تحریم‌های تسلیحاتی ۲۷ مهر ملغی می‌شود
کد خبر: 1023089
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004I9R
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
خطیب‌زاده در نشست خبری:
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: روز ۲۷ مهر ساعت ۳:۱۳ بامداد تحریم‌ها و محدودیت‌های تسلیحاتی ملغی می‌شود.
 
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری با اشاره به پایان تحریم‌های تسلیحاتی ذیل قطعنامه ۲۲۳۱، اظهار کرد: هفته بعد در ۲۷ مهر یعنی ۱۷ اکتبر در ساعت ۰۳:۱۳ بامداد محدودیت های تسلیحاتی که مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ است ملغی می‌شود.

خطیب‌زاده گفت: با استناد به ضمیمه ۵ برجام و ضمیمه ۲ قطعنامه ۲۲۳۱، پنج سال پس از تصویب برجام این اتفاق[رفع محدودیت‌های تسلیحاتی] می‌افتد. پنجمین سالگرد تصویب برجام است و ۲۷ مهر دو اتفاق مهم می‌افتد.

وی افزود:اول اینکه نظام مجوزخواهی صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی به مقصد ایران به صورت خودکار ملغی می‌شود و دوم اینکه خاتمه محدودیت سفر ۲۳ شخص حقوقی موضوع فهرست ۲۲۳۱ وفق شق ۵ بند ۶ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ اتفاق می‌افتد که این هم از ابعاد مختلف حائز اهمیت است.

خطیب زاده تاکید کرد: اما مهمترین بُعد ۲۷ مهرماه در ساعت ۰۳:۳۰ دقیقه به وقت تهران باور شکست تاریخی مجدد ایالات متحده است که به رغم تمامی گردنکشی‌ها، حیله گری‌ها و اقدامات فراقانونی نتوانست کار خود را پیش ببرد و جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نشان داد آمریکا آنقدر هم که ادعا می‌کند قدر قدرت نیست.

چین طرحی درباره خلیج فارس ارائه کرده است

خطیب‌زاده با اشاره به سفر ظریف به چین خاطرنشان کرد: این سفر دارای ابعاد مختلف است. موانع مشخصی در برخی مراودات عادی پیش آمده بود که سفر ظریف به صورت مشخص برای برطرف کردن این موانع بود. گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و در مسیر ارتقای روابط دوجانبه در ابعاد تجاری و اقتصادی بود.

وی افزود: هر دو طرف نگاه یکسانی به غیرقانونی بودن تحریم‌های یک جانبه و فراسرزمینی آمریکا دارند. این سفر ابعاد منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای هم داشت. چین همانند روسیه طرحی درباره خلیج فارس ارائه کرده است.

صلح هرمز، ساختاردارترین طرح است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح چین درباره منطقه نیز، گفت: ایران از هر طرحی که واقعیت‌های منطقه را شناخته و به دنبال برقراری گفتگوی درون منطقه‌ای باشد و سازوکارهای فراگیر را شامل شود، استقبال می‌کند.

وی ادامه داد: فکر می‌کنیم طرح ایران جامع‌تر بوده و ساختاردارترین طرح ارائه شده است، طرح صلح هرمز طرح جامع و دارای ابعاد مختلف است که امیدواریم کشورهای دیگر به دنبال گفتگو باشند.

رأی دادگاه آمریکایی علیه ایران خنده‌دار است

خطیب زاده درباره گفتگوی تلفنی ظریف و وزیر خارجه انگلیس گفت: گفتگوی تلفنی مرسوم است و در این گفتگو نیز موضوعات مختلف و مورد علاقه بحث شده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره رأی دادگاهی در آمریکا علیه ایران و محکوم کردن ایران به پرداخت غرامت، گفت: این اقدام آنها خنده دار است. فرد گم‌شده ی مورد اشاره دولت آمریکا، به اعتراف وزیر خارجه وقت ایالات متحده از ایران خارج شده و جای دیگری باید دنبال آن باشند، اقدام اخیر دادگاه آمریکا نیز در راستای زیاده خواهی‌های آمریکا و قلدری آنهاست.

اجلاس معاونین وزرای روند آستانه برگزار می‌شود

خطیب‌زاده درباره روند آستانه گفت: این روند، روند زنده‌ای است و ما تا پایان اکتبر به دنبال برگزاری نشست دیگری در سطح معاونان وزرای کشورهای عضو روند آستانه هستیم. در این اجلاس قرار است موضوعاتی مانند قانون اساسی و اوضاع شرق فرات مطرح شود.

وی درباره نقض آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان گفت: موضع ایران در این خصوص روشن است. ما معتقدیم که راه حل مشکلات تنها از طریق گفتگو و سیاسی است. طرح ایران هم بر همین اساس است، ما نقض آتش بس و هدف قرار دادن مناطق مسکونی را محکوم می کنیم و معتقدیم هرچه سریعتر باید به این مناقشات پایان داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مراودات با کردستان عراق گفت: مرزهای ایران باز است.

خطیب‌زاده درباره احتمال رفع تحریم‌های دارویی و غذایی در 27 مهر ماه همزمان با رفع محدودیت‌های تسلیحاتی گفت: تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا جدا از محدودیت‌های تسلیحاتی است. آمریکا تلاش کرد که جلوی رفع این محدودیت‌ها را بگیرد اما نتوانست.

وی ادامه داد: غذا، دارو و تجارت، تحریم نیست اما دولت آمریکا می‌خواهد پلیس، قاضی و دادستان و مجری احکام دنیا باشد اما ایران پاسخ یکسانی داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: اما طرف سومی هم وجود دارد که از تحریم‌ها وحشت دارد. این تحریم‌ها و ارعاب علیه شرکت‌ها کار را سخت می‌کند اما مسئولیت حاکمیت ما را کم نمی‌کند.

خطیب زاده با بیان اینکه حاکمیت ایران پاسخگو است، خاطر نشان کرد: مسئولان به مسئولیت‌های خود واقف هستند که آن، تامین نیازهای مردم است. علیرغم همه فشارها، دولت با جدیت کارها را انجام می‌دهد اما قصد ما اعلام نمایشی و تبلیغاتی نیست چراکه فکر می‌کنیم در جنگ جدی اقتصادی با آمریکا و اذنابش هستیم.

وی درباره رایزنی ظریف در چین درباره سند راهبردی تهران و پکن اظهار داشت: سند مشارکت راهبردی ایران و چین، یک نقشه راه میان دو کشور است که در این سفر در مورد ابعاد مختلف آن رایزنی شد. اجماع جدی در داخل ایران و چین وجود دارد که این اجماع، بسیار ارزشمند است تا روابط دو کشور به سطح مشارکت راهبردی ارتقا یابد.

وزارت امور خارجه آماده کمک و همکاری با دو باشگاه پرسپولیس و استقلال است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آمادگی وزارت خارجه برای پرداخت طلب برانکو مربی سابق پرسپولیس گفت: ما در وزارت امور خارجه نه فقط در مورد فوتبال و باشگاه‌ها، بلکه در ایام تحریم آماده کمک کردن به همه هستیم اما اگر درخواست مستقیمی از ما شود. بخشی در وزارت امور خارجه در این باره وجود دارد. پرسپولیس و استقلال و سایر باشگاه‌ها برای ما مهم هستند و آماده نهایت همکاری هستیم.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار