برنامه‌ریزی ترکیه برای صادرات برق به عراق
کد خبر: 1017746
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GlG
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
آیا صادرات برق ایران در وضعیت هشدار است؟
همزمان که موضوع تحریم‌ها روی ایران سنگینی می‌کند، کشور‌های همسایه دست به کار شده‌اند و این هشداری است به ایران که اوضاع انرژی منطقه به همین شکل نمی‌ماند و ممکن است همین میزان برقی که به عراق صادر می‌کنیم از دستمان برود و آلترناتیو‌هایی جایگزین شوند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: سال‌هاست که کشور ما ظرفیت این را دارد که هاب انرژی منطقه باشد.

در اینکه دولت‌ها به دنبال این هدف بوده‌اند شکی نیست، اما آنگونه که باید، اتفاقی نیفتاده است. در حال حاضر ما حدود هزار و ۲۰۰ مگاوات به عراق، ۱۰۰ مگاوات پاکستان و ۵۰ مگاوات به افغانستان صادرات داریم و این در حالی است که ظرفیت کشورمان بیش از این است و این کشور‌ها نیز نیاز بیشتری دارند.

حمیدرضا صالحی تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت نیروگاه نصب شده در کشور بیش از ۸۲ هزار مگاوات و قدرت بزرگ برق منطقه هستیم، از طرفی منابع گاز زیادی داریم که می‌توانیم با ایجاد ارزش افزوده و تبدیل به برق، منطقه را در انحصار داشته باشیم.

وی گفت: البته تحریم‌ها تأثیر گذاشته و رقبای منطقه‌ای دست به کار شده‌اند. مثلاً در حوزه گاز تقریباً بازار پاکستان از دست‌رفته و رقبا خط تاپی را شروع کرده‌اند. در حوزه برق هم ترکیه برنامه‌ریزی کرده که به عراق صادرات داشته باشد.

صالحی با بیان اینکه با توجه به ذخایر بالای گاز و همچنین نیروگاه نصب شده ما نتوانستیم آنگونه که باید و شاید نقش حداکثری ایفا کنیم و هاب انرژی و بازیگر اصلی باشیم، خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم بیش از ۵ هزار مگاوات به همسایگان برق صادر کنیم. پاکستان با ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت فقط ۳۵ هزار مگاوات برق دارد، اما ما نقش چندانی در تأمین برق این کشور نداریم. افغانستان با ترکمنستان و ازبکستان قرارداد امضا کرده است.

همزمان که موضوع تحریم‌ها روی ایران سنگینی می‌کند، کشور‌های همسایه دست به کار شده‌اند و این هشداری است برای ایران که اوضاع انرژی منطقه به همین شکل نمی‌ماند و ممکن است همین میزان برقی که به عراق صادر می‌کنیم از دستمان برود و آلترناتیو‌هایی جایگزین شوند.

وی تأکید کرد: ما باید برنامه‌ریزی کنیم، از ظرفیت‌های بخش‌خصوصی بهره ببریم و شبکه احداث کنیم. باید از فرصت خلأ انرژی در کشور‌های همسایه استفاده کنیم و خود را به رتبه اول انرژی منطقه برسانیم.

با توجه به تحریم، دولت به لحاظ مالی در مضیقه است و بخش‌خصوصی می‌تواند در فروش برق و فاینانس موفق عمل کند. مثلاً احداث خط انتقال از مسیر زاهدان تا گوادر برای صادرات به پاکستان ۵/۱ میلیارد دلار هزینه دارد، برای انتقال باید از خراسان تا هرات خط اجرا شود یا برای انتقال برق به اقلیم کردستان، ایران می‌تواند ورود کند و در این بین بخش خصوصی می‌تواند نقش‌آفرین باشد. ما می‌توانیم خط انتقال اروپا و روسیه باشیم، در زمستان برق صادر و در تابستان برق دریافت کنیم. به جای اینکه نیروگاه جدید با سوخت مایع گران‌قیمت احداث کنیم و تابستان را با خاموشی صنایع بگذرانیم، باید از این فرصت‌های توسعه‌ای استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: مصرف ما در زمان پیک به ۶۰ هزار مگاوات می‌رسد و این در حالی است که در شرایط تحریم، رکود و کرونا موتور تولید و صنعت راه نیفتاده است؛ بنابراین علاوه بر برنامه‌های توسعه‌ای برای صادرات باید به نصب نیروگاه برای تأمین نیاز داخل هم به‌طور جدی بپردازیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار