درک نادرست دولت از معلولان
کد خبر: 1018085
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gqj
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۰
علی همت محمود نژاد می‌افزاید: عدم افزایش بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان متناسب با تورم و گرانی‌های موجود جامعه و شیوع ویروس کرونا که بسیاری از آحاد جامعه را تحت‌الشعاع قرار داده، زندگی معلولان و خانواده‌های آنان را با مشکل مواجه کرده‌است.
بیژن یانچشمه
سرویس جامعه جوان آنلاین: مسائل و مشکلات معلولان پایان ندارد، اکثر این افراد در عین توانمندی، نیازمند حمایت از سوی دستگاه‌های متولی همچون سازمان بهزیستی هستند. با وجود افزایش جمعیت معلولان در کشور میزان حمایت از این افراد سیر نزولی داشته‌است تا آنجایی که برخی خانواده‌ها دیگر قادر به تأمین نیاز‌های اولیه این افراد هم نیستند. موج گرانی تجهیزات و وسایل ازیک سو و کاهش پوشش‌های حمایتی از سوی دیگر سبب شده‌است تا هم معلولان و هم مسئولان ناراضی باشند. کاهش بودجه معلولان از سوی سازمان برنامه بودجه عملاً سرانه این افراد را به ۸۰ هزار تومان رسانده‌است، این درحالی است که جمعیت معلولان به حدود ۲ میلیون نفر افزایش یافته‌است.

بسیاری از خانواده‌های دارای فرد یا افراد معلول به‌دلیل تورم موجود قادر نیستند وسایل و تجهیزات اولیه و ضروری مورد این افراد را تأمین کنند. پرداخت مستمری ناچیز و وعده‌های عملی نشده همچون تهیه وسایل تردد برای معلولان کار را به جایی کشانده‌است که افراد دارای معلولیت شدید خود را از حضور در اجتماع به حاشیه کشانده‌اند.
پدر یکی ازاین افراد دارای معلولیت شدید می‌گوید: سازمان بهزیستی برای کمک به نگهداری فرزندم، ماهانه مبلغ ۱۰۸ هزار تومان پول پرداخت می‌کند؛ با این هزینه حتی نمی‌توان پوشاک یک هفته را تهیه کرد. برای درمان و مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی ماهانه چند صد هزار تومان باید هزینه کنم.

وی می‌افزاید: بار‌ها سازمان بهزیستی وعده داده‌است تا یک عدد ویلچر متناسب با وضعیت فرزندم به ما اهدا کند، ولی تا کنون از عمل به این وعده خبری نشده‌است.

کم نیستند اینگونه خانواده‌هایی که با داشتن فرزند معلول و به‌دلیل بیکاری و حتی مستأجر‌نشینی از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند. دامنه مشکلات این خانواده‌ها با افزایش تورم بیشتر و بیشتر می‌شود و آن‌ها حتی در مواردی قادر نیستند خوراک مورد نیاز فرزندان خود را تأمین کنند. در این خصوص مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان می‌گوید: قیمت وسایل توانبخشی معلولان به حدی افزایش یافته که حتی بهزیستی از خریدن ویلچر سر باز می‌زند و فقط هزینه خرید ۸۰۰ هزار تومانی می‌دهد.

علی همت محمود نژاد می‌افزاید: عدم افزایش بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان متناسب با تورم و گرانی‌های موجود جامعه و شیوع ویروس کرونا که بسیاری از آحاد جامعه را تحت‌الشعاع قرار داده، زندگی معلولان و خانواده‌های آنان را با مشکل مواجه کرده‌است.

سرانه ۸۰ هزار تومانی برای معلولان

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان با اشاره به اینکه اعتبار اجرای قانون جامع حمایت از معلولان در سال جاری ۱۳۰۰ میلیارد تومان است، اعلام کرد: با توجه به اینکه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار معلول در کشور زندگی می‌کنند، سرانه سالانه معلولان از بودجه دولتی تنها ۹۲۸ هزار تومان و سرانه ماهانه معلولان تحت پوشش بهزیستی کمتر از ۸۰ هزار تومان یعنی حدود ۴ دلار است.

وی با انتقاد از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اظهار داشت: سازمان مدیریت با چه حقی از اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان مبنی بر دریافت مستمری معادل حداقل حقوق با دستمزد کارگری سرباز می‌زند؟ مستمری معلولان معادل یک بیست و چهارم تعریف شده در قانون است که به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند. این در حالی است که هزینه یک بسته ایزی‌لایف از ۱۵ هزار تومان به ۸۵ هزار تومان افزایش یافته‌است؛ مستمری معلولان در سال ۹۹ فقط با ۱۵ درصد افزایش مواجه شده‌است و این اقدام هیچ گونه سنخیتی با عدالت، مبارزه با فساد و رفع تبعیض ندارد.

محمود‌نژاد افزود: ما انتظار داشتیم با آغاز به کار مجلس شورای اسلامی بودجه قانون حمایت از معلولان در سال ۹۹ مجدداً ترمیم شود، اما متأسفانه تا‌کنون شاهد هیچ‌گونه واکنشی از طرف مجلس برای ترمیم بودجه نبوده‌ایم.

توپ کم‌کاری در زمینه کمیسیون اصل ۹۰

وی همچنین بخشی از تقصیرات را به گردن کمیسیون اصل ۹۰ مجلس انداخت و گفت: این کمیسیون به چه حقی به دولت اجازه می‌دهد تا بودجه لازم لایحه حمایت از حقوق معلولان را برای معلولین اختصاص ندهد؟

مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق معلولان ایران به گرانی وسایل توانبخشی از قبیل ویلچر، عصا و سمعک اشاره کرد و می‌گوید: قیمت این وسایل به حدی افزایش یافته که حتی بهزیستی از خریدن ویلچر سر باز می‌زند و دیگر به معلولان فقط هزینه خرید ویلچر تا سقف ۸۰۰ هزار تومان را می‌دهد، در حالی که این مبلغ بین یک چهارم تا یک هشتم هزینه ویلچر مناسب است و معلولان توان خرید آن را ندارند.

محمود‌نژاد همچنین به حذف باطری سمعک برای ناشنوایان اشاره کرد و افزود: حذف باطری سمعک ناشنوایان با توجه به گرانی آن و عدم دسترسی این افراد موجب انزوای ناشنوایان در جامعه شده‌است.

بهزیستی درک صحیحی نسبت به جامعه معلولان کشور ندارد

هادی‌پور، مدیرعامل کانون توانا با اشاره به این نکته که نگاه سازمان بهزیستی به جامعه معلولان نگاه غلطی است، عنوان کرد: شاید دلیل این موضوع عدم درک صحیح این سازمان از جامعه معلولان کشور باشد، در طول سال‌های گذشته سازمان بهزیستی تمام برنامه‌های خود را روی پرداخت مستمری آن هم به بخش محدودی از جامعه معلولان معطوف کرده و رسالت خود را تنها در این حد می‌بیند.

وی با بیان این مطلب که پرداخت مستمری تنها بخش اندکی از هزینه‌های واجب افراد دارای معلولیت را پوشش می‌دهد و همچنان آن‌ها را نیازمند باقی می‌گذارد، گفت: این در حالی است که یکی از مأموریت‌های سازمان بهزیستی توانمندسازی افراد دارای معلولیت به واسطه اشتغال و ایجاد زیرساخت‌های منجر به استقلال مالی معلولان است.

مدیرعامل کانون معلولین توانا بیان کرد: از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه سال ۹۷ سازمان بهزیستی تنها ۵/ ۲ درصد یعنی معادل ۵۰ میلیارد تومان برای اشتغال افراد دارای معلولیت هزینه‌شده است، در حالی‌که طبق آمار خود سازمان بهزیستی از یک میلیون و ۵۰۰ هزار عضو معلول سازمان بهزیستی ۸۸۷ هزار نفر بیکار هستند.

وی افزود: اگر بهزیستی به‌جای پرداخت مستمری و وابسته نگهداشتن معلولان به دولت این بودجه را برای فراهم کردن اشتغال معلولین هزینه می‌کرد، آمار بالایی از جامعه معلولان کشور از چرخه بهزیستی خارج و بدون نیاز به مستمری دائمی بهزیستی افرادی خودکفا و توانمند شده‌بودند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
مریم هوشیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
0
1
با سلام من معلول جسمی و حرکتی هستم ازشما خواهشمندم مستمری معلولین شدید رو طبق تورم اقزایش چند برابری دهید چون ما معلولین مشکلات مالی زیادی دارم با تشکر فراوان
یعقوب بنی طرف
|
United Arab Emirates
|
۰۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
0
0
من معلول شدید ویلچری هستم سرپرست خانواده بدون مسکن واجاره نیشن هستم وبه خدا این شش سال چون همیشه در حال جابجایی هستم دخترم پیش پدر زنم، درس میخواند ومن از نگاه کردن به دخترم هنگامه درس خواندن محروم هستم از دشت ازادگان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار