تثبیت ۴۰ درصد از اراضی ملی و طبیعی در طرح کاداستر
کد خبر: 1021262
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hfy
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در رابطه با اراضی ملی و طبیعی بیش از ٤٠ درصد از اراضی را تثبیت کردیم. بیشتر تثبیت اراضی ملی ظرف سال گذشته و به ویژه شش ماهه اخیر بوده‌است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: یکی از طرح‌های تحولی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اجرای طرح کاداستر است؛ این طرح از آثاری برخوردار است که اجرای آن برای کشور لازم و ضروری است.

ذبیح‌الله خداییان با اشاره به آثار اجرای طرح کاداستر افزود: یکی از آثار این طرح امکان مدیریت زمین و مسکن در کشور است. با تثبیت هر قطعه از زمین در سامانه طرح کاداستر و بارگذاری کلیه اطلاعات حقوقی ملک و ذخیره آن در بانک جامع املاک، امکان مدیریت زمین و تصمیم‌گیری در آن فراهم می‌شود و مسئولان می‌توانند از این بانک جامع به فراخور نیاز کشور استفاده بهینه کنند.

وی ادامه داد: همچنین این طرح موجب امنیت در کشور می‌شود؛ چراکه بسیاری از اختلافات در این زمینه اختلافات مرزی است، چون حدود مشخص نیست و گاهی چند روستا به خاطر اختلافات ملکی به مشکل برخوردند، بنابراین اجرای طرح، موجب جلوگیری از دست‌درازی سودجویان به اراضی ملی و منابع طبیعی می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در بسیاری از موارد افرادی به حریم دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، راه‌ها، راه‌آهن و خطوط برق فشار قوی تجاوز می‌کنند که باید با طرح دعوی نسبت به تخریب این مستحدثات اقدام شود که این‌ها زیان‌آور است، در حالی که اگر محدوده مشخص شود کمتر شاهد چنین ساخت و ساز‌هایی هستیم.

وی تأکید کرد: بیشتر پرونده‌ها در دستگاه قضایی مربوط به زمین و مسکن است، بنابراین اجرای این طرح از تشکیل این پرونده‌ها جلوگیری می‌کند.

خداییان افزود: بیش از ٩٠ درصد اراضی کشور متعلق به دستگاه‌های اجرایی و دولتی هستند، بنابراین می‌طلبد این دستگاه‌ها همکاری بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، نیرو، نفت و آموزش و پرورش باید جدیت بیشتری در مستند کردن اراضی دولتی داشته باشند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در رابطه با اراضی ملی و طبیعی بیش از ٤٠ درصد از اراضی را تثبیت کردیم که بیشتر تثبیت اراضی ملی ظرف سال گذشته و به ویژه شش ماهه اخیر بوده‌است.

خداییان گفت: طبق قانون جامع حدنگار مصوب شد که از سال ٩٤ تا ٩٩ باید اجرای طرح کاداستر به اتمام برسد، اما متأسفانه اجرای طرح در گذشته با مشکلاتی از جمله کمبود اعتبار و کمبود نیرو و عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی مواجه شده بود، بنابراین همین عوامل موجب شد این طرح نتواند در مهلت قانونی به اتمام برسد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأکید کرد: بر همین اساس با مدیریت جدید در قوه قضائیه اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفت، بنابراین در کمتر از دو سال اقدامات خوبی انجام شد.

خداییان تصریح کرد: بخشی از اجرای طرح مربوط به اراضی زراعی است، بنابراین ما شرایطی فراهم کردیم تا با کمترین هزینه، حدود دقیق املاکی که مشخص نیست، تعیین گردد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار