اجرای ناقص طرح «برق امید» هزینه‌زاست
کد خبر: 1021269
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hg5
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
رئیس هیئت‌مدیره سندیکای برق ایران گفت: طرح برق امید بخشی از یک طرح جامع است که اجرای تک‌بخشی آن برای وزارت نیرو هزینه‌زاست در حالی که می‌توانست چنین نباشد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: علی بخشی، در گفتگو با مهر درباره انتقادات مطرح شده درباره طرح برق امید که مصرف برق کم مصرف‌ها را رایگان می‌کند، می‌افزاید: «این طرح بخشی از یک طرح کامل بود. یک طرح کلان در صنعت برق طراحی شد که این تنها جزیی از آن بود. در آن طرح کامل چند مرزبندی تعریف می‌شد؛ نخست کم مصرف‌ها، مشترکین با مصرف متوسط و در نهایت پر‌مصرف‌ها و صنایع انرژی بر مانند صنایع فولاد، آلومینیوم، ذوب آهن و...»

وی افزود: «در این مرزبندی، مصرف برق کم مصرف‌ها رایگان، تعرفه برق مشترکین با مصرف متوسط را یارانه‌ای و تعرفه برق مشترکین پرمصرف و صنایع انرژی بر را با نرخ حقیقی برق در نظر گرفته شده بود.» به گفته این مقام مسئول اگر این طرح به صورت جامع اجرایی می‌شد، محل جبران هزینه تعرفه برق بخشی از مشترکین که رایگان می‌شد، بدون ایجاد بار هزینه مضاعف و جداگانه، جبران می‌شد. به عبارتی وزارت نیرو نیازی نداشت تا محل مجزایی برای جبران این بارهزینه‌ای در نظر بگیرد.

بخشی ادامه داد: «از سویی دیگر در صورتی که چنین طرحی به طور کامل اجرا می‌شد، مشترکینی که مصرف متوسط داشتند تشویق می‌شدند تا با مدیریت بیشتر، مصرف خود را کاهش داده تا در زمره کم مصرف‌ها قرار بگیرند. از طرفی صنایع انرژی بر در شرایط کنونی سودآوری کلانی دارند و در حقیقت عمده این سود کلان به دلیل هزینه‌های تولید که تعرفه برق سهم عمده‌ای در آن دارند، تأمین می‌شود. در این طرح جامع می‌توانستیم ارزش حقیقی برق را از این صنایع دریافت کنیم.»

رئیس هیئت‌مدیره سندیکای برق ایران با اشاره به اینکه اگر تعرفه گذاری هوشمند به طورکامل اجرایی می‌شد، رقابت مطلوبی بین تمامی مشترکین در راستای مدیریت مصرف شکل می‌گرفت، گفت: «در صورت اجرای کاملی، طرح‌های افزایش بهره‌وری و کاهش تلفات توجیه اقتصادی پیدا می‌کرد و تمامی مشترکین انگیزه پیدا می‌کردند تا این طرح‌ها را اجرا کرده و مصرف و هزینه خود را کاهش دهند.»
وی با تأکید بر اینکه اجرای کامل طرح موجب می‌شد تا حتی بخشی از کسری بودجه وزارت نیرو جبران شود، تصریح کرد: «وزارت نیرو حدود ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان به مجموعه‌های ذی‌ربط و پیمانکاران خود بدهکار است که اجرای کامل طرح می‌توانست بخشی از این کسری را جبران کند. از سویی دیگر با انگیزه‌ای که در راستای کاهش مصرف ایجاد می‌شد می‌توانستیم برای برق مازاد برنامه‌ریزی صادراتی داشت و منابع ارزی بیشتری را تأمین کنیم، اما بخشی از این طرح جامع اجرایی شده که هزینه زا بوده و ایجاد دین می‌کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار