پزشک رشوه را بازگرداند!
کد خبر: 1024139
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IQN
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
پیگیری‌های سامانه سوت‌زنی در پی دریافت رشوه توسط یک پزشک موجب شد این فرد متخلف مجبور به عذرخواهی و بازگرداندن پول به بیمار شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: «سامانه سوت‌زنی» با هدف تقویت نظارت عمومی، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر و آغازی بر مبارزه رسانه‌ای با فساد ایجاد شده‌است. این کار در دنیا با عنوان (whistleblower) شناخته می‌شود و طبق تجربه جهانی بیش از نیمی از فساد‌های اجتماعی و سیاسی از این طریق کشف و شناسایی شده‌اند.

در این سامانه مردم گزارش‌های خود را درباره تخلفات و مفاسدی که با آن مواجه می‌شوند همراه با شواهد و مستنداتی که به آن دسترسی دارند، ثبت می‌کنند و می‌خواهند با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای خود سوژه مورد‌نظر از مراجع ذی‌صلاح پیگیری شود.

یکی از گزارشات ثبت‌شده در سامانه سوت‌زنی فارس مربوط به اخذ رشوه توسط پزشک برای انجام سریع‌تر عمل جراحی بود.

به نوشته خبرگزاری فارس هر چند بیمارستان مذکور در پاسخ رسمی که برای خبرگزاری ارسال داشت، سعی در تبرئه خود کرد و مسئولیت رسیدگی تخلف فوق را بر عهده سایر نهاد‌ها همچون سازمان نظام پزشکی دانست، ولی چند روز بعد در تماس با گزارش‌دهنده فساد متوجه شدیم آن مرکز درمانی با پزشک مربوطه شدیداً برخورد و وی را مجبور به بازگرداندن رشوه، عذرخواهی و جلب رضایت خانواده بیمار کرده‌است.

محمد اکبرپور، گزارش‌دهنده فساد فوق در این‌باره گفت: پس از آن که جزئیات فساد را اطلاع دادم، حدود ۱۰ روز بعد همان خانم دکتری که آن مبلغ اضافی را از ما گرفته بود، تماس گرفت و با لحنی که مشخص بود ترسیده‌است، به من گفت که درست نبود آبروی مرا ببرید؛ بنده در آن شرایط به شما کمک کردم، ولی کل مبلغ را به شما باز می‌گردانم.

تقویت این قبیل نهاد‌ها که مبتنی بر گزارشات مردمی و پیگیری‌های عملی است می‌تواند جلوی بسیاری از مفاسد و مشکلات را بگیرد. از تأثیر کار رسانه‌ای مرتبط هم نباید غافل شد، اما آنچه در نهایت باعث می‌شود موارد اینچنینی بتواند کارکرد خودش را به تمامه داشته‌باشد، حمایت ساختاری و قانونی است. اجرای دقیق قانون «از کجا آورده‌ای» و تصویب قوانین لازم برای حمایت عملی از افشاگران فساد در هر سطحی، می‌تواند نتایج بسیار خوبی به بار آورد. قوه قضائیه و سایر نهاد‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی و تعزیرات حکومتی نقش غیرقابل‌انکاری در این موارد دارند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار