مجلس کمیته ویژه را جایگزین شورای اقتصاد در تعیین قیمت گندم می‌کند
کد خبر: 1019498
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HDW
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
یک هفته تا پایان شهریورماه مانده است و دولت در این مدت زمانی باید قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم را تعیین و ابلاغ کند. از مجلس خبر می‌رسد که با اصلاح قانون خرید تضمینی گندم تعیین قیمت از شورای اقتصاد سلب شده و به کمیته ویژه‌ای واگذار می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: امسال شرایط تحریم، جنگ اقتصادی و اهمیت تأمین امنیت غذایی، بحث حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی را برجسته‌تر می‌کند، همچنین با توجه به اینکه قیمت نهاده‌های تولید از جمله کود‌ها و سموم شیمیایی اخیراً بین سه تا پنج برابر شده است، دولت باید به تعیین نرخ خرید تضمینی منطقی و متناسب با هزینه‌های تولید و نرخ تورم اقدام کند و در یک هفته باقیمانده از شهریور، نرخ‌های جدید را تعیین تکلیف کند. تشکل‌های تولیدی و کارشناسان بخش کشاورزی معتقدند با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه‌های تولید، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید باید بیش از ٥ هزار تومان باشد. شنیده شده نظر دولت روی ۳ هزار و ۸۰۰ تومان است، در کنار این مسئله نمایندگان مجلس با تصویب طرح دو فوریتی اصلاح خرید گندم دست شورای اقتصاد را از این کار کوتاه می‌کنند.

سیدجعفر حسینی، مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با مهر گفت بنابراین با شرایط موجود قیمت گندم باید حداقل ۵ هزار و ۹۲ تومان و کلزا ۱۰/۲۲۰ تومان و چغندر هزار و ۱۰۰ تومان و جو ۴ هزار و ۱۰۰ تومان باشد تا رضایت کشاورزان را جلب کند. در این راستا محمد بازرگان مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی پیش از افزایش قیمت نهاده‌های تولید از جمله سموم و کود‌های شیمیایی، نرخ ۴ هزار و ۵۰۰ تومان را برای خرید هر کیلوگرم گندم به شورای اقتصاد پیشنهاد داده بود که با افزایش قیمت نهاده‌ها، این رقم را به ۵ هزار و ۴۸۴ تومان تغییر داده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی: قیمت تمام شده تولید گندم بالای ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است

در همین راستا سیدجواد ساداتی‌نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس درباره طرح دو فوریتی اصلاح خرید تضمینی محصولات کشاورزی مهم به ویژه گندم گفت: خوشبختانه دوفوریت این طرح با رأی بسیار بالا در مجلس تأیید شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه هم اکنون هزینه تمام شده تولید یک کیلوگرم گندم بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان است، افزود: اگر نرخ خرید تضمینی دولت، کمتر از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان باشد کشاورزان گندم نمی‌کارند و باید این محصول را وارد کنیم که همین الان قیمت گندم وارداتی بیش از ٥ هزار تومان برای ما تمام می‌شود. وی تصریح کرد: در طرح دو فوریتی مجلس، پیشنهاد شده یک شورا متولی تعیین قیمت گندم شود. پیش از این کشاورزان در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی نقشی نداشتند، اما پیشنهاد شده که در این شورا سه کشاورز خبره حضور داشته باشند و نظرات خود را اعلام کنند. ساداتی نژاد درباره اینکه آیا طرح مجلس و تشکیل این شورا به سال زراعی جدید خواهد رسید، گفت: تلاش ما این است که طرح مجلس هرچه سریع‌تر تصویب شود تا بتوانیم قیمت خرید محصولات کشاورزی در سال زراعی جدید را در شورای مذکور بررسی و تصویب کنیم تا منافع کشاورزان و امنیت غذایی کشور تضمین شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار