جزئیات و گروه‌های هدف واکسن پاییز
کد خبر: 1018414
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gw2
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۰
واکسن آنفلوآنزا ۴۰ هزار تومان است
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو قیمت واکسن آنفلوآنزا را برای گروه‌های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت واکسن وارداتی با ارز نیمایی متعاقباً اعلام خواهد شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سید حیدر محمدی، درباره واردات واکسن آنفلوآنزا و تخصیص ارز آن گفت: مصرف واکسن آنفلوآنزا در سال گذشته مجموعاً یک میلیون و ۸۰۰ هزار عدد است که ۲۵۰ هزار عدد از آن برای گروه‌های پرخطر بوده‌است و این تعداد امسال برای گروه‌های پرخطر به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار یعنی ۱۰ برابر رسیده و برای سایر گروه‌ها بودجه ۱۰ میلیون عددی در نظر گرفته شده‌است. وی با اشاره به اینکه ما همچنان مشکل تأمین ارز داریم، افزود: امسال مراقبت مردم در برابر آنفلوآنزا بسیار بیشتر شده و ما احساس می‌کنیم نیاز به تزریق این واکسن کمتر شده باشد، ولی متأسفانه با اطلاع‌رسانی‌هایی که با تمرکز بر نیاز همگانی به این واکسن انجام‌شده باعث شده همه مردم فکر کنند باید این واکسن را تزریق کنند که این امر موجب واردات بیشتر و مصرف ارز بالاتر خواهد شد.

محمدی در خصوص نحوه قیمت‌گذاری دارو و فرآورده‌های بیولوژیک اظهار داشت: قیمت‌گذاری در زمینه دارو و فرآورده‌های بیولوژیکی با استناد به ماده ۲۰ قانون مصوب ۱۳۳۴ در کمیسیون قیمت‌گذاری وزارت بهداشت انجام می‌گیرد. قیمت واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر با ارز دولتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است،، اما قیمت واکسن وارداتی با ارز نیمایی متعاقباً اعلام خواهد شد.

در همین خصوص مسعود مردانی، عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا گفت: سفارشات درباره تهیه واکسن آنفلوآنزا از سوی وزارت بهداشت و درمان داده شده‌است. هم اکنون واکسن آنفلوآنزا در کشور وارد شده و در اسرع وقت توزیع و در اختیار افراد در معرض خطر قرار می‌گیرد.

وی درباره واکسن آنفلوآنزا تولید داخل افزود: واکسن آنفلوآنزا تولید داخل تاکنون در کشور نداشتیم و این واکسن تا اینکه مراحل آزمایشی روی انسان و حیوان را بگذراند، یکسال طول می‌کشد. امسال انتظار واکسن تولید داخل را نباید داشت. وی درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا گفت: تزریق این واکسن به کودکان شش ماهه تا شش ساله، بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار، مبتلایان به دیابت و افراد بالای ۶۰ سال پیشنهاد می‌شود. بر اساس دستورالعمل‌های کشوری آنفلوآنزا که سالی یکبار بازبینی می‌شود توصیه شده تا افراد در معرض خطر این واکسن را تزریق کنند. عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا تأکید کرد: بسیاری از افراد علاقه‌ای به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند. برای مثال فردی بدون بیماری زمینه‌ای در معرض واکسن آنفلوآنزا قرار نمی‌گیرد. در این شرایط افراد در گروه‌های خاص در اولویت تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند. کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو هم دریافت کارت ملی برای تهیه واکسن آنفلوآنزا را تأیید کرد و گفت: با توجه به قیمت پایین واکسن آنفلوآنزا در کشور، امکان قاچاق آن به کشور‌های همسایه وجود دارد. وی افزود: واکسن آنفلوآنزا با ارز دولتی وارد می‌شود، از همین‌رو قیمت مصوب دارد و اینگونه نیست که با نرخ آزاد عرضه شود. سخنگوی سازمان غذا و دارو، با اشاره به آغاز توزیع واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور در داروخانه‌ها گفت: واکسن آنفلوآنزا برای مادران باردار رایگان خواهد بود که توزیع آن از طریق شبکه بهداشت صورت می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار