کاهش آسیب‌های مجازی با آموزش عمومی
کد خبر: 1024893
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IcX
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
در سال‌های اخیر فضای مجازی گستردگی بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده‌است و به تناوب مورد استفاده عده بیشتری از مردم جامعه قرار گرفته‌است. فضای مجازی همچنین به بستری تبدیل شده که به راحتی می‌تواند بنیان خانواده و تحقق جامعه امن را مورد تهدید قرار دهد. این امر خصوصاً زمانی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که سرعت استفاده همگانی از این بستر مجازی بسیار چشمگیر بوده و شاید بتوان گفت فرصت کافی برای آموزش استفاده صحیح از آن و فرهنگ‌سازی در راستای استفاده از این فضا خصوصاً برای فرزندان فراهم نبوده است. بر این اساس پیشگیری از ضرر و زیان احتمالی در هر زمان بهترین راهکار ممکن در مواجهه و مقابله با خطراتی است که در هر زمان و مکان احتمال آن می‌رود با سهل‌انگاری و عدم توجه کافی مراجع و مسئولان ذی‌ربط و آحاد مردم، به بدنه جامعه آسیب‌های گوناگون وارد کند.

بنابراین نیاز به برنامه‌ریزی مدون و مشخص برای مقابله با خطرات این فضای گسترده و بی‌محافظ اجتماعی و مراقبت و زیر نظر داشتن دقیق تحولات در درون آن از اهمیت دو چندان برخوردار خواهد بود.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های حفظ حریم امنیت و آرامش کشور و سپر مستحکم در برابر نفوذ احتمالی دشمنان در جامعه، وظیفه خود دانست تا پا به پای دانش روز و امکانات فضای مجازی وارد عرصه امنیت مجازی و سایبری کشور شده و با توان خود از جامعه و مردم خویش در بستر فضای مجازی محافظت کند.

یکی از مهمترین و اولین اقدامات پلیس در راستای تأسیس پلیس توانمند و آگاه فتا ست. نیرو‌های این پلیس تخصصی از بین آگاه‌ترین و زبده‌ترین و معتمدترین افراد انتخاب گشته‌اند که البته در طول مدت کوتاهی که از تأسیس این پلیس تخصصی و نوپا می‌گذرد، ثابت گشته است که تا چه میزان بر کار و وظایف تخصصی خود اشراف دقیق اطلاعاتی داشته اند؛ به طوری که یقیناً با نبود این پلیس توانمند شکافی جدی در بستر تبادلات مجازی و اطلاعاتی احساس شده و بسیاری از مردم در بسیاری از فعالیت‌های روزانه خود که به صورت الکترونیک صورت می‌پذیرد با عدم ثبات و امنیت مواجه شده و مطمئناً اختلال زیادی در امنیت تبادلات الکترونیکی و مجازی جامعه و فعالیت شهروندان در فضای مجازی صورت می‌گیرد.

از خصوصیات مهم این پلیس تخصصی توانمند، گستردگی حوزه‌های انجام وظایف این نیرو است. پلیس در قسمت‌های گوناگونی امنیت فضای سایبری و مجازی را تأمین کرده و از ایجاد خلل در آن وخصوصاً وارد شدن ضرر مالی به شهروندان جلوگیری می‌کند. به طور مثال پلیس با شایعات و اقدامات خلاف عرف و شأن جامعه و خدشه وارد شدن به عفت عمومی مقابله می‌کند و از سوی دیگر کلاهبرداری‌های مجازی و اقدامات خرابکارانه مالی را در بستر این فضا مورد رصد و پیگرد قانونی خود قرار می‌دهد. در کنار تمامی اقدامات یاد شده، پلیس همواره توقع همکاری و همیاری شهروندان عزیز و توجه به توصیه‌های پیشگیرانه را از شهروندان دارد تا به کمک آنان امنیت این فضای پر خطر چه برای فرزندان و چه برای خانواده‌ها بیش از پیش تأمین شود.

* جانشین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار