ترامپ و بایدن هر ۲ می‌خواهند ایران پای میز مذاکره بنشیند
کد خبر: 1025254
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IiM
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه:
حمیدرضا آصفی تأکید کرد به لحاظ ماهوی تفاوتی بین ترامپ و بایدن وجود ندارد و تفاوت بارز بین این دو شخصیت در روش‌ها و ادبیات آنهاست.
سرویس سیاست جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفیر اسبق ایران در کشور‌های آلمان و فرانسه گفت: از لحاظ روانی تفاوت‌هایی وجود دارد و ترامپ به دلیل ترور حاج‌قاسم سلیمانی دارای وجهه بدی در ایران است و پرونده‌ای کثیف در قبال جمهوری اسلامی ایران داشته است، اما این‌ها به معنی بهتر بودن بایدن نیست.

قطعاً با انتخاب شدن بایدن شاهد ورودش به مذاکرات خواهیم بود و از ادبیات ترامپ در مقابل ایران، چین، فرانسه و دیگر کشور‌ها فاصله خواهد گرفت. طبیعی است نگرش بایدن در خصوص کشور‌های حوزه خلیج فارس با ترامپ متفاوت است و این می‌تواند یک نقطه تمایز برای ایران باشد.

وی تأکید کرد: کشور‌های امارات و عربستان سعودی، هزینه‌های سنگینی برای برد ترامپ پرداخت کردند.

برد ترامپ با کلینتون در انتخابات امریکا تفاوت ماهوی برای ایران ندارد

سفیر اسبق ایران در کشور‌های آلمان و فرانسه درباره اینکه ترور دانشمندان هسته‌ای و شکل‌گیری داعش در زمان دموکرات‌ها انجام شد گفت: داعش مولد هیلاری کلینتون است. سخت‌ترین تحریم‌ها توسط دموکرات‌ها از زمان کلینتون تا اوباما بر ایران اعمال شده است. البته در انتها هیچ تفاوتی بین این دو شخص وجود ندارد. ترامپ تنها به خاطر سابقه زشت خود جلوه خوبی در ایران ندارد و برد بایدن در انتخابات امریکا تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کند ولی این هم در درازمدت تفاوت ماهوی نخواهد داشت.

آصفی با اشاره به اینکه ترامپ چهارچوب برجام را کاملاً به‌هم ریخته است اظهار داشت: ورود به برجام دیگر ساده نیست. در اظهارات بایدن هم اثری از بازگشت به برجام بی‌قید و شرط نیست و علاوه بر آن شرایطی را برای ایران تعیین کرده است به طوری که ایران باید به تعهداتش بازگردد تا امریکا هم به برجام بازگردد.

مکرون سیاستمداری بی‌تجربه است

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این سؤال که بسیاری از اسناد حقوق بشر از قوانین فرانسه الهام گرفته و افراط‌گرایی در اظهارات مکرون در دفاع از توهین به ساحت مقدس رسول اکرم (ص) آیا شاهد تفسیر جدیدی از آزادی بیان در فرانسه هستیم؟ گفت: رویکرد فرانسوی‌ها تغییری نکرده است بلکه در حال نمایان کردن روش همیشگی خود هستند. فرانسه تحت شعار لائیسیته به معنای فاصله دین از حکومت است و عملاً به اسلام هراسی دامن زده است. در فرانسه با حجاب دختران در مدرسه و مسلمانان مقابله شده است. در صورتی که چنین رفتاری در قبال یهودیان هرگز دیده نشده است. در نتیجه رفتار فرانسوی‌ها تغییری نکرده است و تنها قدری عریان‌تر شده است.

وی افزود: چنین اتفاقی در امریکا نیز رخ داده و ترامپ روی واقعی امریکا را به ما نشان داده است. مکرون بسیار جوان است و تجربه سیاستمداران قدیمی‌تر مثل شیراک، میتران و دوگل را ندارد. تصور می‌کنم شاید درگیر بازی‌های صهیونیست‌ها برای ایجاد آشوب و حفظ قدرت شده است، چون ایجاد نفاق بین مسلمانان باعث نفس کشیدن رژیم صهیونیستی شده به همین جهت این رژیم از آشوبخواری استقبال می‌کند. علاوه بر آن مکرون در مسائل اقتصادی کارنامه منفی دارد و شاید برای پوشاندن آن به این شکل شرم‌آور از توهین نسبت به حضرت محمد (ص) دفاع کرده است. آصفی در ادامه این گفتگو به عقیده گوستاو لوبون فیلسوف فرانسوی اشاره کرد که گفته اروپاییان از اعتراف نقش مؤثر مسلمانان در قرار دادن‌شان در مسیر آدمیت اکراه دارند و تمدن اروپا حاصل میراث مسلمانان است.
وی تأکید کرد: امثال مکرون باید این جملات را هر روز با خود تکرار کنند و جمعیت مسلمانان را بی‌جهت آزرده نکنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار