بیش از ۱۵ هزار راس گاو در شهرستان مبارکه مورد تست قرار گرفت
کد خبر: 1025984
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Iu8
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مبارکه:
دکتر محمد سلیمانی پورگفت: دامپزشکی حلقه‌ای گمشده در زنجیره سلامت جامعه، با اجرای برنامه‌های مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان در تلاش است با ریشه کنی بیماری ها، سلامت جامعه را تضمین و افراد را از مصرف و عوارض دارویی مصون دارد.

به گزارش سعید عرفان منش خبرنگار جوان انلاین از اصفهان،به نقل از روابط عمومی ؛رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مبارکه اظهار داشت: از ماه گذشته تا کنون بیش از 5 هزار و 500 راس گاو جهت تشخیص بیماری بروسلوز خونگیری و مورد تست رزبنگال و حدود  10 هزار  راس دام جهت بیماری سل مورد تست توبرکولیناسیون قرار گرفته است.

وی بیان نمود: سل و بروسلوز بیماری مشترک و قابل انتقال از دام به انسان می باشند که به راحتی از طریق تماس مستقیم با دام آلوده یا مصرف فرآورده های خام دامی آلوده می تواند سلامت فرد را تهدید و به بیماری مبتلا نمایند.

رئیس شبکه در ادامه با توجه به اینکه تشخیص بیماری های فوق الذکر در دام به علت اینکه فاقد علائم بالینی می باشد بسیار مشکل است (در سل اگر بیماری مزمن و پیشرفته باشد دارای علائم می باشد) گفت: شناسایی دام های راکتور مثبت (آلوده) به واسطه تستهای رزبنگال و توبرکولیناسیون حائز اهمیت در صنعت دامپروری و در نتیجه مسبب حفظ سلامت جامعه می باشد.

دکتر سلیمانی پور تصریح کرد: بیماری تب مالت  (بروسلوز در گاو) در انسان دارای علائمی نظیر تب، لرز، تعریق، ضعف، خستگی عضلات، درد شدید و... و بیماری سل در انسان ریه ها و حتی سایر ارگانها را می تواند درگیر نماید که دارای علائمی نظیر تب، بی حالی و ضعف عمومی، کاهش اشتها، تعرق شبانه، خستگی زود رس، سرفه، درد قفسه سینه و تنگی نفس، درد،تورم و تغییر شکل در استخوان ها و... می باشد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مبارکه با اشاره به اینکه بیماری های سل و تب مالت در انسان دارای علایم عمومی و مشترک با برخی بیماری ها می باشند اذعان داشت: تشخیص و تفریق این بیماری ها گاهاً برای پزشکان سخت و مصرف دارو جهت درمان آن دارای عوارض بسیاری می باشد، که همواره سازمان دامپزشکی کشور با اجرای برنامه های مبارزه با بیماری در تلاش است با ریشه کنی بیماریها سلامت جامعه را به ارمغان آورند.

 

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار