چرا مرگ ومیر بیماران کرونایی در ایران افزایش یافت؟!
کد خبر: 1024814
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IbG
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر کرونا ۳۰ درصد از ظرفیت قابل بستری در بخش‌های مختلف را به خود اختصاص داده است، درباره چرایی بالا بودن مرگ ومیر ناشی از کرونا در سطح کشورمان توضیح داد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر نادر توکلی با بیان این که شرایط کرونا در تهران مناسب نیست، اظهار کرد: در استان تهران از ۱۷۵ بیمارستان، حدود ۱۰۰ بیمارستان در سطح شهرستان‌های استان تهران و ۶۵ بیمارستان در شهر تهران، به‌طور مستقیم با درمان بیماران کووید ۱۹ درگیرند و بقیه بیمارستان‌ها نیز به طور غیرمستقیم با این بیماری درگیر هستند.

وی با ارائه مثالی ادامه داد: بیماری که در یک مرکز تک تخصصی با مشکل قلبی مراجعه می‌کند، ممکن است همزمان به کووید ۱۹ نیز آلوده باشد یا فردی که تصادف می‌کند ممکن است همزمان به کرونا نیز آلوده باشد بنابراین تعدادی بیمار آلوده به کرونا نیز به دلیل بیماری‌های دیگر به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند و این امر، سایر بیمارستان‌ها را نیز به‌صورت غیرمستقیم، درگیر کرونا می‌کند.

توکلی درباره آمار بستری کرونا در تهران تصریح کرد: بالغ بر ۵۵۰۰ نفر در تهران بستری هستند که این تعداد، ۳۰ درصد از ظرفیت قابل بستری در بخش‌های مختلف را به خود اختصاص داده است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که وضعیت بیمارستان‌ها به‌صورت روزانه مدیریت می‌شود، متذکر شد: با همکاری اورژانس تهران، بر اساس نواحی مختلف جغرافیایی شهر، بیماران را در شرق، غرب، شمال، جنوب و مرکز تهران، توزیع می‌کنیم و با عدم پذیرش بیمار، مواجه نیستیم، اما وقتی بیمار وارد بخش اورژانس بیمارستان می‌شود، متخصصین اورژانس بیمار را ویزیت می‌کنند و ممکن است در بخش بستری تخت خالی موجود نباشد و بیمار در اورژانس می‌ماند تا بنا به صلاحدید، تخت‌های جدیدی به کرونا اختصاص یابد یا بخش‌های غیرکووید به بخش‌های کووید تبدیل شوند.

وی با بیان این که تعداد بستری‌ها بالاست، خاطرنشان کرد: این که عنوان می‌شود مرگ و میر کرونا بالاست؛ به این دلیل است که تعداد افراد آلوده بالاست، اما از همه افراد آلوده، تست پی سی آر گرفته نمی‌شود و بیشتر از افرادی تست گرفته می‌شود که علامت دار یا دارای علائم شدید بیماری هستند و بنابراین نسبت مرگ ومیر به تعداد افراد مبتلا، بالا به نظر می‌رسد.

توکلی تأکید کرد: یکی از مشکلاتی که در بیماری کرونا وجود دارد، این است که علائم تدریجی شروع می‌شود و افراد، بسیاری از علائم مانند سردرد، خستگی، کوفتگی و تهوع را ناشی از خستگی و فشار کاری روزانه تلقی می‌کنند و از بیماری غافل می‌شوند بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که افراد بدانند در صورت مشاهده هرگونه علائم مانند سردرد، تهوع، بی اشتهایی، کوفتگی و نه لزوماً تنگی نفس، شک به ابتلا به کووید ۱۹ بسیار بالاست.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران گفت: افراد دارای علائم باید در وهله اول به کلینیک‌های سرپایی، درمانگاه‌ها و مراکز سرپایی کرونا مراجعه کنند و نباید در نخستین مرحله به بیمارستان‌ها مراجعه کنند البته در صورتی که افراد به تنگی نفس مبتلا شوند باید به بیمارستان مراجعه کنند.

توکلی یادآور شد: بدحال شدن بیماران کرونایی، عمدتاً در هفته دوم بیماری رخ می‌دهد و در هفته اول، ممکن است سیر بیماری آرام باشد و در هفته دوم، افراد دچار عارضه شوند؛ مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که افراد، عموماً در هفته اول متوجه ابتلای خود به بیماری نمی‌شوند و به سرکار می‌روند؛ استرس و فشار کاری و استراحت نکردن، می‌تواند باعث افزایش وخامت بیماری شود و بنابراین افرادی که حتی علائم خفیف دارند باید حتماً خواب خوب، استراحت کافی و تغذیه مناسب داشته باشند.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار