90 سال تاریخ مطبوعات سینمایی در گنجینۀ رضوی
کد خبر: 1018671
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004H0B
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
رئیس ادارۀ مطبوعات سازمان کتابخانه‌‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی؛
آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی با بیش از 235 عنوان نشریۀ تخصصی و نیمه‌تخصصی سینمایی یکی از غنی‌ترین آرشیوهای کشور در زمینۀ مطبوعات سینمایی است.

 در آستانۀ روز سینما، آرشیو مطبوعات این سازمان را غنی‌ترین آرشیو مطبوعات سینمایی کشور اعلام و تصریح کرد: این مرکز در راستای صیانت از آثار فرهنگی، وظیفۀ شناسایی و جذب نشریات منتشر‌شده در کشور را دارد که تاکنون بیش از 235 عنوان نشریۀ تخصصی و نیمه‌تخصصی سینمایی را در خود جای داده است.

ابراهیم حافظی ادامه داد: از این تعداد، 26 عنوان مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است و 9 عنوان در سال‌های اولیۀ بعد از پیروزی انقلاب چاپ و جذب آرشیو شده است.

وی اضافه کرد: از مجموع 235 عنوان، تعداد 161 عنوان در تهران و 15 عنوان در مشهد چاپ شده است و سایر عناوین مربوط به سایر شهرهاست که سهم شهرهای اصفهان 8 عنوان و قم، همدان و شیراز هرکدام 4 تا 5 عنوان است.

حافظی نکتۀ حائز اهمیت در آرشیو نشریات سینمایی آستان قدس رضوی را تعلق حدود 74 عنوان به دانشگاه‌های کشور دانست که مطالب آن، به همت دانشجویان تنظیم و چاپ شده است و این مسئله، علاقۀ این قشر به حوزۀ هنر هفتم را نشان می‌دهد.

وی به قدیمی‌ترین نشریۀ سینمایی موجود در آرشیو آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: اولین نشریۀ کاملاً هنری و سینمایی موجود در آرشیو، مجلۀ «هنرمندان» است که در سال 1323 خورشیدی چاپ شد و پنجمین نشریۀ تخصصی سینماست.

حافظی از نخستین روزنامۀ هنری ایران یاد کرد و گفت: روزنامۀ تیاتر که نسخه‌های آن توسط مدیر این روزنامه وقف کتابخانۀ آستان قدس رضوی شده است، نخستین روزنامۀ هنری ایران بود که دربارۀ تئاتر و نمایشنامه‌های ایران و جهان، خبر منتشر می‌کرد.

وی با ابراز این‌که تاریخ مطبوعات سینمایی 90 ساله است اضافه کرد: نشریۀ «ستارۀ سینما» طولانی‌ترین دورۀ انتشار مجلات سینمایی قبل از انقلاب را به خود اختصاص داده است که بیشترین موجودی آن در آرشیو آستان قدس رضوی است و این اولین مجلۀ سینمایی بعد از کودتای 28 مرداد است.

حافظی در پایان تصریح کرد: مجله‌های فرهنگ و سینما(1369)، گزارش فیلم(1369)، هفته‌نامۀ سینما(1370)، دنیای تصویر(1371)، سینما تئاتر(1372)، فیلم‌نگار(1381)، بانی‌فیلم(1382)، هنرمند(1386)، جهان‌سینما(1386) از دیگر نشریات مهم این حوزه پس از پیروزی انقلاب اسلامی هستند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار