به خودش تمرکز کرده و سعی می نماید تا آن را اصلاح نماید.

تاثیرات مشاوره ازدواج آنلاین و زندگی بهتر

افزایش میزان آمار طلاق در کشور باعث شده تا افراد بیشتری از مشاوره پیش ازدواج مراجعه کنند.  بنا بر دلایلی که گفته شد تمایل افراد امروزه نسبت به مشاوره آنلاین بسیار بیشتر شده. بسیاری از زوجینی که دور از یکدیگر بوده و تصمیم به ازدواج می گیرند به راحتی می توانند از طریق مشاوره پیش از ازدواج آنلاین از یک متخصص در زمینه ازدواج خود نظر خواهی کنند. مشاور از طریق برنامه های اینترنتی می تواند حتی تست های روانشناسی پیش از ازدواج را برای افراد ارسال نموده و با بررسی آنها نظر خود را درباره ازدواج زوجین بیان کند. در این زمینه دکتر نسرین باقری به زوجین بیان می کنند که مشاور تنها می تواند نظر خود را در زمینه موفقیت آمیز بودن یا شکست زندگی مشترک آنها بر اساس اطلاعات و نتایج تست های روانشناسی بیان کند و راهنمایی های لازم برای زندگی مشترک موفق را به آنها ارائه نماید، اما از ازدواج آنها جلوگیری نمی کند. استفاده از دوستان و آشنایان برای مشاوره ازدواج می تواند باعث شود تا به دلیل عدم آگاهی مناسب و غیر تخصصی بود مشورت، زندگی مشترک زوجین با چالشهای زیاد و غیر قابل حلی مواجه شود.

در مشاوره پیش از ازدواج آنلاین به چه مواردی توجه می شود؟

مشاوره آنلاین چیست و آیا مشاوره ازدواج آنلاین کیفیت مشاوره حضوری را دارد؟

 
ویژگی های شخصیتی: مهمترین مسئله ای که در مشاوره پیش از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد ویژگی های شخصیتی زوجین می باشد.هیچ فردی در دنیا دارای ویژگی های شخصیتی یکسان نمی باشد، اما برای داشتن یک زندگی زناشویی موفق نیاز است تا زوجین مکمل یکدیگر بوده و فاصله شخصیتی زیادی بین آنها نباشد. به عنوان مثال افراد درون گرا با افراد برون گرا نمی توانند زندگی مشترک موفقی را تجربه کنند.
آمادگی برای تشکیل زندگی زناشویی: مشاور روانشناس رسیدن به بلوغ فکری، اجتماعی، عاطفی و اقتصادی زوجین را مورد بررسی قرار می دهد تا آمادگی زوجین برای ازدواج را مورد ارزیابی قرار دهد. به عنوان مثال زوجینی که به بلوغ اقتصادی نرسیده اند با عدم رسیدن به خواسته های مالی و وابستگی به خانواده ها، پس از مدتی نسبت به دلیل فشار اقتصادی و دخالت خانواده ها دچار دلسردی نسبت به زندگی مشترک می شوند.
وجود مسئولیت پذیری: احساس مسئولیت به افراد کمک می کند تا به جای آن که سعی در ایجاد تغییر در طرف مقابل کنند، با احساس مسئولیت، خود در زندگی مشترک بیشتر تلاش کرده و این تغییرات را به وجود می آورند. مسئولیت پذیری به زوجین کمک می کند تا به جای تمرکز بر کمبود ها و نقاط ضعف تلاش بیشتری کنند تا نقاط قوت خود را بزرگ تر نمایند.
آگاهی از شیوه بر قراری ارتباط موثر: ارتباط موثر شامل: گفتگو، تعامل، برخورد و رابطه صحیح بین زوجین می باشد. زوجینی که توان بر قراری ارتباط موثر را نداشته باشند خیلی زود با شکست و جدایی رو به رو خواهند شد. روانشناس در مشاوره پیش از ازدواج می تواند به زوجین شیوه های بر قراری ارتباط موثر را آموزش دهد.
نحوه برخورد با مشکلات: یکی از مهمترین مسائلی که در مشاوره پیش از ازدواج به آن توجه می شود، نحوه برخورد زوجین نسبت به مشکلات می باشد. زوجی که دائما یکدیگر را مقصر بروز مشکل دانسته و سعی در تخریب یکدیگر می کنند نمی توانند زندگی مشترک موفقی داشته باشند. این زوج در مشاوره پیش از ازدواج آموزش می بینند تا در بروز مشکلات چگونه خشم خود را کنترل کرده و به صورت منطقی با همفکری یکدیگر راه حل مناسبی برای رفع مشکل بیابند.  

برای استفاده از مشاوره آنلاین باید به چه موردی توجه داشت؟

صلاحیت درمانگر: بسیار موارد دیده شده افرادی که نسبت به درمان های روانشناسی اطلاعات و یا توانایی لازم را ندارند اقدام به انجام مشاوره کرده اند و نه تنها باعث بهبود اوضاع مراجع نشده اند بلکه وضعیت وی را حاد تر کرده و راه درمان فرد را دشوار تر نموده اند. این افراد معمولا با تبلیغ از طریق اینستاگرام و یا سایت های غیر مجاز سعی در معرفی نمودن خود به عنوان روانشناس خبره می کنند، اما فاقد مجوز رسمی از سازمان نظام روانشناسی ایران می باشند. بررسی مجوز های قانونی و یا تخصصی بودن درمانگر پیش از دریافت مشاوره در این زمینه می تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال مطب های روانشناسی همچون مطب روانشناسی انتخاب نو با ایجاد یک سایت رسمی و قرار دادن مجوز ها و اطلاعات مربوط به متخصصین روانشناس خود در آن این کمک را به مراجعین خود می کند تا نه تنها نسبت به قانونی بودن این مرکز مطمئن باشند، بلکه با دریافت اطلاعات مشاوران، متخصصی متناسب با مشکل خود انتخاب نمایند.

برچسب ها: مشاوره ازدواج
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار