۳۰ درصد از کالا‌های اساسی موجود در گمرکات منتظر ارز است
کد خبر: 1023691
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IJ9
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۰
معاون گمرک:
معاون فنی گمرک با بیان اینکه با توجه به مصوبه اخیر معاون اول رئیس‌جمهور تاکنون ۴ هزار درخواست ترخیص کالا به گمرک ارائه شده‌است، گفت: ارزش این درخواست‌ها ۵۲۰ میلیون دلار است. ۳۰ درصد از کالا‌های اساسی به صورت اعتباری خریداری نشده و منتظر تأمین ارز هستند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: جمال ارونقی در گفتگو با مهر درباره مصوبه اخیر سفر معاون اول رئیس‌جمهور به بندر شهید رجایی درباره ترخیص کالا‌های اساسی و مواد اولیه گفت: مصوبه در تاریخ ۱۵ مهر به گمرک ابلاغ شد و ظرف چهار روز بیش از ۴ هزار درخواست به ما ارسال شده‌است که این درخواست‌ها بلافاصله پالایش شده و اطلاعات مورد درخواست به وزارت صمت ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون اطلاعات ۵۲۰ میلیون دلار کالای اساسی و غیراساسی طی سه لیست، از گمرک به وزارت صمت فرستاده شده‌است.

این وزارتخانه بعد از بررسی، لیست را به بانک مرکزی خواهد فرستاد و بانک مرکزی نیز اعلام آمادگی کرده تا ظرف یک هفته شرایطی را فراهم کند که امکان ترخیص کالا فراهم شود. معاون فنی گمرک بیان داشت: در مصوبه تصریح شد که ظرف ۱۴ روز از زمان ابلاغ مصوبه نسبت به اظهار کالا اقدام شود. بنابراین برخی از صاحبان کالا که قبل از تاریخ ۵ مهر کالایشان در گمرک مانده‌است، اما هنوز نتوانسته‌اند کالای خود را به گمرک اظهار کنند، فرصت برای اظهار کالا به گمرک دارند.

وی درباره استقبال وارد‌کنندگان کالا‌های اساسی از مصوبه مذکور گفت: عمده کالا‌های اساسی به صورت اعتباری خریداری شده‌است و، چون ارزش آن‌ها بالا است صاحبان کالا باید برای دریافت اعلامیه تأمین ارز به صورت اعتباری، درخواست دهند و بانک مرکزی نیز متعهد شده‌است، ضمن صدور اعلامیه ارز اعتباری، ظرف سه ماه در خصوص تأمین ارز این کالا‌ها اقدام کند؛ به همین دلیل برخی واردکنندگان کالای اساسی که کالایشان را به این صورت وارد کرده‌اند، استقبال چندانی از مصوبه نشان ندادند.

وی خاطرنشان کرد: ۴/ ۳ میلیون تن کالای اساسی در بنادر موجود است که تخمین‌زده می‌شود ۷۰ درصد آن به صورت اعتباری خریداری شده یا به گمرک اظهار شده‌است و حتی مجوز‌های لازم نیز اخذ شده‌است یا قابلیت اظهار به گمرک را به دلیل انتقال اسناد مالکیت به صاحب کالا دارا هستند.

ارونقی افزود: ۳۰ درصد از کالا‌های اساسی به صورت اعتباری خریداری نشده و منتظر تأمین ارز هستند که بانک مرکزی اعلام آمادگی کرده با اعلام ستاد تنظیم بازار یا وزارت صمت با اولویت نسبت به تأمین ارز این اقلام اقدام کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار