امیرعبداللهیان: ترور سردار سلیمانی خطای استراتژیک کاخ سفید بود
کد خبر: 1026513
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004J2f
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
در دیدار با سفیر انگلیس در تهران مطرح شد
سفیر انگلیس در تهران با دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل دیدار و گفتگو کرد.
سرویس سیاست جوان آنلاین: به گزارش فارس، راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران روز یک‌شنبه گذشته با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان ابتدای این دیدار با مروری بر مناسبات پارلمانی دو کشور گفت: مجالس دو کشور همواره در زمینه‌های مختلف بحث و تبادل نظر داشته‌اند و گروه دوستی پارلمانی دو کشور در مجلس جدید شورای اسلامی و مجلس عوام انگلیس تشکیل و لیست نهایی اعضای آن مشخص شده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل تداوم گفتگو‌های کمیسیونی مجالس دو کشور را مفید ارزیابی کرد، اما از روند کند همکاری‌ها و از جمله تعلل انگلیس در عمل به تعهدات خود انتقاد کرد. وی گشایش کانال بانکی و تبادلات روان تجاری را بخشی از تعهدات لندن خواند و افزود: اینکه برخی مقامات در لندن نه تنها به تعهدات خود در قبال ایران عمل نمی‌کنند، بلکه اتهامات بی‌اساسی را به جمهوری اسلامی ایران نسبت می‌دهند، رفتاری غیرسازنده در مسیر روابط دو کشور می‌دانیم.

مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمادگی تجار و بازرگانان دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌ها گفت: ظرفیت‌های خوبی در جمهوری اسلامی ایران و انگلیس وجود دارد که می‌تواند به تقویت همکاری‌ها و همچنین تسریع و تسهیل مناسبات فیمابین کمک کند.

امیرعبداللهیان با انتقاد از اقدامات خودسرانه و ناقض صلح و امنیت از سوی امریکا و برخی متحدان آن، استفاده ابزاری از تروریسم و تلاش برای تجزیه کشور‌های مسلمان منطقه را از جمله عواملی برشمرد که ناقض روند صلح جهانی و امنیت انرژی است.

وی با اشاره به نقش مهم ایران در کمک به سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم افزود: سردار سپهبد سلیمانی، قهرمان بین‌المللی مبارزه با تروریسم است که سهم بزرگی در امنیت منطقه و جهان ایفا کرد و ترور وی از سوی امریکا خطای استراتژیک کاخ سفید بود.

امیرعبداللهیان با تأکید بر ضرورت برقراری صلح و امنیت در منطقه و از جمله یمن گفت: با توجه به تداوم کشتار مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن، برقراری آتش بس و پایان دادن به این وضعیت اسفبار و توقف فروش سلاح در جنگ یمن یک ضرورت است. وی همچنین با اشاره به نقض سیستماتیک حقوق بشر در بحرین بر تحقق راه‌حل سیاسی در همه کشور‌های بحرانی منطقه تأکید کرد.

تأکید سفیر انگلیس بر نقش ایران در امنیت منطقه

راب مک ایر، سفیر انگلیس در تهران در ابتدای این دیدار همکاری‌های پارلمانی را در توسعه مناسبات فی‌مابین مهم خواند و گفت: سفارت انگلیس در تهران تلاش خود را برای تقویت روابط دوستانه پارلمان‌های دو کشور به کار خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به بدعهدی امریکا و خروج یکجانبه از برجام گفت: بعد از خروج امریکا از برجام در شرایط پیچیده‌ای قرار گرفتیم، اما با این وجود انگلیس همواره حمایت خود را از توافق هسته‌ای اعلام کرده است. سفیر انگلیس با اشاره به مسئله یمن افزود: ما از راه‌حل سیاسی در یمن حمایت می‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در ایجاد صلح و امنیت در منطقه نقش‌آفرینی کند.

در این دیدار راب مک ایر بر ضرورت مذاکره و پایبندی ایران به برجام تأکید کرد و امیرعبداللهیان گفت: پایبندی یکطرفه ایران به برجام قابل دوام و پذیرش نیست. تهران همواره مذاکره دیپلماتیک را روشی مفید می‌داند، اما مذاکره برای مذاکره یک بازی تکراری و بی‌حاصل است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار